Rodina je základ státu (2011)

Od Sedláčka jsem předtím viděl jeden, nebo dva dokumenty, a nic hraného, takže nedokáži posoudit posun v kvalitě nahoru nebo dolu. Rodina je základ státu je na české poměry dost jiný film. Především v tom, jak je přistupováno k docela aktuálnímu tématu. Vše je vyloženo na rovinu, bez přikrášlení nebo zbytečných trapností v dějové zápletce. Nejzajímavější asi je, že se zde nehraje na lacinou černo-bílou sarkastickou notu, ale je hledán hlubší a komplexnější popis toho, co je nám předkládáno. Například hned od začátku nevíme, jak na tom Libor (Igor Chmela) vlastně je. Je zde velmi dobře popsána ta bezradnost ale zároveň odhodlanost to nevzdat. Líbilo se mi pojetí jako road movie, film je krásně posouván od jedné promyšlené scény ke druhé a divák je pořád s něčím konfrontován a nutí ho k zamyšlení. Herecky je to myslím naprosto perfektní, ústřední dvojce Chmela-Vrbková zde velmi dobře koresponduje se svými postavami. Pokud bych měl napsat, proč nedávám plný počet, tak za prvé , že to stále vypadá jako televizní film a chybí to mu taková víc "filmová vizáž", některé scény vypadaly docela podivně a rušivě a za druhé, že ke konci se film mírně točí v kruhu a já osobně jsem čekal trochu větší emocionální závěr.

Rychle a zběsile 5 (2011)

Nu, po minulém dilu, který byl propadák, se série dočkala nové krve v podobě The Rocka a jiného konceptu. Páté pokračování se oprostilo od pouhého závodění v parádních autech s nějakým, tím střílením a stalo se z něj nadprůměrný akční snímek s vyprofilovanou partou zlodějíčků, připravující loupež se stylu Ocean's Eleven a ničení města z kategorie Die Hard. Celkově mi tato kombinace sedla velmi dobře.

Správci osudu (2011)

Uf! Hodně zmatený film, divák je první polovinu držen tak trochu v nejistotě, co že si to právě pustil. No, nevím, ale já jim to prostě nesežral, celé je to tak neuvěřitelné, že se tomu jednoduše uvěřit nedá. Matt Damona moc nemusím, ale tady mi nevadil. Ve druhé polovině se toho alespoň víc odehraje, takže nakonec ***.

Srážka s mimozemšťanem (2011)

Tento film dokazuje, že lze v žánru sci-fi komedií vymyslet zase něco nového. Sice je to jedna velká taškařice, ale důmyslně, řekl bych až s důrazem na všechny ty UFO klišé, narážky a "nerd věci" co správný fanoušek zná. Dvojce Simon Pegg a Nick Frost celí film krásně doplňuje a bez nich by to asi nebylo ono. Originální vtípky anglického humoru už jen dokreslují nadnesenou atmosféru celého filmu. Bravo!

Sucker Punch (2011)

Hodně šťavnaté, multidimenzionální pseudo sci-fi které zaujme svojí rozmanitostí scén a které boří hranice jednotlivých žánrů. Podle hodnocení vidím, že ale asi nebude pro každého. Ano, občas Snyder zajde do hodně odvážných mezí a občas balancuje nad scenáristickou propastí absurdit, ale film jako celek působí velmi nápaditě a neokoukaně.

Super 8 (2011)

Dětská naivita a nevinnost společně se vším co patří k dobrodružným snímkům z 80. let od Spielgerga, v moderní formě s efekty z dílny J.J. Abramse. Super 8 je potřeba brát jako film který se ohlíží za dobou "jak se to točilo tenkrát". Nejde o přetechnologizovaný mega-spektákl, ale o poctivou příběhovou linii a plno "klasických" Spielgergovských scén. Ano, konec je možná už za hranicí ultra-klišé, ale přesto vše si myslím, že Super 8 dokázal jaksi zpomalit bezhlavý vývoj v tomto žánru a naposledy ukázat to nejlepší ze "staré školy".

Světová invaze (2011)

Ale jo, od filmu jsem nečekal víc než střílení všude kolem a řeči o sounáležitosti vojáků a taky víc nedostal. Efekty jsou ok, stejně tak i základ děje, vše ostatní je "klasikou" žánru.

Šéf na grilu (2011) (pořad)

Když Pohlreich neříká za každou větou "vole" nebo "pr*el", už to není ono. Halinu pryč.

Thor (2011)

Příběhově poměrně plytké, naopak vizuálně zajímavé. Thor se myslím uvedl celkem obstojně, i když některé scény byli vyloženě natahovací a naopak řežby bylo pomálu. Celkově, ale jako úvod k The Avengers, na které jsem opravdu zvědav. dobré.

Tintinova dobrodružství (2011)

Komiks Tintin v podstatě neznám, takže jsem moc nevěděl co od filmu čekat, ale nakonec jsem byl příjemně překvapen. Animace je úchvatná a do detailů propracovaná, stejně tak technika záběrů je živá a hlavně v akčnějších scénách neuvěřitelně přirozená. Děj je Spielbergovsky naivní ale na druhou stranu "poctivě" dobrodružný a svižný. Jednotlivé úseky děje jsou krátké a neustálé cestování hlavních hrdinů přináší spoustu zábavných scén a o nudě nemůže být ani řeč. Konec je možná až příliš jednoduchý, ale chápu, že někde další díl navázat musí.