• Hudební

Muž na laně (2008)

V titulcích filmu uvedeno: koprodukce Velká Británie / USA; rok výroby 2007.

Šance (1971)

V titulcích filmu uvedeno: rok výroby 1970.

Hledání (1979)

Není to film o filmu v dnešním slova smyslu, je to film o režisérovi a jeho hledání. A když režisérka, která má cit pro hudbu jako málokterá u nás, točí dokument o práci režiséra, který má cit pro hudbu jako málokterý u nás, a to vše navíc na podkladě natáčení celovečerního filmu o Antonínu Dvořákovi, výsledek nemůže být jiný než skvělý.

Etuda o zkoušce (1976)

Sledovat práci Václava Neumanna na 1. větě Beethovenovy 5. symfonie v desetiminutovém záběru bez jediného střihu a změny velikosti, tj. v konstantním polocelku, pouze s občasným dorovnáním kompozice (protože dirigent v rozmáchlých gestech občas „utíká“ ze zorného úhlu kamery), není ani na vteřinu nuda. Naopak, je to fascinující - stejně jako zvolená minimalistická forma dokumentu, která je v soustředěnosti na tvůrčí proces adekvátní tomu, co se děje před kamerou.

Svatba (1978)

Nádherný smutně komický živočichopis, který jako by odkazoval na české filmy Miloše Formana, Ivana Passera ad. tvůrců z o deset a více let staršího období naší nové vlny. (A při celkovém pohledu na už uzavřené dílo Roberta Altmana, které má podstatně vyšší ambice, než pouhou snahu o komerční úspěch, bych docela věřil, že je klidně mohl znát.) Rozdíl je v tom, že zatímco česká nová vlna ironizuje buranství typického občana reálného socialismu, Altman se zaměřuje na buranství amerických vyšších a vyšších středních vrstev se všemi jeho průvodními jevy, jako je snaha o okázalost, snobismus a přesvědčení, že za peníze je možné mít všechno. Ale základ obojího - humor založený na trapnosti - zůstává stejný. Z mnoha vynikajících hereckých výkonů na sebe obzvlášť upozorní Vittorio Gassman a Geraldine Chaplinová a mile potěší přítomnost (a to v průběhu celého filmu, přestože její postava krátce po začátku umírá) jedné z největších hereckých legend němého filmu Lilian Gishové.

M*A*S*H (1970)

Ve filmu se sice vyskytuje i humor slabší úrovně (např. majorka O’Houlihanová alias Hrma ve sprše, některé gagy v závěrečném zápase amerického fotbalu), ale naštěstí jen v menšině. A to je hlavní důvod, proč se i já ochotně a s nejlepším vědomím a svědomím zařadím mezi menšinu, dokonce výraznou menšinu zdejších hodnotitelů, kteří dávají přednost filmu před stejnojmenným seriálem. Tomu bohužel po pár dílech dochází dech, tzv. se vaří z vody a z rozředěného humoru se většinou stává rádobyhumor. (Srovnávám jen s několika úvodními díly, pak jsem seriál přestal sledovat.) A navíc mu chybí i větší akcent na hořký podtext, který se v případě filmu ukazuje jako jeho další přednost. -------- V titulcích filmu uvedeno: rok výroby 1969.

Legendární inscenace (2011) (pořad)

V titulcích (jednotlivých dílů) seriálu uvedeno: režie Aleš Kisil (2 díly), Viktor Polesný (2 díly), Roman Prorok (1 díl), Břetislav Rychlík (1 díl), Adéla Sirotková (2 díly); rok výroby 2012 (7 dílů), 2013 (1 díl).

Straka v hrsti (1983)

V titulcích filmu uvedeno: rok výroby 1987.

Nahota (1970)

V titulcích filmu uvedeno: rok výroby 1969.