V rytmu srdce (2021)

Krásný a hřejivý film, který nikterak netlačí na pilu a tak je z celého snímku nenuceně cítit opravdovost a "normálnost" hlavních postav. Emočně něžné, příběhově "útulné". Emilia Jones naprosto excelentní. [Oscar 2022 - Nejlepší film]

Všechno bude (2018)

Minimalistická road movie dvou kluků (a tak trochu i jedné holky). Zásadně chybí nějaká "vážnější podstata" příběhu, takže výsledek celkem dost plave v tuctovém vyprávění. Bohužel, nezaujalo.

Všechno úplně všechno (2017)

Příjemný film s jasnou romantickou linkou, která se v druhé polovině rozvine i v něco víc. Asi bude hodně záležet, na tom, jak se více, či méně vcítíte do pocitů Madeline a popřemýšlíte si, jak co byste dělali vy na jejím místě. Pěkný výběr scén, dobře zahráno, jednohubka.

Všemocný (2011)

Docela příjemné překvapení. Zápletka je na první pohled možná jednoduchá, ale děj se postupně formuje a každá další minuta je zajímavější a zajímavější. Originální zde není ani tak nápad na ústřední "věc" filmu, ale to jak je s ním nakládáno. Vizuálně velmi zajímavě pojaté, herecky vyvážené. Osobně jsem čekal trošku víc morbidnější konec, ale i tak se to dá nazvat skvělým filmem.

Vyměřený čas (2011)

Tak řekněme, že myšlenka filmu je zajímavá a celkem i neokoukaná, ale konstrukce děje a celkové pojetí tématu se mi už zamlouvá méně. Jelikož Andrew Niccol už dříve natočil skvělé drama Lord of War které si nebere servítky, čekal jsem u In Time průbojnost podobného ražení. Bohužel, svět který nám zde Niccol předkládá se sci-fi žánru kromě toho časového systému vůbec nepřibližuje, chybí zde klasické prvky futuristické společnosti kde jsou bohatí a chudí striktně rozlišitelní, ghetto ve kterém vládne anarchie a kriminalita musí být na hony vzdálené luxusním čtvrtím a boháčům. Ano, šlo by namítat, že se děj odehrává v nedaleké budoucnosti, ale to potom můžeme rovnou zapomenout na čas a vrátit se k penězům a jsme "doma". Možná že to Niccol opravdu chce a nutí lidi trochu více popřemýšlet, zda systém ve filmu přeci jen není v něčem podobný, ne li stejný jako ten v současnosti. Jinak, Justin Timberlake zde nehrál úplně špatně, ale asi bych si místo něj dokázal představit většího drsňáka. Také se zde našlo pár příběhových "kliček" a nelogických momentů, které bohužel nešly přehlédnout. ______ Celkově vzato, jaké jsem měl očekávání podle trailerů a různých ukázek docela zklamání, ale tak spíš půl na půl. Na pořádné sci-fi si budu asi muset zase počkat.

Vy nám taky, šéfe! (2008) odpad!

Málo kdy hodnotím film, bez toho, aniž bych jej viděl dokonce, ale v tomto případě jsem musel, protože po 15 minutách neuvěřitelně debilního a herecky plochého dialogu, kde Vydra akorát pořád něco plácal, to ani jinak nešlo. Po přečtení, o co, že jsem to přišel, jsem akorát pokýval hlavou, že to byl dobrý tah. Navíc, jak může nějaká stanice vysílat v pátek večer, v hlavním čase takové nesmysly nechápu. Jelikož to je poslední počin Martina Kotíka, zřejmě dostal rozum a peřestal točit bezduché filmy. Pro dobro všech

Vyprávěj (2009) (seriál)

Uf, tak dokoukáno. V roce 2009 bych nečekal, že z celkem povedeného rodinného seriálu vyvine utahaná, pseudosága Dvořákových. Seriál se postupně zvrhl v přehlídku bizarností, kdy se autoři snažili skloubit jak historické milníky, tak i "obyčejné" problémy průměrných lidí. Scénář je v základu dobrý, ale strašně se na něj nabalilo balastu. Nejvíce mi ale přišlo vtipné, jak se autoři snažili podat zcela korektní vysvětlení událostí některých historických událostí. Např. roku 89 je věnováno několik dílů, ale o válce v Iráku jen kratičká zmínka o unesených novinářích. Celkově vzato, 115 dílů bylo příliš a v posledních dvou sérii bylo dost vaty kdy se nic nedělo. Pak je tedy otázkou, co přesně tvůrce vedlo k tak megalomanskému projektu, který dle mého nezvládli.

Vyšehrad (2016) (seriál)

Naprostý opak Semestru: rychlé, přehnané a ironicky zábavné. Vyšehrad si povedeně utahuje z mikrokosmu českého fotbalu a bez ostychu nastavuje zrcadlo podobně jak to udělal Čtvrtníček s Ivánkem. Nevím kolik stála výroba, ale vypadá to moc dobře. Stejně tak na scénáři je vidět jistá znalost fotbalového zákulisí. Není třeba to dál pitvat, protože toto je Laviho střela do černého.

Walter Mitty a jeho tajný život (2013)

Zamrzlo peklo. Nikdy jsem si nemyslel že to napíši, ale Ben Stiller udělal opravdu poctivý, příjemný a hravý film. To hlavní co oceňuji, je s jakou lehkostí dokázal spojit "serióznější" zápletku s jednoduchými, nenucenými, zajímavými a skvěle zahranými scénami, kde se kupodivu na první pohled nic neřeší, ale jak děj plyne, tak na sebe krásně navazují a moc pěkně se na to kouká. To defakto dokazuje, Stillerovu režisérskou vyzrálost a řekl bych možná i tvůrčí sebekritiku, možná usoudil, že bláznivé komedie už dnes umí točit kde kdo a on hledá něco víc, kde by uplatnil svůj životní nadhled a podle mě to našel. V celém filmu je možno pozorovat spoustu náznaků a drobných poznámek které lze brát jen jako dokreslení vážně-nevážné atmosféry snímku, nebo jako námět aby se na konci filmu divák zastavil a popřemýšlel. Nicméně, celková filozofie filmu, tak trochu "plave", tím chci říci, že hlavní postava sice na začátku je v pomyslném bodě A a my sledujeme její cestu do bodu B, který je ale paradoxně ve výsledku zase bod A. Možná účel, možná ne, ale já to chápu tak, že film Vám nemá říkat "Hledání sebe sama je děsně cool. Všechno zvládnete, nevadí, že pojedete do Grónska na loď, pak na Island, kde vás málem pohřbí sopka a možná, když to přežijete, tak se dostanete do Afghánistánu, kde možná najdete to co hledáte..". Ne, Ben Stiller si sice zahrává s ohněm, když balancuje nad propastí typického klišé outsidera který se "probudí" a na konci filmu bude děsnější frajer a bude to mít srovnaný. V tomto filmu je to jinak, je zde jakási alternativa, je to na pomezí toho "snění" a reálné pevné vůle člověka něčeho dosáhnout.

X-Men (2000)

Vůbec si to nedokáži vysvětlit, ale Xmeni u mne zůstali hodně dlouho opomíjeni, takže když už se do kin chystal už asi pátý díl (!), řekl jsem si, že už s tím musím něco udělat a začít pěkně od začátku. Komiks jsem nečetl, takže jsem v tomto směru jako Alenka v říši divů. První Xmeni jsou takovým otvírákem do celé ságy a nutno říci že velmi povedeným. I když je vidět, že se autoři, jako by drželi zpátky, a něco si myslím, že i z předlohy vypustili, stále si myslím, že jde o velmi důstojné nastartování celé série X-Men.