Bitevní loď (2012)

Film je založen na tom, že někdo vezme hru lodě (ano, tu hru lodě, kterou jste určitě hráli už ve škole) a převede ji na film, přičemž se mu zdá, že by to bylo na dvě hodiny málo, tak k tomu přidá invazi cizinců z jiné planety, které jsme na naši Zem vlastně nechtěně pozvali. Samozřejmě je potřeba to vyplnit nějakým tím tlacháním a lidskou interakcí, takže je zde zmatený Taylor Kitsch (kde někoho jako je on jenom vyhrabali?), který je na začátku tak blbý, že se nechá chytit při krádeži, ale hodinu na to, už recituje Umění války. Pak je tu jeho bratr, který se ale u velení moc neohřeje. Dívka Kitsche zde hraje průměrné křoví a ve vyšroubované zápletce, dokonce zasáhne do děje. Tahákem pro teenagery je nezpívající Rihanna, která místo mikrofonu drží ovladač palubních zbraní USS WTF. Zbytek postav je směsice drsňáků, "vtipálků" a jiných standardních postaviček, patřících do každého válečného filmu. Nutno říci, že všichni mají pravý zelený mozek, takže kdo ujíždí na předpisech, příkazech a zákazech bude z těch všech pane, ano pane, provedu pane, je mi ctí umřít tady s vámi, pane, doslova nadšený. Jo, nesmím zapomenout na partu veteránů, kteří zde v druhé polovině filmu fungují jako Deus ex machina a nakonec si ještě s vetřelci z Vesmíru na stará kolena slušně zastřílí. Celkem si dokáži představit, že v Americe toto vše musí dobře fungovat jako klasický letní trhák. Zápletka (jestli se tomu tak dá říkat) je tak jednoduchá, že vyžaduje minimum mozkové aktivity. Děj nemá cenu popisovat, asi tušíte jak to celé dopadne. Také nemá cenu se příliš zabývat detaily, proč se po ráně od vesmírného padoucha tomu, kdo tu ránu dostal nerozmázne hlava o stěnu, nebo proč se vesmírná loď vetřelců nedokáže vypořádat s tím, když někdo začne driftovat s válečnou lodí, tím, že spustí kotvu a ten řetěz to vydrží. Takových to mírně řečeno nelogičností je ve filmu více. Ce se týče hudby, je vsazeno na jistotu. Tvrdý rock a dunění zbraní, zde se nedá moc co pokazit. Jediné, co ve filmu funguje hodně dobře jsou efekty, jak po estetické, tak technické stránce, také práce s kamerou, je velmi příjemná a i bez 3D "doscényvtahující". Za detonace, imploze a ničení všeho druhu by se nemusel stydět ani Michael Bay. Dostatek peněz zde je vidět. Abych to uzavřel: Je zde dost úletů a klišé, která vám nedovolí si říci, že je to blbé, a tím alespoň vtipné. Nikdo z hlavnějších postav nehraje nijak zvlášť nadprůměrně a celkově působí jen jako omáčka k těm výbuchům. B-7 Křižník potopen!

Continuum (2012) (seriál)

Nepříliš vzdálená budoucnost, kdy obří korporace ovládají veškeré dění v politice, společnosti a obchodu. Kiera Cameron je součástí tohoto systému, je jeho ochránkyní a bezmezně mu věří. Skupina Liber8 je považována za zločinné teroristy, kteří neváhají i zabíjet v zájmu osvobození lidstva. Při nešťastné události je Kiera společně s několika členy Liber8 přenesena časem do současnosti. Začíná závod o to, kdo ovládne přítomnost a tak i ovlivní budoucnost. Zní to až moc béčkově? Právě naopak, nic není černobílé a scénáristé si zde s dějem hrají opravdu bravurně. Po delší době, zase sci-fi seriál který stojí za pozornost. Po prvních šesti dílech musím konstatovat, že se tvůrcům z Kanady opět podařilo v seriálu navodit tu pravou napjatou atmosféru, kdy netrpělivě čekáte na další díl. Continuum balancuje na pomezí sci-fi s prvky policejních-thrillerů, ale tento mix je vyroben opravdu poctivě. Jednotlivé postavy jsou dobře napsané a jejich vzájemná provázanost je promyšlená. Bude velmi zajímavé sledovat vývoj děje. V seriálu se objevují i různé náznaky a vodítka ke skutečným událostem (finanční krize, zločiny korporací, bankovní tunely a další) a souvislostem, to vše jen přidává na autenticitě a sžití se s dějem. Samozřejmě velmi sympatická Rachel Nichols tomu jen kraluje. Na začátek 1. sezóny tedy velmi slušný rozjezd.

Dallas (2012) (seriál) odpad!

Těžko říct, co vedlo tvůrce ke vzkříšení značky Dallas, ale jedno je jisté: žumpa televizní sterility a prázdných dějových linek se vrátil v novém, moderním kabátu a smrdí ještě víc. Seriál obsahuje vše čím bytostně opovrhuji a hnusí se mi: debilní herci, dialogy na zvracení a hlavně primitivní, vyumělkovaný "děj" sázející na neustále, nelogické a idiotické zvraty. Fuj! Nechápu zdejší hodnocení (aktuálně 60%), které je nejspíš způsobeno tím, že stačí vyslovit Džejár a všem se podlomí kolena při vzpomínce "zlatá 90. léta" kdy byla televize těchto odporností plná. Jen pro úplnost: nový Dallas měl být hitem TV Nova pro všechny generace a proto jsem se pokusil zhlédnout alespoň jeden díl. To prostě nešlo a necítím mít menší právo hodnotit tento seriál.

Diktátor (2012)

Nespoutaná satira, kolotoč šíleností a sarkasmů nejhrubšího zrna. Cohen se opět nezastavil před ničím. U tohoto filmu bude snadnější vyjmenovat, kterou národnost nebo skupinu neurazil, než urazil. Humor je zde velmi dobře servírován v podobě, čisté nekorektnosti, i když občas na úkor zábavnosti, ale na druhou stranu je ve filmu velmi dobře zapracován do děje, takže nepůsobí prvoplánově a uměle. Zápletka zde hraje druhé housle, nicméně, je zde jakási rovnováha, kdy jsou gagy přesně v těch scénách, kde se vyloženě nabízí si z něčeho udělat srandu. Nemá cenu se s tím párat, jsou to vulgární a občas i nechutné vtipy, ale v mainstreamu mají své místo. Nelze říci, že jsem měl nepřetržitý záchvat smíchu, ale jelikož se poslední roky americkým komedií záměrně vyhýbám, je fajn že někdo dokáže natočit film, které jde tak trochu proti proudu a sofistikovaným humorem dokáže potěšit nejednoho fanouška černého humoru.

Dredd (2012)

Tak jo. Vybroušená žánrovka, která dělá radost příznivcům komiksu a hardcore sci-fi. To je ale bohužel tak nějak vše. Nedostatek prostředků na film redukuje už tak jednoduchý děj do jedné, byť členité lokace ve které, se hlavní dvě postavy točí ve scenáristickém kruhu. Ze začátku mi to tak nepřišlo ale v druhé polovině je to dost otrava. Tvůrci měli dobré nápady, jak ozvláštnit akční scény, které jsou nejen zajímavě naturalisticky brutální, ale každá je svým způsobem jedinečně vymyšlená a natočená. Film částečně sráží hodně dějové vaty, kdy se moc nic neděje a o dynamice děje zde skoro ani nelze mluvit. Dovedu si představit, že by se z Dredda dala udělat opravdu mega akce s daleko lepším scénářem. Takhle je to tak půl napůl a i přes zde vytčená negativa je z tohoto cítit poctivá akce, takže proč ne.

Expendables: Postradatelní 2 (2012)

Stará banda je zpět a i když by mohli pomalu myslet na důchod akčních hrdinů, rozhodně to neplatí o jejich nasazení. Zatímco první Expendables byli v mnohých ohledech nejistí a nedotažení, dvojka je skvěle natočenou skládačkou z filmů, ve kterých jednotlivé legendy vystupovali. Od toho je odvozen i děj, který sice jede v předem daných kolejí, ale rozhodně nejde o tuctovou záležitost. Akčních scén zde není málo a jsou natočeny stylem 80. let se všemi atributy a očekáváními. Jednoduše poctivá akční podívaná, okořeněná hláškami z jiných akčních filmů a zajímavým, neutahaným humorem.

Gebrian versus (2012) (pořad)

Viděl jsem všechny díly první i druhé série a existenci tohoto pořadu rozhodně chválím. Pro laika je to velmi dobrá pomůcka jak pochopit určité principy architektury a díky tomu se více zajímat o veřejná prostranství. Díly jsou dobře zpracované, jde se rovnou k věci, žádné zbytečné poučky nebo výklady. Jde sice o pořad na Streamu, ale uvítal bych klidně i delší díly a nebo vytvoření nového pořadu kdy by byla rozsáhlejší diskuze nejen s Gebrianem, ale i s dalšími lidmi.

Gympl s (r)učením omezeným (2012) (seriál) odpad!

Moje sadistické já se po delší době ozvalo a chtělo vědět, kam pokročila seriálová produkce televize Nova. A mé druhé, kritické já, se už začalo třást, před očekávaným přívalem utrpení. A dočkalo se. Dokonce jsem se kromě úvodního (pilotního) dílu podíval i na regulérní první díl, abych nebyl zdejšími Nova Fans označen za toho, kdo předem hodnotí něco, co neviděl. Shrnout se to dá takto: Tento takyseriál je založen na tupých dialozích, které dělají díry do mozku aby mohl veškerý intelekt a pud sebezáchovy vytéci zároveň. Dále je zde naprosto profláknutá, stereotypní, nezáživná a otravná sestava postaviček a postav, kterou vymyslí kdokoli, kdo v životě viděl nějaký jiný "novácký" seriál a je úplně na hlavu. Celé je to dokresleno tím, že zde NIC nefunguje: Dementní, předvídatelný a hlavně bez nápadu scénář, který, kdyby se převedl do slohové práce dostal známku 3-. Člověk by čekal, když je to označeno jako komedie, že se třeba i zasměje. Ano, za tu hodinu mi přišla v prvním díle vtipná jen jedna věc a to když student trolloval učitelku tím, že dnes se už hnůj nepřehrabuje ale rozmetá. WTF!!! Toto není komedie, kdo to proboha tak může nazývat? Kde jsou tedy ty vtipy, gagy, scény nebo prostě něco? Uf! Opravdu nevím, co někoho může ještě donutit se dívat dál na tento... ne, seriálem to nenazvu. Pokud si chtěla Nova zlepšit reputaci, tak zde došlo k naprostému fiasku. Never more!

Hon (2012)

Po delší době jsem opět okusil severskou kinematografii a u Vinterberga je jasná záruka čistého, psychologického dramatu u kterého nelze téměř dýchat. Jednoduchost námětu je zpracována nanejvýš promyšleným způsobem se spoustou "efektně náladových" scén, které diváka jen tak vedou k postupné gradaci. Mads Mikkelsen společně s ostatními roztáčí přehlídku vynikajících hereckých výkonů a společně s vybroušeným scénářem nelze téměř nic vytknout. Když píši téměř nic, tak to něco je to, že mi ke konci přišlo, že je škoda, že Vinterberg nezaujal alespoň náznakem nějaký postoj a nechá to hodně volně vyznít. Divák si to tedy má přebrat sám, i když je ve filmu hodně scén, které jen naznačí otázky, ale odpovědi nikdy. Což ale zřejmě patří k lehkému artu.

Hunger Games (2012)

Chtěl jsem tomuto novodobému "fenoménu" dát šanci, ale moje obavy se vyplnily. Nejen že je potřeba degradovat (to je ještě slušný výraz) upírské filmy pomocí Twilightu, ale nyní je potřeba točit "sci-fi" pro mladé, ale tak, aby to bylo falešně mírumilovné, prostě vhodné i pro 12 holky. Hmm. Takže tu máme opravdu hloupoučké převedení knihy (o které jsem nikdy neslyšel, ale to nevadí) na plátno. Zda je kniha stejně špatná a film to jen zrcadlí je otázka spíše na fanoušky knihy. Jde hlavně o to, že film působí přihlouple a povrchně. Vše je přizpůsobeno tomu, aby byl mladý divák připoután na hlavní hrdinku, aby jí fandil. Vše ostatní je tak nějak druhořadé. První půlka je klasický úvod, nic extra ale celkem mě to navnadilo. Následně jsem tedy čekal, že konečně dojde na tu řežbu. Pominuli fakt, že většina soupeřů se tak nějak oddělá navzájem a nebo náhodou, tak vlastně hrdinka zabije jen jednoho soutěžícího a to ještě tak, že je vše morálně v pořádku, protože on si zasloužil zemřít a ona ne. Většinu času tak vidíme, jak běhá po lese a nebo mluví s kolegou z týmu. Zbytek je čistá pohádka s předvídatelným koncem. Logika filmu je tak trochu založena na scénách typu "deus ex machina" a nic hlubšího v přemýšlení postav prostě není. Děj je strašně korektní a uhlazený. Kde je ta tvrdost, neoblomnost a rebelie? Asi pod rohem hojnosti, ale ve filmu ne. Je tak paradoxně vytvářeno něco, co by se dalo nazvat jako nechtěné poselství tohoto filmu: Reality show jsou špatné, ale stejně je fakt zábava se na ně dívat, hlavně kdy jde o "jemné" zabíjení teenagerů." Tím bych to ukončil a myslím, že další pokračování této ságy klidně vynechám.