Toxický mstitel (1984)

RETRO KOMENTÁŘ: Moje první zkušenost s TROMA filmem. Prvotní obavy rychle vystřídal blažený a částečně i nechápavý pohled v dobrém slova smyslu. Prvotní zděšení nad gore scénami pominulo a ja začal naplno fandit Toximu. Film má naprosto chatrný děj který ale nahrazuje zábava na každém rohu. Nebudete jednoduše věřit svým očím nad tím co všechno se dalo vymyslet v 80. letech. Hlavní poselství filmu je jasné: nezáleží jak vypadáte, ale co máte uvnitř. Tento naprosto nezávislý a anti-holywoodský film patří mezi největší klenoty všech Bčkáren všech dob!

1984 (1984)

2+2=5 Naprosto nepopsatelně "těžký" film. Budu potřebovat asi delší dobu abych to vstřebal.

Návštěvníci (1983) (seriál)

Na svoji dobu neuvěřitelně geniální seriál, který svým námětem a zpracováním předběhl svoji dobu. Dokáži si představit, že tvůrci měli omezené zdroje takřka v každé oblastni, kde by dnes měli miliony a přesto se povedlo udělat chytrý a svižný sci-fi seriál plný humoru a zábavy. Už jen díky nezapomenutelným dialogům, hláškám, scénám a nápadům dávám plný počet.

Válečné hry (1983)

Historická sonda do doby, kdy byly počítače a jejich využití zahaleno mnoha mýty a tajemstvím. Film má velmi zajímavé střídání atmosféry, kdy se chvíli díváme na teenager koledii a vzápětí na špionážní thriller s prvky hackingu. Scenáristicky velmi dobře zvládnuté, příběh musí zaujmout každého, kdo se alespoň trochu zajímá o počítače. Neméně zajímavá je plejáda postav, kdy se různé charaktery nakonec potkají na jednom "bitevním poli". Působí to opravdu zajímavě. Film má zcela jasný motiv a poselství které muselo v roce 1983 jistě mnohé šokovat. A to nejen lidi z armády nebo IT. Představa (a ve filmu to padne několikrát), že stačí tak málo k vyhlazení planety je zkrátka děsivá. Jsou hry které nelze vyhrát a zodpovědní to musí vědět.

Záměna (1983)

Celkem normální komedie bez nežádoucího trapného humoru. Dan Aykroyd zde hraje dobře, ale myslím, že má navíc. Film je sice bez vaty, ale postrádá nějakou hloubku, která by diváky trochu víc vtáhla. Druhou slabinou jsou dětinské scény (gorila ve vlaku, nepravděpodobná výměna kufříku).

Chalupáři (1975) (seriál)

Letní pohoda. To je co tento seriál vystihuje, všichni osvědčení herci na jednom místě a typický ladně sarkastický humor.

Přelet nad kukaččím hnízdem (1975)

Pro mne nejlepší Formanúv film. Obsazením Nicholsona se dostal tento snímek o řád nahoru, což je už přes tak vynikající scénář takřka neuvěřitelné. Filmový koncert, naplněný tím nejlepším co si lze u filmu představit.

Černý Petr (1963)

Formanova nadčasová klasika. Na tomto filmu je fascinující především to, že prezentované sociální mechanizmy a jevy jsou i mnoho desítek let poté platné a běžně se vyskytující, např. mezilidské vztahy, nerozhodnost a nestálost mladé generace vůči tradicionalistickým rodičům. Forman z mála vytěžil opravdu hodně a na svoji dobu film rozhodně přinesl zajímavý pohled dovnitř uvolňující se socialistické společnosti. Neméně zajímavá je komediální hladina filmu, kdy jsou postavy (ne)chtěně přivedeny do absurdních, "amatérsky" improvizovaných scén ve kterých se projevuje humor, téměř až Cimrmanovského typu.