Kabinet kuriozit Guillerma Del Tora (2022) (seriál)

Na tomhle sem se fakt těšil a po skončení, se nedá říct, že by mně nějaká povídka vyloženě zklamala, ale přesto mám nějaké ty výhrady. A začnu tou největší a to je, že velká většina povídek skončí tak nějak neuzavřeně, jako ta povídka skončí a divák do jisté míry ví, jak to dopadlo s hlavním protagonistou, ale přesto tam něco chybí. A přitom by stačil obyčejný novinový titulek a nebo nějaký dovětek, který by tak nějak uzavřel. Je tedy pravda, že některé povídky sou uzavřeny výborně a nic bych na tom neměnil a sou to Hřbitovní krysy, Snění v domě čarodějnic a Šum křídel, tyhle povídky sou výborně uzavřený a nezůstává žádný otatník, ale a nebo něco podobného. Ale nejslabší podívdkou, překvapivě Pickmanův model, nejenže je tam úplně debilní a zbytečený jump scare, ale zároveň povídka, dle všeho skáče v časovém období a to časové období neni nijak ohraničeno. Hlavní hrdina se v druhé polovině, snaží vyřešit ony problémy a vidíme ho psychicky a fyzicky na dně, ale přitom ještě před minutou byl v pohodě. Tohle třeba povídka Snění v domě čarodějnic, zvládá výborně, hlavní hrdina má problémy a jeho proměna v trosku, je nám ukázána, vidíme, jak nemá dostatek peněz, jak ztrácí přátelé a všichni od něho dávají ruce pryč, takhle to má správně vypadat. Prohlídka je moje nejoblíbenější povídka, sice tam trochu chybí, nějaký to douzavření, ale neni to tolik do očí bijící. Šum křídel a Mimo, používají takovaný "slow burn" efekt vyprávění, ale obě dvě se mi líbili a ano Šum křídel, neni vyloženě horor, ale zase to má nejlepší herecké výkony.

The Gray Man (2022)

Viděl sem akční film roku a nebo rovnou deseteletí, tak mohou v klidu umřít. Ahh.......tak počkat, nepsal sem už tohle náhodu ? Jo psal, už ani nevím u jakého filmu to bylo, ale taky to měl být akční film který "MUSÍTE VIDĚT ZA KAŽDOU CENU". Tenhle film má několik zásadních problémů a ty problémy, vidí i laik. Je tedy záhadou, že tohle bylo vypuštěno do světa s tím, že je to "ok" a nikdo z vedení si neřekl, tady je něco špatně, asi bychom měli něco přetočit a nebo doplnit nějaké scény. No a začneme tím nejvíc do očí/oka bijících a to je hlavní hrdina, hlavní hrdina přežije všechno, hlavní hrdina je i MacGyver, hlavní hrdina má moralní kodex, hlavní hrdina tak nemůže zabít neviné, ale klidně zabije a nebo nechá zabít stovky lidí, o kterých nic neví, ale on je přeci hlavní hrdina, takže myšlení se nenachází v jeho balíčku hlavního hrdiny. Nejhorší na tom je to, že hlavní hrdina je takový i v knize a tomu se mi moc nechtělo věřit, že někdo může napsat takovouhle knihu a aby pak podle té knihy, někdo natočil film, se mi jevilo jako ještě méně uvěřitelná věc.  A jak vidno mýlil jsem se, hlavní hrdina je opravdu jako osina v prdeli. A vlastně tohle může být jeden z mála filmů, ve kterém fandíte záporákům. Hlavně tedy Lloydovi, který byl vlastně jedinou postavou která se mi fakt jako líbila, zbytek postav sou buď průměrní a či rovnou nesnesitelní. Nicméně za co bych ještě film rád vychválil, sou kaskadéři, maskéři, choreografové, kostýmeři a další stovky, né-li tisíce lidí, kteří se na tomhle a na spoustě jiných filmů podílejí. Tihle lidi sou sou neviditelní, v titulcích jejich jména rychle proběhnou, ale ve výsledku nikoho moc nezajímají, ale jejich práce.......jejich práce, úsilí a energie, kterou vkládají do všech filmů/seriálů, je opravdu velkolepá, takže ta druhá hvězda, kterou tenhle film ode mně dostane, patří jim a to protože si ji zasloužíte. A ke konci bych jen chtěl dodat, že když srovnám tenhle film a pak třeba Extraction, tak Extraction má v sobě srdíčko a to je na tom filmu vidět a cítit, tady to srdíčko, nadšení a láska prostě neni a to je podle mně to nejhorší. PS : K té části, kdy se film odehrává v Praze, se váže celkem zajímavé fake news. A naše vepřové hlavy vymysleli historku, že se v Praze nic nenatáčelo a vše bylo reálné, střílení, výbuchy, mrtví policisté, atd a za vším logicky stojí USA.

Bullet Train (2022)

Viděl sem akční film roku a nebo rovnou deseteletí, tak mohou v klidu umřít. Ahh.........nevypadám na žádné umírání co ? Takže zase tak horký to nebude, tohle je hrozně moc fajn film, ale určitě né film roku a nebo deseteletí. Proti hercům nelze říct špatného, všichni hrají na jedničku a to i ti, kteří sou zde jen na skok, Channing Tatum je zlatíčko. Ale spíš mám problém s dějem, jeho vývojem a s postavami, ono to má hrozně fajn děj a ty různé plot twisty, kdo, co, proč a jak, sou skvělý, je z toho cítit Tarantino. Ale když to srovnám třeba s Zlý časy v El Royale, který pracoval s podobným konceptem a stylem, tak El Royale vyhrává na plné čáře, protože po skončení filmu, nezůstali žádné nezodpovězené otázky a děj byl uzevřený. Tady tomu taky neni, o hlavní postavě - úžasný Brad Pitt, se vlastně nedozvíme skoro nic, nevím proč se vydal na Zenovou cestu, nevíme co má za sebou a jeho motiavaci, jeho postava je sice cool hippík zabiják, co nechce zabíjet, ale prostě mu chybí nějaká hloubka. Dále mně mrzí, že jsem se víc nedozvědli víc o Citronu a Mandarince, tihle dva by si i zasloužili vlastní solový film. Postavy které zde mají jasnější a přímější linku, jasně ukazují že někdy ta přímočarejší linka u postav je lepší, než to že se o nich nedozvíme nic a nebo jen velice málo. Nemluvě o tom, že když už se odlahalí, proč se děje, to co se děje, tak v sou v tom ději mezery a to dost velké, a odpověď na ně prostě neni, takže sem si musel věci domyslet sám. Což o to, tohle dělá dost filmů, hlavně horory, ale i v těch sou nějaké drobečky, kterých se musí divák všimnout a ty ho dovedou k odpovědi, tady žádné drobečky nejsou. Akce jako taková je super, je to ten vyšší nadprůměr a nejvíc v tom všem zazaří Hiroyuki Sanada, který to s katanou tedy umí. V tohmle směru hlavní hrdina dost pokulhává, chápu že nechce zabítjet, ale jeho akční části, sou prostě takové vlažné. A nedá se říct, že bych se nudil a v mnoha směrech je to hrozně fajn, Japonská verze Take Me Home, Country Roads je prostě žrádlo, ale když to srovnám s Davidovou předchozí tvorbou, jako je DD2 a nebo Hobbs a Shaw, tak tyhle filmy sou prostě lepší a to ve všech směrech. Na tři je to málo, na čtyři zase moc, tak tři a půl ? Jo tři a půl, to je a velké doporučení, protože furt je to parádní jízda, jen moc nepřemýšlet nad tím.

Don’t Hug Me I’m Scared (2022) (seriál)

Když sem začal tenhle seriál sledovat, pořádně sem nevěděl jak k tomu mám přistupovat, ale každý další díl, sloužil jako dílek do slákladačky, ze které se začalo formovat cosi zrůdného. Seriál se zaměřuje na tři postavy, červený, žlutý a zelený pták, který žijí v jedné domácnosti a tu domácnost, v každé epizodě, navštíví nějaký host/ti. To že ten host/ti, mají s touhle partou nedobré úmysly, je celkem jasné, ale každý host přinaší jinou formu teroru a strachu. Celé je to okořené klasickým Britským humorem a celá ta podivnost si mně získala, a když píšu podivinost, tak je to fakt bizardní, místy velice děsivé a onen humor, spíše ukazuje v jaké bezvýchodní situaci se oni tři protagonisté nachází. Za pochvalu rozhodně stojí, způsob provedení celého seriálu, je tu 2D animace, pak 3D animace, sou tu loutky, masky a také clay animace, takže tvůrci v tomhle směru se nedrží jen jednoho stylu, ale vše kombinují a dělají to na jedničku. Seriál kromně toho že funguje čistě v hororové premisere, host příjde a děs nastává, tak funguje i v té filozofické rovině. Nemluvě o tom, že sem k tomu všemu vytvořil vlastní teorie, jak o tom kdo jsou ti tři, tak i zároveň proč sou furt navštěvováni a jaký je účel těch návštěv, takže v tomhle směru seriál dává prostor. Nejděsivější díly, sou určitě Rodina a Práce, ale poslední díl, jednak zodpověděl jednu otázku okolo žlutého, tak i zároveň to celé uvrhl do takové hrůzy, že je lepší být šílený a nebo si neuvědomovat a nepřipouštět, to co se děje okolo vás. Protože když se pokusíte zjistit pravdu a celé to odhlait, tak smrt se jeví jako ta lepší varianta.

Cyberpunk: Edgerunners (2022) (seriál)

Hra Cyberpunk 2077 měla být revoluční, město mělo být žijící a dýchající, obyvatelé měli mít duši a příběh měl být jako žádný jiný doposud a postavy měli možnost se svobodně rozhodovat, na základě vašich činů. O tom jaká měla být hra Cyberpunk 2077, se na vyprávělo spousta příběhů  a spousta z nich jak se ukázalo, byli jen lži tvůrců a v tomhle směru, odborní recenzenti, kteří rozhodně "nebyli podplacený", do poslední chvíle přiživovali ony lži. To že hra Cyberpunk 2077, je podvod století, je už dávno každému jasné, ale jak je na tom seriál ? Seriál je na tom překvapivě podprůměrně a né, můj osobní názor na hru, se do tohohle seriálu nijak nepromítnul, k tomule seriálu sem přistupoval neutrálně, byť menší nadšení pro tenhle seriál, by se u mně ze začátku našlo. Ale kde vlastně seriál selhal ? Selhal v tom, že sem si k postavám nedokázal vytvořit nějaké silnější pouto, pouto natolik silné, abych na konci seriálu, měl potřebu postavy oplakat a nebo doufat v možný návrát některých postav. Hlavní protagonista David, je klasický hrdina, nemá výraznější silné a ani slabé stránky, je svým způsobem jeden zmnoha. Druhá hlavní postava je Lucy, která má celkem zajímavý origin, ale nijak se výrazně neliší od Davida. A z vedlejších postav, u mně rozhodně uspěla Rebecca, je tedy škoda že ona a pár dalších vedlejších postav, v seriálu nemají žádnou historii a vlastně se o nich nic nedozvíme. Seriál taky trpí tím, že nemá ucelenější příběh, takže první polovina je o tom jak se David do gangu dostal a druhá polivna je jak o tom, je gang rozpadá. V posledních třech epizodách, to tedy seriál zkusí různě kombinovat a překombinovávat, na scénu nastupují i intriky a celé to ke konci, působí dost zmateně. Seriál má tedy luxusní animaci, akce stojí taky za zmínku a ta cyber-psychoza, by byla celkem zajímavá a je škoda, že tohle seriál neupřednostnil a nevzal si to jako hlavní téma, byla by celkem zábava sledovat, jak městem obchází strach z cyber-psychopatů, kdy by to mohlo potkat každého. Ahhh a abych nezapomněl, písnička "I Really Want to Stay at Your House" je fakt úžasná, hodně se snaží dovytvořit jakousi emoční linku, ale vytvořit něco, co zde neni, je prostě nemožné.

Thor: Láska jako hrom (2022)

Nejslabší Thor ? Jako jo a co mi nejvíc na filmu vadilo a je Gorr a celá jeho linka, nechápejte mně špatně, Bale je parádní a jde z něho strach, ale jeho příběh by zasloužil samostatný film. Takhle se musí dělit o velice krátkou stopáž s Jane, Diem, Thorem a se Strážcema. Tenhle film měl být čistě a pouze jenom o Jane a Thorovi, protože tahle linka, dostala ve filmu asi nejvíc prostoru a je zde zpracována perfektně. A mně bavilo sledovat, jak se tihle dva znovu potkali a snažili se tak nějak, vypořádat s tím rozchodem, s tím že Jane má Thorovo kladivo a pak s tím nepřítelem, se kterým Jane bojovala a bohužel prohrála. Linka s Gorrem by byla vhodná v pátem Thorovi, kdyby se probádalo i to jací sou i vlastně ti bohové a kdo je vlastně ten zlý, ten co je zabíjí a nebo oni, kteřího ho k tomu dohnali. A zase Zeus jako sekundární záporák, by tak mohl dostat více prostoru a celé by to mělo mnohem lepší dopad na Thora, který by o o tom všem co posud znal, mohl pochybovat. No a tak sou ve filmu, dva filmy a zatímco u Ragnaroku to vyšlo, tady ne. Co se týče akčních scén, sou fajn, ale nic co by mně nějak zásadně šoklo a nebo byli nějak inovativní. Co však musím pochválit, je samotný Thor a jeho vývoj, když byl v Avengers měl pocit, že ho vždycky někdo potřebuje a že je součástí něčeho většího, měl kolem sebe své přátelé a společně všemu čelili a to všechno, je teď pryč. Přisál se sice na Strážce a to mu dělalo nějakou dobu radost, protože neni nadto vyžírat cizí ledničku, ale bylo na něm vidět, že sám neví kam má jít, co má dělat, co je jeho posláním, potřeboval nějaký smysl života, každý ho měl, jen on né. Vtipy a humor celkově, občas takový meh a pak zase dost dobrý a zajímavý na tom je, že ten humor který vycházel z přirozených událostí, byl vždycky lepší, než ten který tam byl jen na efekt. Nicméně pod některými těmi jízlivými, sarkastickými a ironickými větami, které sou i občas vtipné, ti dotyční schovávají svůj strach, smutek, zlost, bolest a neschopnost říct tomu druhému, co k němu cití a proto pronesou kousavý vtip, v tomhle směru je tohle reálnější než by jste čekali a ukazuje to ty hrdiny, v jejich nejzranitelnější formě. Co potěší je ten nádherný soundtrack, odkazy na Vikingy a jejich kultůru, Hercules a Strážci, hlavně tedy Nebula, která je příjemná asi jako cukrkandl. Po zhlédnutí druhého Black Panthera, musím přehodnotit své hodnocení zde a to na tři hvězdičky, protože ta míra kvality je zde menší.

Na seznamu smrti (2022) (seriál)

Ze seriálu, jsem si odnesl jednou ponaučení a to je, nikdy, ale nikdy, nenaser nikoho od speciálních jednotek, protože když to uděláš, tak ani všichni bozi tě neochrání. Tenhle seriál je rozhodně to temnější a depresivnější co sem za posledních pět let viděl a Chris Pratt, rozhodně zde neni žádný zlatý hoch a nebo ten který hraje jednu a tu samou roli. Chris Pratt svoji roli hraje vyloženě na dřeň, a to čím si projde, je na můj vkus až jako moc za hranou. Protože každý díl, jeho postavou posílal do větší a větší temnoty, do hloubky, ze které by se nemusel nikdy vyhrabat a ony snové scény, byli hodně silné. Seriál mi v tomhle směru, nabídl hned několik žánrových vibrací, máme tu vládní, armádní a špionážní korupci v několika odvětvích, takže tak trochu Případ Pelikán. Pak se tady jede styl ala Punisher, možná o dost temnější Punisher. No a nakonec nám šestá epizoda přinese Štvanece ? Tak to jo a když dojde na akci, tak tady trošku mám malý problém, to že sou to z větší části přestřelky, je v pohodě, je to sice škoda, protože bitky sou lepší než to střílení, ale to že je většina akce je v noci a ještě ten filtr který má dotvářet tu špinavost, toho světa, tak tohle mi prostě nesedlo. A byť se mi líbílo, postupné přidávání jmen na seznam, tak mi v tom všem chyběl nějaký pořádný překvapení, zvrat a nebo jen obrat o třista šedesát stupňů. Nemluvě o tom, že mi chyběl nějaký pořádný frajer, se kterým by se hlavní hrdina porval, ve stylu že by ze sebe trhali maso, dokuď by jeden z nich nepadl, ale všichni záporáci sou slabky a kňourové a to je škoda. Je to super, je to depresivní, má to dobrou emoční i politickou linku s určitým přesahem. Protože to má reálný podklad, vojáci kteří si prošli válkou, se pak vrací domů a jejich vlastní země se o ně nedokáže postarat, nebo se jich dokonce i bojí a neví co s nimi. Takže všechno sem to pobral a líbílo se mi to, jen by to možná chtělo v některých částech poladit, takhle za silné probrečené čtyři.

Spider-Man: Bez domova (2021)

Tedy vidět film v květnu a recenzovat ho v polovině července, asi jako neni úplně dobrý nápad, za tu dobu sem ztratil docela nit, ale tak snad to napíšu dobře. Tak jak mi Holland,v první Spider filmu nesedl, tak si mně postupně získal a to nejen ve Spider filmech. A je fatk že Holland v roli Spider-mana ušel kus cesty a hodně vyzrál, furt tedy vtipkuje a je furt takový optimisticky laděný, toho dost drží nad vodou. Ta sbírka záporáků zde je tedy úžasná a je vidět že všichni, si to natáčení dost užili, ale z těch všech záporáků nejvíc vybočuje Goblin, který oproti jiným záporákům z celého Marvelu, je ikonický tím že on chce jen chaos, šílenství a chce v lidech umocňovat jejich zlé já. On tedy Dafoe co by Goblin byl ikonický už v předchozím filmu, ale tady na mně působil jako kdyby vypadl z hororu. Maguire a Garfield sou zlatíčka a ke konci filmu, si to dost kradou pro sebe. Souboje sou parádní a finále je dost napínavé, ale u mně osobně vede bitka v apartmánu, která je vybičována na maximum. A navíc ta hudba a to hlavně v akčncíh pasážích, patří mezi jedny z nejvíc intenzivních co byla v Marvel filmech, jo překonává to i druhého Capa. Film si mně po celou dobu hýčkal a když už jsme si myslel, že vytáhl z rukávu všechny esa, tak prostě jen vytáhl další balíček plný es, takže jo.

Uncharted (2022)

Jako furt mně mrzí že Ruben nenatočil druhé Venoma, který však nedopadl zase tak špatně a o to větším překvapením je že Ruben a ta štafeta scénáristů, dokázali z tohohle projektu vykřesat, docela solidní dobrodružný film. Já osobně sem totiž nevěřil že tenhle film vznikne, bylo to doslova prokleté a to až tak, že v tom měl původně hrát Nathan Fillion, který za tu dobu stačil zestárnout. Takže jo čest všem, kteří se na tomhle filmu podíleli a neni to špatné, ano je to klasický dobroružný akční film, který oplývá kretivní akcí, fajn ústřední trojící a špatnýma záporákama. Co se mi líbilo a to jako dost, byl vztah Sullyho a Nathana, který si tady prošel docela těžkým emočním vývojem, tady nemají na růžích ustláno jako ve hrách, takže za tohle palec nahoru. Akce je slušná a nelze ji v podstatě nic vytknout a nutno podotknout že kameraman a strihač předvedli bravůrní výkon. Výkon Toma Hollanda, je podle mně naprosto uspokojivý, Nathna hraje uvěřitelně, má takový dětský pohled na svět a v mnoha směrech je naivní, ale to se mi líbí, protože začátky sou vždycky těžké. Takže to že si, sypal popel na hlavu, za svůj výkon mi příjde trochu přehnané, protože v mých očích udělal parádní výkon. Aaaaa záporáci, sou dost klišoídní a čitelný, takže než něco stačili udělat, tak sem už tušil co udělají, takže opět se nijak neodlišují od her. Za mně pohodové čtyči hvězdičky a doufám že bude nějaké pokračování, se Sophia Ali aka Chloe Frazer.

Godzilla vs. Kong (2021)

Musím tedy říct, že jsme příjemně překvapený, ano Godzilla z roku 2014, je tak nějak furt lepší, ale druhá Godzilla byla nudný průměr a ještě se špatnou kamerou. Co mi však na filmu vadí, je  Bernie a ty dvě děcka s co sou ním, jejich příběhová linka je zbytečná a zabírá ve filmu místo, mohli jsme dostat něco víc z duté země. Lidský záporáci logicky vypadli z céčkového filmu, takže nezapomenou prozradit svůj ďábelský plán, hned v prvních minutách filmu a díky tomu nástup Mechagodzilly, působí dot lacině. Co se týče hudby, tady mi chybí Bear McCreary chybí a to docela dost, né že by Xl odvedl špatnou práci, ale McCreary je prostě jen jeden. Přesto všechno, ale musím říct že se mi to líbilo, tak nějak to vše dobře utíká a když nebudete myslete, tak se budete i dobře bavit. Akce se mi hrozně líbila, první bitka byla vlastně i dost originální, druhá byla správně akčně dynamická a kameraman přesně věděl, kdy má oddálit kameru a kdy ji má zase příblížit a některé záběry, sou fakt parádní. A pak následuje ta závěrečná, ještěrka a Boots vs popelnice, vyložně satasfakční zůčtování a bylo to velice uspokojivé. Takže ty čtyři jako jo a doufám, že další Kong bude z duté země, tady je zapotřebí více Julese Verna !