Bunkr smrti (2008)

Celkem slušný "classic" horor, který je bohužel postaven na docela primitivních základech, tzn. nápady zřejmě tvůrcům došli někdy v polovině. Film je natočen v duchu strašné vážnosti, žádná ironie hlavních postav, žádné vtípky, které by tu hustou atmosféru alespoň trochu oživili. Je zde také mnoho technických chyb které diváka praští do obličeje a dost tak zkazí zážitek z filmu. Koncept jako takový se mi líbil, toto téma by ale určitě zasloužilo hlubší odkaz v samotném filmu. Jo a ty hvězdičky jsou za gore scény "ala Kulhánek", to jediné zde bylo perfektní.

Captain America: Návrat prvního Avengera (2014)

Upřímně, nečekal jsem, že by mohlo pokračování tak dobře navázat na první díl a mnohém ho i překonat. Především v kvalitě příběhu a "upřímnosti" postav naznal znatelný posun od čistě komiksové akce k plnohodnotnému akčnímu dramatu štrejchnutého velkou porcí hrdinů s nadlidskou sílou. Právě to spojení nadpřirozena a reálné hrozby, tedy dobra a zla je zde velmi dobře zvládnuto. Další pozitivní věcí je skvělé dávkování pořádné akční podívané a různého "technického vysvětlování", popř. jiných dialogů důležitých pro děj. Zkrátka scénáristé pochopili, že je potřeba diváka neustále něčím zabavit a zároveň to nepřehánět s množstvím "keců" na straně jedné a nesmyslným demolování na straně druhé. A tak se stane, že dvě hodiny utečou jako voda a jen pokyvujete hlavou, že akce byla ok, příběh byl ok, postavy byly ok a jediné co vás zajímá, je kdy bude pokračování.

Captain America: První Avenger (2011)

Kdo nechápe to komiksové pozadí, bude pro něj tento film jen další akční jednohubkou. Ač původní předlohou neposkvrněn, celí koncept příběhu na mě působil velmi příjemně. Určitě nešlo jen o to vytáhnout hlavní kostru příběhu a do toho nějaké střílení a padouch k tomu. Filmový Captain America: První Avenger se určitě povedl, fanouškům žánru nebude nic dlužno a ti ostatní si udělají menší úvod do série hrdinů Marvelu. The Avengers tu budou co nevidět.

Circle: Uzavřený kruh (2017)

Námět filmu je zajímavý a velmi aktuální: člověk versus technologie, právo, svoboda a soukromí do toho. Film má ten správný nádech znepokojivé budoucnosti, taková líbivá antiutopie, kdy jako divák víte, že to zašlo až příliš daleko. Herecky je to super, jak Ema, tak Tom. Scénář jde hodně po povrchu tématu a dost dlouho se chodí kolem horké kaše a přitom by se dle mého dalo vymyslet víc. Snímek má svěží look a děj celkem i odsýpá, ale znatelně mu chybí serioznější prvky sci-fi. Kde jsou nějaké vyhrocenější scény, opozice, protesty, zkrátka drama? Film je hrozně "navoněný". Na druhou stranu, to lze brát tak, že Circle je v podstatě kopie dnešních technologických firem, proti kterým se také příliš neprotestuje, přičemž zásahy do soukromí jsou již nyní značné. Tím se vlastně film snaží upozornit na současný stav věcí a jemnou formou v divákovi vyvolat alespoň zárodek obav.

Cleveland show (2009) (seriál)

Asi málo kdo čekal, že tvůrci Family Guye by udělali samostatný seriál zrovna pro Clevelanda a i mě to ze začátku nepřišlo dvakrát šťastné, ale postupem času jsem seriálu přišel na chuť. První série se po pár dílech pěkně rozjede a jsou zde k vidění i nové nápady, trochu jiné než třeba v American Dad nebo Family Guy. Víc se zde řeší Cleveland a jeho rodina a vše se tak nějak točí kolem něj a občas i jeho sousedů. Občas sem zabrousí i nějaký host z FG. Vyloženě šíleností zde není tolik a některé vtívky českému divákovy moc směšné nepřijdou. Mám rozkoukanou druhou sérii, ta mírně polevila, ale i tak si celkem drží stále to stejné tempo ze série první. Uvidíme, jak se to vyvyne dál.

Constantine (2005)

Skvěle komorní a nevyumělkovaný film s výborně podaným vlastním světem a plným zajímavých souvislostí. V rámci žánru, špička.

Continuum (2012) (seriál)

Nepříliš vzdálená budoucnost, kdy obří korporace ovládají veškeré dění v politice, společnosti a obchodu. Kiera Cameron je součástí tohoto systému, je jeho ochránkyní a bezmezně mu věří. Skupina Liber8 je považována za zločinné teroristy, kteří neváhají i zabíjet v zájmu osvobození lidstva. Při nešťastné události je Kiera společně s několika členy Liber8 přenesena časem do současnosti. Začíná závod o to, kdo ovládne přítomnost a tak i ovlivní budoucnost. Zní to až moc béčkově? Právě naopak, nic není černobílé a scénáristé si zde s dějem hrají opravdu bravurně. Po delší době, zase sci-fi seriál který stojí za pozornost. Po prvních šesti dílech musím konstatovat, že se tvůrcům z Kanady opět podařilo v seriálu navodit tu pravou napjatou atmosféru, kdy netrpělivě čekáte na další díl. Continuum balancuje na pomezí sci-fi s prvky policejních-thrillerů, ale tento mix je vyroben opravdu poctivě. Jednotlivé postavy jsou dobře napsané a jejich vzájemná provázanost je promyšlená. Bude velmi zajímavé sledovat vývoj děje. V seriálu se objevují i různé náznaky a vodítka ke skutečným událostem (finanční krize, zločiny korporací, bankovní tunely a další) a souvislostem, to vše jen přidává na autenticitě a sžití se s dějem. Samozřejmě velmi sympatická Rachel Nichols tomu jen kraluje. Na začátek 1. sezóny tedy velmi slušný rozjezd.

Croodsovi (2013)

Hlavní plus je to, že se na to moc pěkně dívalo: celkem promyšlený, vkusný a přiměřeně roztomilý svět do kterého je film zasazen mě opravdu bavil. Děj je více méně dětsky jednoduchý, což by zas tak nevadilo, ale to podstatné co jsem postrádal byl přesah příběhu i k dospělejším divákům a nějaké hlubší zamyšlení s nadhledem. Jako to poselství je tam jasné, ale tak nějak nevýrazné. Také mi vadilo, že si tvůrci nedali tu práci a nevymysleli trochu originálnější scénky a dialogy. Ono když po sté na někoho něco spadne nebo se znovu a znovu opakuje ten stejný gag se stejnou pointou, tak to po čase omrzí. Ve výsledku tedy nadprůměrný animák, s velmi podařeným vizuálem, trochou nadčasového humoru a tak nějak standardním průběhem děje.

Černé zrcadlo (2011) (seriál)

Hodnocení 1. až 4. série. Cyberpunkové povídky z blízké budoucnosti. Nekompromisní kritika společnosti. Zneužívání technologií a lidských emocí k dosažení zisku nebo vlastních cílů. Black Mirror má vybroušené scénáře, nemající obdobu ve své sofistikovanosti a účelnosti. Žádné chození kolem horké kaše, jde se rovnou na dřeň. Temná a skličující jízda nebere konce...

Černobyl (2019) (seriál)

Sugestivní, hrozné, mrazivě skutečné..umělecky brilantní. Výborná režie podpořená skvělými herci.