El Dorado (1966)

Na mňa je El Dorado až príliš veľké klišé, aj v rámci westernového žánru, aby som ho ohodnotil lepšie ako priemerný film. Postráda to nejaký silnejší náboj, ktorý by či už príbehu alebo postavám dodal šmrnc. Dej je pomalý a pôsobí strašne klasicky. Akcia je vo filme takmer vynechaná, a ak už k nejakej dôjde, skončí skôr, než začala. Pozitívnymi stránkami sú naopak sympatické herecké zloženie a občas vtipné dialógy, ktoré ťahá prevažne James Caan a jeho postava. Neviem, asi mi tento klasický štýl úplne nesadol, no El Dorado považujem skôr za jednohubku, ku ktorej sa už zrejme nevrátim.

Fantastická zvířata: Grindelwaldovy zločiny (2018)

Nikdy som nepatril k nejakým skalným fanúšikom tvorby J. K. Rowlingovej alebo samotného Harryho Pottera, no nebudem klamať, že po prvom dieli Fantastic Beasts som bol celkom navnadený na toto pokračovanie. No a výsledok, výsledok minimálne stojí za rozobratie, pretože to bolo urputné trápenie a pomerne obdivuhodná štipka sebaprekonania z mojej strany na to, aby som druhý film z tejto rady vôbec dopozeral. Problémov to má, a keby len dva. V prvom rade je celý snímok zbytočne rozťahaný a obsahovo prázdny - dá sa povedať, že takmer hodina a pol z celej stopáže je nekonečné chodenie okolo malinkej mláky, ktorá prakticky stihne vyschnúť, než sa dostanete k samotnej podstate. Oproti úvodnému dielu to dokonca nie je ani napínavé, a ani ničím zaujímavé alebo aspoň trochu obzvláštené. Neviem síce prečo, ale na mňa to pôsobilo akoby sa tvorcovia rozhodli z filmu odstrániť takmer všetko to, vďaka čomu si získal prvotný počin úspech. Nerozumiem ani tomu, že najlepšiemu a najsvetlejšiemu bodu - Jude Lawovi - sa dostalo len tak málo priestoru. Celkovo by som to zhodnotil tak, že sa na to už ani pekne nepozerá, pretože fantastické zvieratá prakticky ani neuvidíte a tak jediné čo vám ako fanúšikovi ostáva je dúfať a pevne veriť v to, že tretí diel sa poberie diametrálne odlišným smerom. Za mňa nevýrazné a nudné - jedno z najväčších sklamaní roku 2018.

Fargo - Season 1 (2014) (série)

Skvelá atmosféra, skvelí herci, skvelý dej - ale ak to všetko dáte dokopy, tak to nefunguje. Čož je škoda, hlavne preto, že Thornton a Freeman majú výborné role, ktoré im perfektne sedia. Nanešťastie je to celé ako pritiahnuté za hlavu a prevažne druhá polovica série je až príliš neusporiadaná. Obrovský potenciál celej série teda dopláca na miestami obrovské prešľapy tvorcov.

First to Find (2014) (amatérský film)

2 hviezdy aby som ho podporil k jeho ďalšej tvorbe, máš na čom makať...

Forrest Gump (1994)

Forrest Gump je jeden z tých filmov, ktorých nikdy nebudete mať dosť. Edit: Beriem späť, opozeral som sa toho.

Free Guy: Hra na hrdinu (2021)

Veľký priemer a silne nevyužitý komediálny potenciál Ryana Reynoldsa. Free guy má hneď niekoľko problémov, na ktoré v mojich očiach dopláca - v prvom rade strašne vyžiera celý koncept Ready Player One, ktorý bol milionkrát lepšie zrežírovaný, akčnejší a pútavejší, v druhom rade mu veľmi uškodil PG 12 rating, ktorý je tam veľmi cítiť a Reynoldsovi ani filmu sa nehodí. Vskutku možno povedať, že je to rodinný film pre malé deti, kde sú prevažne vyzobrazené referencie na ktorých si fičia 10 ročné deti - a to nie je zlé, ale ide to mimo mňa. Každopádne, humor, na ktorý som sa vo Free Guyovi najviac spoliehal je takmer nulový ak vôbec nejaký. Celkom sklamanie, až na pár príjemných momentov sa jedná o veľmi tuctový snímok. Ďalšia filmová jednohubka.

Funny Games (1997)

''Nevěřte lidem, co vypadají poklidně a důvěryhodně. A nevěřte jim ani poté, co přijdou s prosbou o vypůjčení pár vajíček. Raději nevěřte vůbec nikomu.'' A radšej už neverím ani sám sebe. Úprimne, neviem či mám byť úprimný, ale ...Kebyže viem dopredu, čo je to ten Haneke za psychopata (teraz si to nemýlim s pojmom psychológ, ten má od toho ďaleko), tak si Funny Games v živote nepustím. Paranormálne morbídny, sadistický, krutý a dokonale vymakaný snímok, odrážajúci chorú myseľ nejakého 18-ročného chlapíka bez štipky duše. Vlastne tento počin je až tak nenormálne bezchybný, že mi z toho je zle. Majstrovská štúdia všetkých postáv do najmenšej kvapky, človek jednoducho súcití s postavami (hlavne s poškodenými), že ho to zdrvujúco ničí aj za nich. Ale taktiež prehnane vníma správanie tých psychopatov s vajcami (alebo nakoniec bez nich??). Geniálna práca s filmom, kamerou a hlavne s divákmi. Nedokážem popísať, obsah tohto filmu, ja ani nedokážem opísať moje pocity. Teraz nebudem mať dlhší čas odvahu na niečo z dielne tohto pána, vlastne neviem či budem mať ešte niekedy chuť na hocičo. Unikátny snímok, pri ktorom som zažil asi všetky pocity, ktoré pozná,, a bohužiaľ aj tie, ktoré som doteraz nepoznal. Haneke by sa mal dať liečiť!

Gauneři (1992)

Vždy som mal dojem, že Reservoir Dogs sú oproti večne velebenému Pulp Fiction tak trochu v pozadí Tarantinovej tvorbe, i keď podľa mňa sú minimálne rovnocenne silnou a kultovou záležitosťou. Dokonca by som si dovolil v tomto prípade tvrdiť, že majú v mnohých smeroch naviac - tak napríklad herecké obsadenie je ešte o čosi kvalitnejšie, a keď nie, tak má vo filme minimálne väčší priestor vďaka komornému a napätému prostrediu, do ktorého je film zasadený. Dokonca sa odvážim prehlásiť, že veľmi veľa aspektov scén, ktoré uvidíte v Reservoir Dogs máte možnosť zhliadnuť aj v jeho nasledujúcom snímku. Akurát tu mi to pripadá efektívnejšie, hravejšie a zaujímavejšie, keďže film disponuje skvelou zápletkou a perfektným vyvrcholením. Vo vymenovaní by som samozrejme mohol pokračovať, ale podľa mňa to je zbytočné. Pretože ak budete chcieť, k tomuto filmu si určite cestu nájdete. Odporúčam pozrieť pred Pulp Fiction, ale to sa veľa ľuďom zrejme nepodarí ani nepodarilo.

Gladiátor (2000)

Historické veľkofilmy boli vždy krok do neznáma, ale Gladiátor šlape presne tak jak má. Ridley Scott, známy svojím nesmiernym režisérskym talentom, známy svojím umením zo seba opäť dáva všetko. Teraz síce vsádza viac na citovú stránku a do pohybu vkladá najmä hlavného hrdinu a jeho emočné ústrojenstvo - no komu by nevyšla z oka slza pri tých všetkých ranách? Dobrá otázka, samozrejme nejde len o city, ktoré majú v tomto diele veľkú hĺbku, ide aj o príbeh, ktorý v žiadnom smere nezaostáva. Umenie nemá dušu ak ju divákovi režisér podá 100% kvalitne ale manuálne, umenie má dušu, ak do neho autor dá tú svoju, a toto je presne ten prípad, kde k tomu došlo.

Goldfinger (1964)

Goldfinger je zrejme "najbondovejšou" bondovkou, aká kedy vznikla a možno aj vznikne. Táto stará klasa je takmer dokonalá a ponúka trochu iný typ zo série a agentovi 007. Sean Connery je pravá definícia slova Bond a Gert Fröbe alias Auric Goldfinger je asi najcharakternejší a najsvojráznejší zo všetkých banditov, ktorý Bondovi kedy stáli v ceste. Výborná a hlavne od ostatných sa odlišujúca bondovka, ktorá ma všetko, čo by mala mať. Veľkolepé hlášky, honosné dialógy, ale aj prefíkane dobrú kompozíciu. "Do you expect me to talk? No, Mr. Bond. I expect you to die!"