Charlie Bartlett (2007)

Byl dobrý nápad se na film podívat znovu s odstupem několika let, člověk některé věci vidí jinak a něco mu dojde až když je starší. Scénářem snímek kombinuje mnohé, ale nikdo nemůže pochybovat, že právě postava Charlieho dodává příběhu neskutečný styl a u dramatické linky dotváří zajímavou podívanou. Ano, film si jistě tak trochu "vymýšlí", ale to z něj právě dělá originální počin. Charlie, Charlie, Charlie!

Chlast (2020)

Pít, či nepít? Toť otázka. Dánská kinematografie nikdy nezklame. Vybroušené drama se vším všudy. Jak se člověk zachová v určitých situacích? A pomůže mu alkohol? Je pak život jednoduší? Nebo složitější? Kdo ví? Ale proč to nezkusit zjistit. Film se nesnaží postavit na stranu pro, ani proti. Laskavý divák nechť posoudí, která z našich hlavních postav byla na konci na tom lépe, než na začátku děje.

Chuck (2007) (seriál)

Seriály by se měly hodnotit až po jejich konci a jelikož Chuck do svého konce nedávno došel, tak teď činím. Tento seriál mě dostal svým neotřelým nápadem, kombinací skvěle promyšlených postav a neustálého přívalu vtipů a akce. První dvě série jsou bezkonkurenčně to nejlepší ze seriálu, je to vlastně to co autoři na začátku načali a je zde největší koncentrace originality a "nerd" zábavy. Třetí sezona pomalu otvírá nový směr, kam se seriál poté posouvá, a zajímavě si hraje s dějem. Čtvrtá sezóna se vlastně už úplně o něčem jiném, mnozí to nedokázali překousnout, ale myslím, že se prostě seriál musel posunout dál. Pátá sezóna je zkrátka uzavírací, takže se zde jako by uzavře děj s pár zvraty k tomu. Závěrem kritika: Některé postavy se v seriálu objevily jen na krátko (málo peněz ?) a neměli moc šanci něco ukázat (Chuckův otec, někteří záporáci), což byla docela škoda. Dále, tvůrci si v některých dílech neodpustili docela solidní klišé a přílišné množství nucené romantiky, která zřejmě tvořila onu příslovečnou dějovou "vatu". Taktéž úbytek "nerdovského" humoru v pozdějších řadách docela mrzel. A nakonec: Zhruba od 3. série se začínají objevovat některé více či méně podstatné logické trhliny a jiné "anomálie" v kontinuitě příběhu, což. běžný divák asi nepostřehne, ale v některých momentech to je docela postavené na hlavu. Co jsem se tam dočetl, tak tvůrci měli občas problém s financemi, takže (asi) byli připraveni seriál utnout po určitém počtu epizod. Nicméně: Chuck je pro mne rozhodně jeden z nejzajímavějších seriálů za poslední roky, skvěle jsem se u něj bavil a nevylučuji, že si jej někdy dám znova. No more Mr. Nice Spy! >)

I Am Not Okay with This (2020) (seriál)

"Heey!" Mnohé určitě navnadilo to, že na plakátech je: od producentů Stranger Things a režiséra The End of the F***ing World, takže divák logicky očekává jakési prolnutí obou seriálů. Ono to tak ve výsledku je, ale jen trochu a já osobně jsem měl trochu vyšší očekávání. Hlavní těžiště příběhu tak nějak osciluje právě mezi tématem nadpřirozena (ST) a divných teenagerů-outsiderů (TEotFW), ale jako by tvůrci nedokázali scénář pořádně "rozjet". První dva až tři díly jsou v pohodě, takové to na seznámení s celkem zajímavými postavami. Jako proč ne, ale pak následuje rozpačité přišlapávání na místě, děj stagnuje a divák má pocit, že se do těch 20 minut vleze kdejaká malichernost, ale to podstatné pořád nikde. Závěr série spěje k celkem předpokládanému. Já osobně jsem se u scény na plese hodně nasmál. Každopádně, tvůrci si pěkně vše nachystali na druhou sérii, takže doufám, že ta už bude svižnější. Netflix už zná svoje ovečky a ví co jim naservírovat, tak je nejvyšší čas z jinak skvělých herců vytáhnout co se dá.

Interstellar (2014)

Nolanův mezihvězdný epos je můj splněný sen o scifi které se vryje do paměti a zanechá nejen mnoho vědeckofantastických námětů k přemýšlení, ale i otázek co s námi bude. S lidstvem. Opravdu by se dalo napsat mnoho a mnoho o tom, jak je scénář Interstellaru komplexní a vybroušený k dokonalosti, o tom, že lze brilantní režií vytvořit velkolepé dílo, které je skutečnou odměnou všem scifi fanouškům. Bratři Nolanové se velmi dobře vyhnuli všemožným zjednodušujícím zkratkám a to co divákům předkládají je zkrátka neuvěřitelné. Film nabízí tolik subjektivních úhlů pohledu a proto ho lze určitě lehce kritizovat za to či ono. Ale já osobně nemám tu potřebu zkoumat co mohlo být jinak, protože film jako celek drží neskutečně pevně při sobě. Nechci aby to znělo nekriticky, ale tento film zkrátka nemá slabé místo. Krásný divácký zážitek. Dalších slov netřeba.

Iron Man (2008)

RETRO KOMENTÁŘ: Výborně zpracovaný film s hrdinou který není ani hodný (to ze začátku) a ani zlý (na konci). Hlavní náplní filmu jsou samozřejmě technické vymoženosti a osoby kolem nich. Děj není přímočarý a rozhodně nenudí. Záporák zde není taky hned jasný, takže i to dává ději dynamičnost. Dobré hlášky, moderní vychytávky, sice možná trochu předvidatelný konec, ale je to původně komix, takže zde to chápu. Parádní od dechovka pro malé i velké :)

Iron Man 3 (2013)

Na první pohled "jen" další Iron Man se "standardně dobrým" dějem, ale třetí díl jde daleko dál. One man show Tonyho Starka je zde přetvořeno do vynikající komiksové podívané, plné humoru, ironických poznámek, hromady povedených efektů, technologických hračiček a scén s hlavou a patou, bez kapky patosu a zbytečných klišé. Jde tedy o nejtemnější, nejvyzrálejší a nejosobitější díl, ve kterém je Iron Man poměrně zajímavě oddělen od symbolu plechového obleku a daleko více je provázán na další osoby, jejich city a chování. Ukazuje se tak, že nejde jen o pouhého komiksového hrdinu pro děti. Jinak, režisérský rukopis je zde více než patrný a ne nadarmo mi tedy připadlo, že je zde použito hodně nápadů z Lethal Weapon, od stejného režiséra.

Iron Sky (2012)

Pokud by film o příletu nácků z měsíce natočil kdokoli jiný, např v Americe, pochybuji že by na to dostal nějak závratný rozpočet a tak bychom se dočkali debilního Bčka kterých je jinak spousty. Finové naopak vytvořili něco, co je v žánrové rovnováze mezi poctivým industriálním sci-fi a parodujícím filmem plným narážek, sarkasmů a pop kulturních odkazů. Z Iron Sky dýchá "Evropská nekonvenčnost" a snaha udělat od základů jiný film který má svoji přidanou hodnotu. Ve filmu je mnoho skvělých nápadů (parodujících i vážnějších) na různá témata a proto nelze o nudě ani uvažovat.

Já a robot (2013) (seriál)

V rámci žánru celkem dobrá jednohubka. Scénáře jednotlivých dílů pracují s již mnohokrát použitými motivy, ale přesto se autoři snažili o nějakou tu invenci. Postavy Kennexe a Doriana dávají celému seriálu příjemnou chemii, dej pěkně odsýpá, takže za mě nadstandardní Sci-Fi seriál.

Jack Reacher: Poslední výstřel (2012)

Co je to tady proboha za hodnocení? Tento film je hodně podprůměrný a kdybych nebyl shovívaví, tak bych řekl že je strašný. Děj naprostá povrchní blbost a scénáristická debilita, bez hlubší snahy o nějakou přidanou hodnotu a inovaci. Začátek ještě ujde, ale jakmile se objeví Jack Reacher jde všechno do kytek. Kdo proboha vymyslel, že se bude Tom Cruise chovat jako úplný mamlas a hrát si na tvrďáka, kterým ve filmu vůbec není. Jeho výkon hodně pod průměrem. Další věc je ta, že je film natočen nezajímavě a mnoho scén je prostě divných (např. scéna v koupelně, několikrát použité auto bez řidiče) a nedávají v kontextu filmu moc smysl. Moc rád bych chtěl věřit že to bylo cílené a že tam divák má hledat cosi jiného (snad nějakou nadsázku nebo co?) ale film je špatný. Dokonce se tomu nejde ani smát. Tento film je něco jako klasická Seagalovka, ale bez toho nechtěného humoru a skryté ironie. Nečekal jsem nějakou zázračnou bondovku, ale toto je fakt už moc. Dle mého propadák a není to jen kvůli tomu ději, ale hlavně díky tomu, že se Tom Cruise na tu roli fakt nehodí.