Prci, prci, prcičky: Školní sraz (2012)

Série American Pie šla tak nějak mimo mě, takže asi nedokážu úplně ocenit tento závěrečný díl, ale přesto je to stále, na novodobé poměry nadprůměrná komedie. Postavy dospěly a řeší i závažnější věci, ale to nezabránilo tvůrcům do filmu propašovat několik šíleností, u kterých jsem se hodně bavil. Je jen škoda, že jich tam bylo málo. Od poloviny filmu je tak nějak jasné, kam se bude dále děj ubírat, takže zbytek je vyplněn vysvětlováním a vyřešením vztahů mezi již známými postavami. Zde jsi přijdou na své především fanoušci celé série. Celkově: líbilo se, nebylo tam moc hluchých míst a byla to příjemná jízda, ale na jeden večer to stačí.

Cleveland show (2009) (seriál)

Asi málo kdo čekal, že tvůrci Family Guye by udělali samostatný seriál zrovna pro Clevelanda a i mě to ze začátku nepřišlo dvakrát šťastné, ale postupem času jsem seriálu přišel na chuť. První série se po pár dílech pěkně rozjede a jsou zde k vidění i nové nápady, trochu jiné než třeba v American Dad nebo Family Guy. Víc se zde řeší Cleveland a jeho rodina a vše se tak nějak točí kolem něj a občas i jeho sousedů. Občas sem zabrousí i nějaký host z FG. Vyloženě šíleností zde není tolik a některé vtívky českému divákovy moc směšné nepřijdou. Mám rozkoukanou druhou sérii, ta mírně polevila, ale i tak si celkem drží stále to stejné tempo ze série první. Uvidíme, jak se to vyvyne dál.

H+ (2011) (seriál)

V kategorii webseriálů to je po technické a herecké stránce špička, nicméně po 7. dílech jsem ještě trochu opatrný a plný očekávání, kam nás vyprávění zavede. Určitě stojí za pozornost.

Diktátor (2012)

Nespoutaná satira, kolotoč šíleností a sarkasmů nejhrubšího zrna. Cohen se opět nezastavil před ničím. U tohoto filmu bude snadnější vyjmenovat, kterou národnost nebo skupinu neurazil, než urazil. Humor je zde velmi dobře servírován v podobě, čisté nekorektnosti, i když občas na úkor zábavnosti, ale na druhou stranu je ve filmu velmi dobře zapracován do děje, takže nepůsobí prvoplánově a uměle. Zápletka zde hraje druhé housle, nicméně, je zde jakási rovnováha, kdy jsou gagy přesně v těch scénách, kde se vyloženě nabízí si z něčeho udělat srandu. Nemá cenu se s tím párat, jsou to vulgární a občas i nechutné vtipy, ale v mainstreamu mají své místo. Nelze říci, že jsem měl nepřetržitý záchvat smíchu, ale jelikož se poslední roky americkým komedií záměrně vyhýbám, je fajn že někdo dokáže natočit film, které jde tak trochu proti proudu a sofistikovaným humorem dokáže potěšit nejednoho fanouška černého humoru.

Bitevní loď (2012)

Film je založen na tom, že někdo vezme hru lodě (ano, tu hru lodě, kterou jste určitě hráli už ve škole) a převede ji na film, přičemž se mu zdá, že by to bylo na dvě hodiny málo, tak k tomu přidá invazi cizinců z jiné planety, které jsme na naši Zem vlastně nechtěně pozvali. Samozřejmě je potřeba to vyplnit nějakým tím tlacháním a lidskou interakcí, takže je zde zmatený Taylor Kitsch (kde někoho jako je on jenom vyhrabali?), který je na začátku tak blbý, že se nechá chytit při krádeži, ale hodinu na to, už recituje Umění války. Pak je tu jeho bratr, který se ale u velení moc neohřeje. Dívka Kitsche zde hraje průměrné křoví a ve vyšroubované zápletce, dokonce zasáhne do děje. Tahákem pro teenagery je nezpívající Rihanna, která místo mikrofonu drží ovladač palubních zbraní USS WTF. Zbytek postav je směsice drsňáků, "vtipálků" a jiných standardních postaviček, patřících do každého válečného filmu. Nutno říci, že všichni mají pravý zelený mozek, takže kdo ujíždí na předpisech, příkazech a zákazech bude z těch všech pane, ano pane, provedu pane, je mi ctí umřít tady s vámi, pane, doslova nadšený. Jo, nesmím zapomenout na partu veteránů, kteří zde v druhé polovině filmu fungují jako Deus ex machina a nakonec si ještě s vetřelci z Vesmíru na stará kolena slušně zastřílí. Celkem si dokáži představit, že v Americe toto vše musí dobře fungovat jako klasický letní trhák. Zápletka (jestli se tomu tak dá říkat) je tak jednoduchá, že vyžaduje minimum mozkové aktivity. Děj nemá cenu popisovat, asi tušíte jak to celé dopadne. Také nemá cenu se příliš zabývat detaily, proč se po ráně od vesmírného padoucha tomu, kdo tu ránu dostal nerozmázne hlava o stěnu, nebo proč se vesmírná loď vetřelců nedokáže vypořádat s tím, když někdo začne driftovat s válečnou lodí, tím, že spustí kotvu a ten řetěz to vydrží. Takových to mírně řečeno nelogičností je ve filmu více. Ce se týče hudby, je vsazeno na jistotu. Tvrdý rock a dunění zbraní, zde se nedá moc co pokazit. Jediné, co ve filmu funguje hodně dobře jsou efekty, jak po estetické, tak technické stránce, také práce s kamerou, je velmi příjemná a i bez 3D "doscényvtahující". Za detonace, imploze a ničení všeho druhu by se nemusel stydět ani Michael Bay. Dostatek peněz zde je vidět. Abych to uzavřel: Je zde dost úletů a klišé, která vám nedovolí si říci, že je to blbé, a tím alespoň vtipné. Nikdo z hlavnějších postav nehraje nijak zvlášť nadprůměrně a celkově působí jen jako omáčka k těm výbuchům. B-7 Křižník potopen!

Squat Wars (2009)

Zajímavá sonda do tématu squatingu v České republice. Pro nezasvěcené je to dobrý úvod, jak alespoň pro začátek porozumět o co vůbec jde a pochopit lidi, kteří se tímto směrech chtějí ubírat. Nenásilně a věcně podané. Především tak vidíme, výpovědi bývalých účastníků squatování a autentické záběry a fotografie. V rámci krátkometrážního DIY dokumentu dobrý počin, ale možná by stálo za to, popřemýšlet o něčem více hlubším a zkusit více zmapovat alespoň poslední vyklizený squat Milada, který v roce 2009 rozpoutal celospolečenskou debatu a mnozí občané se o squat dozvídali vůbec poprvé, neměli možnost se dozvědět více o celém hnutí squatingu a oficiální média byly naladěná pro vyklizení (hysterie podobná CzechTeku), takže s odstupem doby by nebylo vůbec o věci se podívat, kdo se pro vyklizení tolik zasazoval. Každopádně, Squat Wars má cenu vidět.

Vy nám taky, šéfe! (2008) odpad!

Málo kdy hodnotím film, bez toho, aniž bych jej viděl dokonce, ale v tomto případě jsem musel, protože po 15 minutách neuvěřitelně debilního a herecky plochého dialogu, kde Vydra akorát pořád něco plácal, to ani jinak nešlo. Po přečtení, o co, že jsem to přišel, jsem akorát pokýval hlavou, že to byl dobrý tah. Navíc, jak může nějaká stanice vysílat v pátek večer, v hlavním čase takové nesmysly nechápu. Jelikož to je poslední počin Martina Kotíka, zřejmě dostal rozum a peřestal točit bezduché filmy. Pro dobro všech

Video Game High School (2012) (seriál)

Freddie Wong zkusil pro jednou místo krátkých efektových klipů natočit něco delšího a promyšlenějšího. V rámci žánru webseriálů je to myslím více než zdařilí počin, už jen námětem určitě zaujme mnohé. Hlavní postavy jsou také celkem obstojné: Brian D je na první pohled hodně velký nemehlo, ale pokud bych to měl vztáhnout do reality, minimálně já jsem se v něm částečně poznal. Hlavní záporák, The Law mi nepřišel úplně nejlépe vymyšlen, je umělý a jeho konflikt s Brianem je docela dětinský a nedomyšlený. Jenny je typický tahák pro náctileté, takže takový standard. Množství klišé je vyváženo docela dobrými narážky na hry nebo dvojsmysly na různé popkulturní motivy. To, co sráží moje hodnocení, je až příliš průhledný a předvídatelný děj, ten stojí ve stínu téměř dokonalosti po technické stránce (živá kamera, efekty, fyzika zbraní). Tvůrci potvrdily druhou sérii, takže lze nedostatky z té první i odpustit a lze ji brát jako takovou otvírací. >>>> EDIT 22.12.2014: po shlédnutí 2. a 3. série měním na 4*

El Paso (2008)

Na české poměry poměrně vyzrálé drama. Zdeněk Tyc režíroval tématicky podobné Smrady, a v El Paso v tom pokračuje. Pokud nemá divák předsudky a nedívá se na film jen, proto, aby mohl následně nadávat a nechat se šokovat, tak jak to lze u chabého filmu Petra Šíchy Bastardi, jde o zajímavé drama, které rezignuje na citovou notu a zabývá se tím ústředním. Celé je to pojato jako jaký si odraz reálné předlohy a pár věcí, zde dle mého trochu ujede, ale přesto se jedná o dobře sepsaný a slušně odehraný film, především v té dokumentární linii. Viděno na ČT2.

Národ mystifikace (2011) (TV film)

Sonda do historie a současnosti mystifikace u nás. Tématicky vybrané osoby a jejich kauzy jsou jistě zajímavé, ale v 55 minutách se o jich nelze bavit v širším měřítku a tak je např. nelze více konfrontovat. Na druhou stranu zde bylo i několik zajímavých myšlenek, proč tak lidé rádi věří mystifikaci. Dokumentárně ale ne příliš podařené, prolínání jednotlivých kauz vedlo spíše k rozptylování pozornosti než k zaujmutí.