Birdman (2014)

Nejprve nadšení a pak postupný propad k nudě, kdy po půldruhé hodině zjistíte, že uplynulo sotva 60 minut a vás toho tak čeká ještě jednou tolik. Občasné skvěle napsané dialogy, dávají jen marnou naději na zlepšení, protože je záhy střídá mnohem častěji všední nuda, podtržená nervy drásající hudbou. Ty bubny si opravdu mohli odpustit. Skvěle zahrané, ale to je asi málo. 50 %

Mission: Impossible - Národ grázlů (2015)

Jedna z mála sérií, která si drží dlouhodobě vysoký standard, nebo dokonce, standard kvality navyšuje. Znovu napínavé, uvěřitelné, chytré a navíc jsem měl konečně pocit, že tohle je plnohodnotná týmová akce. K tomu profesionálně odvedené triky, nezaměnitelná hudba, slušný scénář a v neposlední řadě skvělé herecké i kaskadérské výkony. Zasloužených 80 %.

Popelka (2015)

Nádherně pojatý klasický příběh, bez snahy o moderní pojetí, který si naopak do nejmenších detailů hraje se známou klasikou a soustředí se na perfektní pohádkové zpracování. Za přispění sympatiských herců se tak podařilo vytvořit příjemnou pohádkovou atmosféru, bez nepříjemných překvapení. 80 %

Star Wars: Síla se probouzí (2015)

Tak nás hodili rovnýma nohama do vody a řekli plavte. V těch třiceti letech se očivicně odehrálo cosi, čemu moc nerozumíme a kde nechápeme, jak se to moholo znovu tak moc podělat, ale je to tak. Nikdo si, doufejme jen zatím, nelámal hlavu s nějakým rafinovaným způsobem, jak se dostala temná strana síly znovu k moci a ostatně ani hlavní zápletka nehýří příliš originalitou a samotné sestavování mapy k "pokladu" postrádá uvěřitelnou logiku. Stejně tak hlavní hrozba - myšleno zbraň - je jen velkolepější kopíí dříve viděného a film by se bez ní bez problémů obešel a v konečném důsledku vyzněl nejspíše i lépe. Originalitou film tedy příliš neoplývá a v mnoha ohledech jen kopíruje. Asi nebudu zdaleka jediný, kdo má rozporuplné pocity z hlavní záporné postavy. Má hodně silných momentů, ale v okamžiku zamýšlené nejdojemnější scény selhává a v sále byl dokonce slyšet smích, což vám dokáže takový moment hodně pokazit. Osobně bych těm pár panchartům za to nejraději nafackoval, ale jestli to na ně tak působilo, no, co dodat. Nenechte se ale mýlit, nechci psát negativní recenzi. Člověk při sledování cítí hodně ze starých dobrých Star Wars a ten pocit z živoucího světa, který nepůsobí ani uměle, ani digitálně, je prostě jedinečný. Už jen taková procházka zříceným galaktickým křižníkem bere dech a přitom stále forma nevítězí nad obsahem. Příběh tu hraje prim. Hlavní hrdinka je sympatická a určitě bych kvůli ní film neoznačil za pohádku pro dospívající. Amidala ostatně nebyla v první epizodě o nic starší. Kdo ale hodně celý příběh pozvedl, je jednoznačně Han Solo. Jeho postava ani po letech neztratila vůbec nic ze své osobitosti a vysloveně baví kdykoliv je na scéně a k pozitivům je třeba přičíst, že dostává hodně prostoru. O to víc se pak člověk zamýšlí s obavou nad tím, jak dopadnou další filmy. Je tu hodně silných momentů, kdy mi, někdy až z nepochopitelných důvodů, vlhly oči. Bohužel mezi ně nepatří závěrečná scéna, která asi až příliš tlačila na pilu, než aby dokázala být dojemná v momentě, kdy přebírá pomyslnou štafetu další ze starých hrdinů. Nezbývá než doufat, že se to podaří a další filmy sérii povznesou a dodají epizodě VII stejný význam, jako dvojka a trojka epizodě I. Prozatím 75 %.

Divoká dvojka (2015)

Jedno klišé za druhým v předvídatelné změti scének s příšerným českým dabingem, kdy hlavně ten ruský přízvuk tomu nasadil korunu. 30 %

Avengers: Age of Ultron (2015)

Čím to je, že poslední dobou vznikne sem tam docela povedený superhrdinský film, většinou restart některé ze známých postav, kterou představí svým osobitým způsobem, sledujeme vývoj hrdiny, i vcelku uvěřitelné nepřátele, a následně pak vznikne pokračování, které se tento první úspěch snaží za každou cenu překonat a to podle té nejohranější šablony. Vymyslíme naprosto neuvěřitelné monstrózní superpadouchy a proti nim postavíme neskutečně posíleného superhrdinu/superhrdiny a na plátně roztočíme takový kolotoč, který ještě nikdo nikdy neviděl. Jenže pánové, my to už viděli a viděli jsme to mockrát. Je uplně jedno, jestli je padouch robot, bůh, šlený vědec nebo mimozemšťan a je uplně jedno, jestli má hrdina k dispozici všechny nadpřirozené schopnosti a nebo tu nejlepší techniku. Když to postavíte proti sobě, vznikne z toho jen jeden velký zmatek plný výbuchů, padajících budov a trapných hlášek. Naopak se vytrácí humor, vývoj postav i logika a s tím i jakákoliv uvěřitelnost. Lepší výbuchy už nevymyslíte, lepší zbraně také ne, stejně jako hrůzostrašnější padouchy. Zkuste zapracovat na příběhu, rafinovanosti a třeba i humoru. Ani létající město už dnes nikoho neohromí. 40 %

Věčně mladá (2015)

Čas od času se stane, že se objeví romantický příběh, kterému se nějakým způsobem podaří vyniknout nad stovkami průměrných filmů, které stále dokola omílají stejný příběh, stejný motiv, stené klišé a splývají tak v jednu velkou šedou nerozlišitelnou šmouhu. Tady se to povedlo, a nemyslím si, že by to bylo jen díky zajímavému prvku "nestárnutí", protože ten jen připravuje prostředí, pro plynule a mile vyprávěný příběh, který si vystačí bez padouchů i složitého zamotávání se do paradoxů plynoucích z původní nosné linky. Tím, že je příběh vyprávěný zevnitř, je snadné se vcítit do pocitů hlavní hrdinky, chápat její rozhodnutí, dilema, ... oblíbit si ji a to se příliš často nestává. Zasloužených 80 %.

Je prostě báječná (2014)

Je to hodně zamotané, né až tak nečekané, jak by člověk čekal a bohužel ani né moc vtipné. V podstatě taková průměrná "komedie". 50 %

Královský víkend (2012)

Jediným přínosem tohoto filmu byl fakt, že jsem si musel přečíst něco o Rooseveltrovi na wiki, abych si byl jistej, že nám tu nepředkládají úplné kraviny. Něco pravdy na tom asi bude, nicméně, i když Billa Murrayho mám opravdu rád, film jako takový v téhle roli nezachrání. 40 %

Šéfové na zabití 2 (2014)

Tak tohle byl ale opravdu hodně slabý odvar prvního dílu. V podstatě vykrádačka postav i příběhu, bez šance zopakovat úspěch jedičky. 30 %