Mission: Impossible - Ghost Protocol (2011)

Naivně jsem si myslel, že série Mission Impossible třeba přijde s něčím novým, ale z celého filmu mám pocit, že Brad Bird nechtěl moc experimentovat a vsadil na špionážní klasiku se spoustou klišé, hi-tech nápadů a chladného Toma Cruise. Bohužel asi nejvíce zklamal tým samotný: naprosto nevýrazné charaktery, např. Simon Pegg mohl v roli IT nerda sypat jednu hlášku za druhou, dále "Pan Analytik" zase mohl hrát vtipálka a Tom Cruise super sympaťáka. Ale ne, prostě se to muselo natahovat spousty tisíckrát viděných akčních scén. Už samotná konstrukce děje je tak chatrná, že jediné co film celkem drží pohromadě je to neustálé cestování a vykecávání. Ok, tak alespoň ta část v Rusku byla asi to nejlepší z filmu. V Dubaji to měli zakončit, poté už scénáristům dochází dech. O konci se snad ani rozepisovat nebudu.

Mrtvý vesmír: Po katastrofě (2011)

O něco horší než Downfall ale přesto stále "kvalitní", gore animované sci-fi. Asi nejvíce mi vadila ta dvojitá animace, ale jinak šlo o ultra specifickou lahůdku pro fajnšmekry. Soooo EVIL!!!

Mupeti (2011)

Zajímavá taškařice, u které se divák pobaví, i když Mupety moc nezná, což je i můj případ. Příběh je takový obyčejný, ale to co film opravdu táhne jsou hudební pasáže, které vás příjemně dojmou nebo skvěle pobaví. Jako novodobý "restart" Mupetů určitě vydařený počin.

Nákaza (2011)

Soderbergh je pro mě neprobádanou oblastí, ale jeho minimalisticky-dokumentrárně pojaté drama Contagion přineslo velmi pozitivní dojem. Jde o alternativního zpracování již stokrát využitého tématu globální nákazy, tentokrát z pohledu lidí, kteří se více či méně s touto nákazou dostanou do styku a musí se s tím nějak vypořádat. Celkově jde o řemeslně velmi povedené dílo. Surrealistická atmosféra bez přetvářky, temná elektronická hudba bez kompromisu a inteligentně promyšlené postavy a jejich vzájemná interakce. Co je ale slabší stránkou filmu je stavba děje. Osobně to na mne působilo až příliš roztržitě a nedomyšleně, hlavně v druhé polovině filmu, kdy jsem čekal, že se divák doví trochu víc a dostane se více "za oponu" celému dění. Možná to tak bylo zamýšleno a divák je připravován, že tentokrát se vyhneme, sladkému happy endu. Pokud si tedy Soderbergh chtěl natočit trochu jiné drama, tak se mu to povedlo, o tom žádná, ale pro diváka, který předtím jeho filmy moc nezná to bude poloviční zážitek.

Národ mystifikace (2011) (TV film)

Sonda do historie a současnosti mystifikace u nás. Tématicky vybrané osoby a jejich kauzy jsou jistě zajímavé, ale v 55 minutách se o jich nelze bavit v širším měřítku a tak je např. nelze více konfrontovat. Na druhou stranu zde bylo i několik zajímavých myšlenek, proč tak lidé rádi věří mystifikaci. Dokumentárně ale ne příliš podařené, prolínání jednotlivých kauz vedlo spíše k rozptylování pozornosti než k zaujmutí.

Nedotknutelní (2011)

Přiznávám, že kdyby kolem tohoto filmu nebyl takový humbuk, tak by mě už svým názvem nezaujal a nejspíš bych ho přešel. Na tento film je potřeba se dívat tak jak je, bez jakéhokoli srovnávání s jinými "citovkami", protože jinak se nezbavíme dojmu, že si film na to vše jen hraje a jde o lacinou vydíračku, hrající na soucit. Ale opak je pravdou. Ústřední motiv, je kontrast dvou hlavních postav; černocha z ulice kterého by jste si nenajali ani na vytapetování koupelny a ochrnutého staršího pána, které je znuděný a zapšklý. Humorně-dramatická linie filmu je skvěle zvládnutá, bez vynucenosti nebo vydírání. Už dlouho jsem nezažil, aby mne film tak potěšil a po skončení jsem si odnášel silný divácký zážitek. Na druhou stranu chápu, že toto dramatické dojímání asi není pro každého, ale právě proto mne překvapuje až nezvykle vysoké hodnocení. I když nedokáži posoudit, jak mnoho se film liší od reálné předlohy a jak moc tvůrci chtěli vsadit na jistotu zpracování, tak si myslím, že Intouchables si nejvyšší hodnocení zaslouží.

Nejrychlejší Matěj na světě (2011) (studentský film)

Tragikomická mozaika lidského bytí chudáka Matěje. Ve filmu účinkují i národní umělci ze skupiny Volant. Pokud taky někam pořád spěcháte, tak lze tento krátký snímek rozhodně doporučit.

Pařba v Bangkoku (2011)

Tady není moc co řešit: Pařba se prostě jen přesunula z Vegas do Bangkoku, jinak vše zůstalo při starém a jen se trochu obměnili souvislosti. Jelikož tedy nejde o pokračování, ale o kopii prvního dílu, diváka už nepřekvapí stejná konstrukce děje, přesto jde o dobrou zábavu, takže proč ne.

Princ a pruďas (2011)

Od začátku do konce, samej fuck! Dalo by se říci novodobé fantasy pro pubertální jedince, sázející na vulgarity zasazené do klišé "quest" filmů. To by ani tak nevadilo, protože díky Unrated verzi se člověk alespoň párkrát zasměje. Škoda, že se scénáristé drželi celkem při zemi a víc neparodovali různé "hrdinské filmy" (a že jich bylo!). Prostě taková jednorázovka.

Rango (2011)

Překvapivě originální animák, který velmi vkusně vybírá veškerá klišé z western filmů a vtipně je zasazuje do světa obyčejných zvířátek na poušti. Celí film se krásně oprostil od všech "roztomilostí" klasických pixarovek. Navíc různé narážky na Mexiko a další zažité vlastnosti hrdinů ze "Západu"jsou rozhodně velmi zajímavým zpestřením. Také musím pochválit hudbu, která zde krásně dokresluje celí příběh. Konec byl možná až příliš rychlí, ale i tak se mi Rango jako celek líbil.