Svět zítřka (2004)

Zajímavá kombinace atmosféry starých sci-fi a nových postupů při natáčení. Film ale hodně brzdí dle mého nedomyšlený scénář, který je tak trochu odfláknutý, vizuální obal zde ale funguje dobře.

Sviňky (2009)

Skvělé realistické drama, s vydařeným obsazením postav, hlavně kluk Tomek je zde až neuvěřitelně realisticky vyobrazen...bohužel kvůli pozdnímu času na ČT2 jsem nedokoukal celé, takže to budu muset někdy napravit.

Šéfkuchař nadivoko (2005) (seriál)

Příjemná jednohubka. Je sice vidět že seriál táhne hlavně Bradley Cooper a stejně tak i veškeré gagy se točí kolem něho, ale i tak se mi velmi líbila koncepce jednoduchých, neotřelých a nenucených vtipů. Viděno na Prima Cool s dabingem, ale příliš nerušil.

Šéf na grilu (2011) (pořad)

Když Pohlreich neříká za každou větou "vole" nebo "pr*el", už to není ono. Halinu pryč.

Šest dní (2015) (studentský film)

Technicky a herecky velmi dobře zvládnutý absolventský film ve kterém se hodně diváků najde. Nicméně, stejně jako xenopus jsem nenašel to hlavní poselství. Jasně, spousta náznaků, scén a dialogů napovídá o celkovém obrazu sdělení ale nedokázal jsem se myšlenkově dopracovat k tomu, že bych onu ústřední myšlenku opravdu našel. Byla tam vůbec nějaká? Třeba to tak režisérka plánovala. Možná byly některé nápady hodně oříznuty a ty zbytky ponechány právě jako jemné náznaky směrem k divákovy. Nevím. Online ke shlédnutí zde.

Šílený Max: Zběsilá cesta (2015)

Můj sen o nekompromisním, hardcore postapokalyptickém sci-fi se více méně naplnil. A že jsem v tomhle ohledu celkem náročný. Nevybavuji si, že bych viděl původního Maxe, takže nemohu soudit jak se (ne)liší. Mohu ale napsat, že Fury Road dostálo svému názvu a divák toužící po dvouhodinové nonstop akci se bude doslova tetelit blahem. Vše krásně klape a scény kdy se "něco" akčního děje neberou konce. Režie i střih si dali opravdu velkou práci aby to celé šílenství na kolech jen odsýpalo. Ale nejde jen o akci, film je protkán opravdu dobrými nápady jak nenuceně vytvořit ani ne tak temnou, jak spíš těžko představitelnou, depresivní realitu ve které neexistuje něco jako humanizmus. Konec civilizace. Lidé jsou věcmi. V tomto ohledu je trochu škoda, že se scénárista nepokusil nás více zasvětit to fungování světa kde je permanentní válka o základní suroviny a lidé se zabíjejí téměř pro cokoli. O 30 minut více bych klidně snesl. Právě trochu slabší příběh je důvod proč si pro tentokrát schovám nejvyšší hodnocení. Nicméně, dokáži ocenit, že se George Miller rozhodl, právě pro tu nekompromisní cestu. Určitě tak potěšil fandy jako jsem já, které více zaujmou brutální scény s šílenými postavami, které poskakují mezi jedoucími vozidly řítící se po pláni více, než romantické sbližování Maxe a Fouriosy. Opravdu doufám, že se chystá dvojka, protože Mad Max: Fury Road je jako bombastický pilot k mnohamilionovému seriálu. To by byl teprve splněný sen.

Šmejdi (2013)

Předně je potřeba říci, že už to, že dokument vyvolal takový ohlas ve společnosti je jednoznačně jeho největší zásluha. Stěžejním prvkem dokumentu jsou záběry skryté kamery z předváděcích akcí. Běžný člověk si to asi dokáže představit, ale některé záběry jsou hodně drsné. Na tyto akce se autorka dokumentu dostávala v doprovodu seniorů, kteří s tím předem souhlasili. To byla asi jediná šance, jak se jako "nesenior" na akce dostat se skrytou kamerou, protože v dokumentu je uvedeno, že mladí lidé jsou "nežádoucí". Druhým prvkem dokumentu jsou rozhovory s účastníky těchto akcí a dále pak psycholožkou, právníkem a gastronomickým odborníkem. To tedy holá fakta. Já osobně nemám problém s citovou stránkou v kterémkoli dokumentu, ale tady mi přišlo, že se tím autorka nechala až příliš strhnout (což potvrzuje i závěrečná scéna). Forma dokumentu zde není zvládnutá zcela dobře. Chybělo mi trochu hlubšího analyzování a "vyšetřování". Rozhovory s účastníky jsou moc krátké a anii se o samotných postavách skoro nic nedozvíme. Např. proč se jich nezeptají co na to říkají děti, známí atd. Vlastně, zcela základní otázka "Proč tam jezdíte?" není položena zcela konkrétně a divák ji musí hledat mezi řádky. Rozhodně je potřeba vyslovit slova uznání nad úsilím, jenž autorka obětovala ježděním na akce a jejich dokumentování. Jestli měl tento dokument otevřít oči, tak je otevřel. Otázka zni, ale komu. Závěrečné vyznění dokumentu je sice mlhavé, ale celkem jednoduché. Dokud zde budou zákony, které dostatečně nechrání seniory, tak budou šmejdi dál pořádat předváděcí akce.

TBH (2022) (seriál)

Klišoidní postavy a nesnesitelná Mája. Místy to má ucházející drive, ale je to strašně málo... vyprázdněnost postav je do očí bijící.

Temný rytíř (2008)

RETRO KOMENTÁŘ: Abych napsal pravdu..k filmům s Batmanem jsem se nikdy předtím nedostal, snad jen Batman budoucnosti, takže tento film budu pospisovat naprosto nezaujatě vzhledem k předchozím dílům. The Dark Knight je určitě jeden z nejlepších filmů tohoto roku. Propracovaný děj, perfektně vybraní herci, celkově ponurá nálada, dynamický nádech scén...a Joker? Podle některých fenomenální výkon tohoto dnes již zesnulého herce, dle mého pouze krásně zapadl do plejády hlavních postav v tomto filmu. Je pravda, že jsem mu celkem fandil, a některé scény ve filmu mě opravdu strhly, ale proč se z Jokera dějá taková modla? Kvůli jeho namalovanému obličeji? Kvůli jeho postavě s kterou se sžil? Možná. Celkově jde o velkolepý film ve kterém je všechno co po main streamu chcete. Závěr mi ale moc neseděl, nevím, prostě mi to přišlo jako takový "skoro" happy end, který jen nachystal půdu pro další díl. Dám raději 4 než 5...film ve mě toho totiž moc nezanechal. EDIT: září 2012 na tento film se chystám znovu, pro lepší pochopení všech souvislostí

Ten, kdo stojí v koutě (2012)

Na dnešní poměry bezpochyby zajímavý film, v podstatě nic podobného se zde posledních několik let neobjevilo. Na první pohled tuctové téma: obyčejný a ne příliš populární kluk nastupuje na střední, nemá přátele, a zřejmě ani psychicky na tom není moc dobře. Tento film ale toto téma bere opravdu jinak, než by mě vůbec napadlo. Především na scénáři je poznat, že má opravdu promyšlené pasáže a že je zde snaha o co možná největší přenos myšlenek a pocitů z knihy, která je filmu předlohou. Film má opravdu pozoruhodnou atmosféru, která je postavena na vyprávění hlavní postavy, se spoustou dějových odboček a střípků. Styl vyprávění bych nazval epizodním, protože ve filmu není úplně vše vysvětleno a také divák vstupuje jako by doprostřed života postav. Úžasní jsou také herci, kteří podávají nadmíru přesvědčivé a osobité výkony. Nechci se hádat, zda tvůrci vsadili na jistotou „pseudo-dojáku“, protože kdo ho tak chce vidět, ten ho tam najde. Druhý pohled je ten, že jde o velmi osobitý, citlivý a upřímný film, který se nesnaží diváka tlačit do zbytečných emocionálních zvratů. Naopak každá scéna nabízí mnoho podnětů k přemýšlení a zamyšlení se. EDIT: Nějak se mi to celé rozleželo v hlavě a mění na plný počet.