Medvěd (1988)

Fascinujúce ! Sledovať veľkého medveďa Barta a malého Youka je skutočne neopakovateľným zážitkom.

Žiješ jenom dvakrát (1967)

V úvode si tvorcovia filmu dovolia trochu veľa, zabiť Jamesa Bonda, to nie je len tak, ale samozrejme o chvíľu vstáva z mŕtvych v pekne vyžehlenom saku a tak sa piata bondovka môže začať. V nej sa opäť predstavuje nezabudnuteľný Sean Connery, ktorého misia ho privedie až do krajiny vychádzajúceho slnka a sú to práve japonské prvky, ktoré pridávajú tejto bondovke novú sviežu príchuť. Okrem nich nás samozrejme čakajú aj osvedčené bondovské ingrediencie, pre ktoré si túto sériu obľúbilo množstvo ľudí a z akčných scén zase treba pochváliť kaskadérsky náročnú vrtuľníkovú prestrelku, či záverečnú akciu v útrobách sopky, kde máme po prvýkrát možnosť zhliadnuť tvár milovníka mačičiek Blofelda. Len nechápem, prečo ho v každej bondovke, kde mu vidno do tváre, hrá iný herec.

Batman se vrací (1992)

Tim Burton sa pustil do pokračovania netopierieho muža s veľkým gustom, jeho neopakovateľná réžia na nás sála každým záberom a predovšetkým sa mu podarilo vytvoriť pokračovanie, ktorým minimálne vyrovnáva kvality prvého Batmana. Tažko povedať, ktorý z nich je lepší, no BATMAN SA VRACIA je rozhodne veľkolepejší, prepracovanejší a jeho výprava je neskutočne nádherná a oku lahodiaca. Michael Keaton vo svojej úlohe odvádza opäť dobrú prácu, no tentokrát je ešte viac v úzadí ako v jednotke, pretože filmový čas mu ukrajujú hneď 3 dôležité nové postavy, ktorými sú podlý Max Schreck, krásna Catwomen a nezabudnuteľný Oswald Cabblepot alias Tučňák. Danny DeVito ho zahral naozaj výborne, Nicholsonovemu Jokerovi sa síce nevyrovná, ale bohato to stačí na to, aby som Tučňáka označil za druhého najlepšieho záporáka batmanovskej série. BATMAN SA VRACIA sa mi skrátka už od malička veľmi páči, zdobí ho výborná atmosféra a neopakovateľné kúzlo.

Můj soused zabiják 2 (2004)

Nechápem, prečo sa Bruce Willis strápňuje vo filme, ktorý je pod jeho úroveň. Jediný dôvod, prečo mu dávam (aj keď slabé) dve hviezdičky, je fakt, že ma táto filmová zlátanina aspoň nenudila.

Doba ledová (2002)

Animované filmy mám celkom rád a ICE AGE nie je výnimkou. Aj keď síce nedosahuje kvalít najlepších počítačovo animovaných výtvorov typu Shrek či Rodinka Úžasných, to ale nič nemení na tom, že je dobrým a príjemným filmom. Tvorcovia zasadili príbeh do veľmi zaujímavého prostredia a hlavne obdobia a tie osídlili nemenej zaujímavými a vtipnými postavami. Mamut Manfred, spočiatku podlý šavlozubák Diego, ukecaný a miestami i vtipný leňochod Sid a samozrejme zlatá šavlozubá veverička so svojim žaluďom, to všetko sú postavy, ktoré dokážu spríjemniť chvíle pred televízorom. Príbeh, ktorý prežívajú je síce triviálny, podobne i štruktúra filmu, ale v tomto prípade rozhodne platí; v jednoduchosti je krása. A prežiť dobrodružstvo v spoločnosti Manfreda, Sida, Diega a Scrata sa naozaj oplatí.

Síť (1995)

V rámci thrillerového žánru nie je SIEŤ ničím výnimočná, ale ani neskĺzava do podpriemeru. Je to film typický pre 90. roky, ktorý stojí na hereckej hviezde, tentokrát sympaťáčke Sandre Bullockovej a ktorý dokáže stále zabaviť. V dobe svojho vzniku sa mi SIEŤ páčila natoľko, že sme si s bratom kúpili i originálku, no dnes je iba filmom, pri ktorom už veľa ľudí premýšla, či sa oplatí pozrieť si ho v telke. Ale večer strávený v spoločnosti SIETI nebude podľa mňa nikdy stratený.

Zorro: Tajemná tvář (1998)

Vynikajúci dobrodružný film, ktorý nám zo svojho filmového menu ponúka veľa lahôdok. Jednou z nich je určite výborné herecké obsadenie či dobre napísaný príbeh a nemenej dobre dopadlo i jeho spracovanie. K tomu všetkému nám hrá James Horner, ktorý odviedol výbornú prácu a jeho hlavný hudobný motív sa už stal v mojich ušiach klasikou. Cambellove prvé spracovanie Zorra sa jednoducho podarilo.

Legenda o Zorrovi (2005)

Po siedmych rokoch tu máme ďalšie filmové spracovanie legendárneho Zorra, ktoré ale tentokrát zaostalo za svojim starším príbuzným. Napriek tomu ale stále ponúka lákavé dobrodružstvo, ktoré sa oplatí zhliadnuť. Akčné scény sú veľmi dobré, Zorro v nich predvádza zaujímavé kúsky, predovšetkým v závere na vlaku sa so svojim koňom Tornádom ukáže v najlepšom svetle. Herecké obsadenie hlavných úloh zostalo naštastie nezmenené, Antonio Banderas dokáže v pohode utiahnuť celý film, aj keď absencia Anthonyho Hopkinsa je citeľná, tak aspoň Catherine Zeta-Jones sa dočkala väčšieho priestoru. James Horner odviedol pri prvom Zorrovi veľmi dobrú prácu, no v tomto prípade sa príliš nenamáhal a iba zrecykloval pôvodnú hudbu, ktorá ale stojí za to. Skrátka herci, akcia, humor, dobrodružstvo, .... všetko je fajn, len tentokrát to Martin Cambell skombinoval na úrovni nenáročnej zábavy, ktorá postráda určitú hĺbku, niečo, čo prvý Zorro mal. Ale netreba byť nevďačný, pretože LEGENDA O ZORROVI dokáže zabaviť a to nikdy nie je málo.

Góóól! (2005)

Filmov o futbale veľa nie je a tak som nielen rád, že vznikol ďalší, ale hlavne, že vznikol dobrý film, ktorý robí celému športovému žánru dobré meno. Samozrejme, čím bližší vzťah máte k futbalu, tým viac sa vám bude GÓÓÓL! páčiť, ja osobne mám futbal veľmi rád, sám som ho skoro 10 rokov súťažne hrával a aj preto bolo pre mňa jednoduchšie vžiť sa do príbehu a aj si ho po filmovej stránke vychutnať. Príbeh je síce trošku zjednodušený, ale máme vďaka nemu možnosť nahliadnuť do života profesionálnych hráčov, čo je vždy filmovo vďačný námet a tu musím pochváliť tvorcov filmu, ktorí si vybrali azda tú najpríťažlivejšiu futbalovú ligu na svete, ktorou je anglická. Na zábavnosti pridávajú aj krátke výstupy známych futbalových osobností, okrem miestnej legendy Alana Shearera sa tu mihne i Raúl, Beckham či Zidane. My na príbeh nazeráme očami Santiaga Muneza, ktorý si aj vďaka svojmu hereckému predstaviteľovi dokáže získať naše sympatie a vlastne celý film je osídlený zaujímavými postavami, či už je to nová a namyslená posila Newcastlu Gavin Harris alebo objaviteľ Santiaga Glen Foy. Samotné futbalové zápasy mohli byť spracované trošku lepšie, chýba im väčšia dynamika, viac šťavy, ale v žiadnom prípade sa nedá povedať, že by boli zlé. Skrátka, kto má rád filmy a futbal zároveň, je malá pravdepodobnosť, že by vychádzal z kina sklamaný.

Pavučina snů (2003)

PAVUČINA SNOV to od kritikov poriadne schytala, ale ja na jej česť musím povedať, že sa mi celkom páčila. Je síce pravda, že potenciál Kingovej knihy nebol využitý naplno, keby bol, asi by sme tu mali čo dočinenia so špičkovým sci-fi thrillerom, ale na druhej strane film dokáže zaujať, zabaviť a miestami aj ohúriť. Celkovo obsahuje niekoľko scén, ktoré ma dokázali prikovať do sedačky, predovšetkým záchodová scéna, kedy sa nám po prvýkrát objaví pred očami mimozemšťan, je výborná, zasnežené lesné prostredie zase pridáva na atmosfére, ale PAVUČINE SNOV predsa len chýbajú väčšie grády, väčšia filmová sila, niečo, čo by ju povýšilo nad priemer. Herecké obsadenie hlavných úloh je menej známe, ale inak celkom dobré, snáď len od Morgana Freemana, ktorý tu stvárňuje (pre neho netypickú) zlú a nesympatickú postavu, by človek čakal viac. Ale za to môže skôr scenár, ktorý jednoducho viac nedovoľuje.