• Pohádka

Továrny dneška: Lear Jet (2012) (TV film)

Mám rád, když někdo pro zákazníka vymyslí a pak vyrobí bezmála dokonalý stroj. Věčná škoda, že se nenacházím v této kohortě zákazníků. Výrobky okolo nás jsou žalostně málo kvalitní a celý řetězec se snaží zákazníka podrazit. Jako nejdůležitější zpráva tohoto dílu se mi však jeví: „Zákazníci potřebují rychlé a spolehlivé letadlo, aby se rychle dostali na jednání a pak zpět, aby stihli večeři s rodinou.“

Rapl - Nástřel (2016) (epizoda)

Docela dobré, ač mne první scéna málem odradila. Trochu mne překvapuje, že bezmála geniálnímu policajtovi nedocvakne, že ho baba fakt nechce a v této souvislosti dělá blbosti. Poněkud si to u mne polepil, když dceři (alespoň druhý den) neposlal SMS: „Hezké, děkuji!“. Bude asi citově trochu vyprahlý. Atmosféra na služebně rozhodně není záviděníhodná, ale potěšilo mne, že nemají geniální kolegyni. Pachatel mne nepřekvapil, „odhalil“ jsem ho dřív než herci. :-) Komisař Maigret čas od času pustí pachatele, který svět zbaví obzvlášť hnusného lumpa... Justice (narozdíl od zákonu lynče) je však příslovečně slepá a zbytečně „humózní“. Uvidíme, jak se bude seriál vyvíjet dál. Wysch – hezké.

Sama v oblacích (2014) (TV film)

Během nejspíš měsíce jsem viděl druhý film na tema „kterak statečná žena létala“ a nemohu předstírat, že byly něco extra, spíš naopak, oba za moc nestály. Možná je to naivním vykreslením oněch dam, anebo snad neumětelským sepsáním či (i) zfilmováním. Celý život se motám okolo létání a ty reakce mi nepřipadaly pravděpodobné. Jelikož jsem k tomu technik a myslím šikovný kluk, vždy mne tne, když postavy zabřednou do problematiky nějaké opravy. Zde mne dojala „převodovka vačkové hřídele“ u hvězdicového motoru, která se mrška polámala... Šikovná dívka (která má doma jen kladivo) se však nezalekne a motor, bez demontáže z letadla i bez náhradních dílu, jen s francouzákem v ručce, nonšalantně konverzujíc s přihlížejícím frajerem, dá ve chvilce dokupy... Oprava byla dokonalá, co dokázali (nejspíš) „teplí bratři“, kdy po jejím odletu vylezli z pelechů, skočili do éra a hravě (v dvojplošníku) dohnali dolnokřídlou elegantní stíhačku, která ještě k tomu všemu měla notný náskok... Jo, kdo umí ten umí! Dáma byla báječná, když bez peněz i mechanika (o takové přízemnosti jakou je tankování nemluvě) provozovala letoun a lámala rekordy. Vždy jsem padal do mdlob, když místo navigování a provádění sta nezbytných úkonů, nadšeně vykukovala z éra, tu a tam něco vyfotila a pořád se kochala... Její odpor ke členství v NSDAP je chvályhodný a snad i doložený a to, že se dožila požehnaného věku nasvědčuje tomu, že ve skutečnosti byla asi opravdu dobrá. Čili to, že film se jevil jako parodie bylo chybou tvůrců. Škoda.

Vějíř lady Windermerové (2004)

Jelikož nejsem zrovna cílovou skupinou romantických filmů, tento film jsem shlédl víceméně omylem – nechtělo se mi zvednout z divanu. Důkazem, že i lenost může přinést jistá positiva, nechť je konstatování, že tak příjemný film jsem už hodně dlouho neviděl. Pravda, Scarlett Johansson mne permanentně štvala (vždy když se objevila mi naskočila jistá desetiletá holčička, kterou bych (a nejen já) s potěšením roztrhl jako hada), neustále dělala divné xichty... Lámu si hlavu, co na ní atraktivní, bohatý finanční poradce viděl. Trochu mne otravoval několikrát použitý vtípek, kdy si maminka (Milena Vukotic) půjčovala dalekohled své dcery, která ho měla na řemínku okolo krku a ta se vždy musela k mamince naklonit, aby ho tato mohla přiložit k očím. Opakované užití, byť čehokoli kvalitního, aby snad nebylo přehlédnuto (Václav Havel opakováním sledoval úplně jiné cíle), ukazuje na ješitnost tvůrce (zde režizéra), či prozrazuje povznesený názor na diváctvo, kterému je nezbytné skvosty servírovat přímo pod nos... Trochu jsem byl nesvůj, když jsem si uvědomil, že postavy pronášejí citáty slavných (některé mám v profilu) coby moudra (těšil jsem se, že si v titulcích ověřím, zda scénáristou náhodou nebyl Michal Viewegh – těsně vedle!), ale brzy jsem si na ně zvykl a bral je jako ilustraci úrovně komunikace v lepší společnosti. Film byl plný nedorozumění, záměn, nepodložených domněnek a lásky (jak se na dívadle sluší), ale bylo toho tak akorát a proto byl (co do vztahů) dost poučný. Tuto dobu mám rád a tak celkový umělecký dojem je velmi dobrý a byl jsem potěšen, že jsem film (byť omylem) viděl.

Obecná škola (1991)

Včera (není to pravda, příspěvek jsem vyhrabal v konceptech) jsme si online šlehli Obecnou školu – jeden z mála CZ filmů, který se neokouká. Všechny kladné reakce jistě mohu podepsat, ač jsem je všechny nepřečetl. :-) Je příjemné, když film má všeliké přesahy (zní to hrozně) – prostě když je divák vtažen do děje, žije ho společně s herci a u titulků si nedovede představit, že by se film nechal natočit jinak… Jako příklad jak se film dělat nemá, připojuji zážitek, kdy jsem před dvěma dny u tchyně viděl následující scénu. Starý muž položil dívku „bez sebe“ do loďky a odstrčil ji na jezero… Přiběhli dva maníci a jeden se rozhodl dívku zachránit. Odložil si, vrhnul se do vody, doplaval k loďce, nebohou dívku z ní vybabral a vodou(!) ji vlekl ke břehu. To vymyslí, režíruje, hraje a natočí jen naprostý magor! Udělali byste to zrovna tak? Nebylo by rozumnější dopravit loďku i s obsahem ke břehu?! Svěráčí filmy jsou naopak otiskem víceméně normálního života bez zhovadilých i rádoby vtipných nápadů. I.Hnízdo je dokonalý! Za takovým učitelem by děcka šla jako za Krysařem u Hameln. Škoda, že nyní ve školství „fungují“ spíš typy jako byla jeho dočasná náhradnice. Myslím, že se nám to vymstí. Chtěl jsem napsat laudácio na Libušku Šafránkovou k její filmografii, ale nacpu ho sem. Libuška je dokonalá! Její výrazové prostředky jsou od boha. Ji by těžko někdo přepadl a znásilnil! Potencionálního útočníka by zpražila jediným pohledem a měl-li by alespoň i méně než malé množství rozumu a citu, od útoku by upustil, padl na kolena, odprosil a pak ji na rukou donesl, kam by potřebovala… Jednou se mi poštěstilo ji potkat. Samosebou jsem ji neobtěžoval, ani si ji nefotil (mobilní telefony ještě nebyly běžné). Libuška byla, je a dozajista bude ozdobou nejen tohoto filmu.

Chyťte doktora (2007)

Pro Tatianu Vilhelmovou mám slabost, stejně jako na zbylé dva z tria, ale jistě to nebude jen mojí úchylkou. Totiž v tomto filmu, ve kterém si střihla dvojroli, se o5 ukázalo, že fakt umí. Zákonitá „paní doktorová“ byla k politování a místy fakt na zabití. Naopak v druhé roli je Tatiana naprosto démonická. Jako bývalý filmař amatér jsem ze začátku litoval, až měl filmařům za zlé, že se (třeba v souboji úklidovými prostředky) vyhýbají konfrontaci postav v jednom záběru, ale poté, co mne pozlobili, jsem se dočkal obou Tatian v jednom záběru. Samosebou dokonalé (i když to srovnání je tristní :-) ). Docela mne pobavila dvojka Kryštof Hádek, Kristýna Frejová. Docela šik holčina s atypickým koníčkem, kterou práce zdržuje od života, je neustále na lovu. Celou dobu jsem netrpělivě čekal, kdy nepolíbeného kolegu „zasekne“. Po dlouhé době jsem rád viděl paní Hadrbolcovou, potěšil mne pan Sobota (stejně jako v Neviditelných, druhá rozumná role) a rád jsem popatřil na Kristýnu Novákovou-Fuitovou. Film byl dost trhlý (vím, byl to záměr), ale kdyby doktora hrál někdo jiný, možná by mne potěšil víc. Na druhé kouknutí to možná bude lepší. Zatím 3h

Divnovlásky (2008) (TV film)

Styl filmu vůbec není špatný, ale chtělo by to trochu zrychlit či lehce „dochutit“. I když mám pro AG slabost (stejně jako na zbylé dva z tria), toto bylo nějak divné. Jako nejpůsobivější scéna se mi jevilo, kdy AG navštíví Tomáše Matonohu a pokouší se mu vnutit svá dílka. Ta prázdná slova... Fakt nyní existují děcka, která napadne, na půdě plné sena, blbnout se zapálenými svíčkami?! Vždyť by tam kvůli alergii ani nevlezla!

Gottland (2014)

Nejlepší na tomto soufilmí je komentář od RedAK. :-)

Nové objevy ve starém Egyptě (2002) (seriál)

Miroslav Verner je báječný, Egypt (před Arabama) zajímavý! Ale dosť bolo egyptologie, aneb v nejlepším přestat – naši zástupcové zrušili fakultu, která produkovala egyptology. Asi (bohorovně) nepotřebujeme zkoumat, proč zanikají civilisace...

Banánový Joe (1982)

Viděl jsem jen kousíček (okolo místa jak si nechává šít šaty a stane se vyhazovačem), ale nemohu se zbavit pocitu, že to musí být pěkná volovina. Bud Spencer coby naprostý dement z pralesa (či odkud tahal ty banány) mi nějak nesedí. Oba kluky, ve věku, kdy je to předpokládatelné, jsem samosebou žral. No nic, snad mu dobře zaplatili.