Papíry (2012)

Skvělý sedmiminutový bonbonek, do kterého se vešlo více emocí, než do některých celevečerních filmů. Dokonale působící poetika první poloviny dvacátého století, nádherná animace i zpracování. Navíc, červené to na černobílém pozadí fakt sluší :). 90 %

Raubíř Ralf (2012)

Nejlepší i nejhorší věcí na tomto filmu je originální nápad. Ze začátku skvěle vybudovaný svět herních automatů, prokreslení postav i prostředí bohužel příliš navnadí, aby posléze sklouzl do příliš mdlého dětského dobrodružství. Film tak sází na tradiční skeče a dialogy s místy otravnou teen-mluvou, místo ironie a konverzačního humoru ve stylu Shreka, na který jsem se po prvních minutách začal těšit. Celkově skvěle rozehraný animák, který ve střední pasáži znatelně ztrácí tempo, aby v závěru mohl slušně finišovat. 70 %

Černobílý svět (2011)

Někdy možná budete mít pocit, že film ukazuje svět příliš černobíle, a nemá to co do činění s barvou pleti, ale to nic nemění na tom, že i film bez násilí a vražd dokáže podat pohled na historii rasismu velmi emotivně a možná i mnohem lépe. Místy budete možná kroutit hlavou, trochu se bát, držet jim palce, ale hlavně prožívat děj až do konce. 75 %

Celeste a Jesse navždy (2012)

Zvláštní příběh o rozchodu. Rozhodně to není romantická komedie a i k romanci lze film jen těžko přirovnat. Kostra příběhu je velmi jednoduchá a film sází mnohem více na vnitřní rozpoložení postav a jejich emoce. Zaměřuje se na to, jak se s rozchodem vyrovnávají a vykresluje komplikované vztahy mezi nimi. Bohužel, i když herecké výkony určitě patří k nadprůměru, chybí ve scénáři něco, co by člověku nedovolilo na děj po pěti minutách zapomenout. Konec je v tomto ohledu sice o mnoho lepší než začátek, ale celkový dojem z filmu to napraví jen o nějakých deset procent. 50 %

Pilíře Země (2010) (seriál)

Skvěle postavený děj v historickém dramatu, které dokáže být zajímavé i přes to, že hlavní motiv, stavba katedrály, by odkazovala spíše k dokumentárnímu filmu. Opak je pravdou. Živý děj, kdy proti sobě stojí velké ambice na jedné straně a touha po absolutní moci na druhé, v podání realisticky prokreslených postav vymykajících se z černobílého schématu dobra a zla. Perfektní herecké výkony, až na výjimky skvěle zvolení herci a dějové zvraty, které vás nenechají ukolébat ani smířit se s osudem postav. Obzvlášť dobře je podána víra a dilemata, která z toho plynou. Rozpolcení a strach z toho co přijde po smrti, když člověk kráčí po cestě moci a ne pokory. Využívání a zneužívání náboženské víry v zázraky a to kupodivu na obou stranách barikády. 80 %

Kozí příběh se sýrem (2012)

U prvního dílu jsem očekával, že to nebude tak hrozné, jak ukazovalo hodnocení zde, ale už po pár minutách sledování jsem jen nevěřícně kroutil hlavou a přemýšlel, za co dát aspoň jednu hvězdu. U druhého dílu jsem měl přístup přesně opačný. Kozí příběh se sýrem jsem si pustil s tím, že to nejspíš bude dějově stejná slepenina bez vlastní identity i zaměření, jak ukazuje dosti rozporuplné hodnocení zde a nejspíš to ani nedokoukám. Jenže pak přišlo docela milé překvapení. Roztříštěnost prvního dílu je pryč a film má scénář, který, s jistým pohádkovým nadhledem, má hlavu i patu. Vtipy sice nejsou nijak úderné ani originální a vyložený kameňák budete hledat marně, ale vzhledem k tomu, že film, na rozdíl od prvního dílu, prvotně cílí na mladší publikum, je to pochopitelné. Vizuální zpracování i animace nemusí sednout každému, ale v době ultrarealistických CGI je loutkový vzhled rozhodně originálním zpestřením. Dospělému divákovi bohužel bude vadit dost vaty, vyplněné pouze pitvořením hlavních postaviček, takže na čistých šedesát to není, ale jen o kousek :). Pro děti si klidně deset procent přidejte. 55 %

Cranford (2007) (seriál)

Poetický příběh, kde je v hlavní roli obsazeno městečko Cranford. Místo které doslova žije i dýchá atmosférou poloviny sedmnáctého století, zabydleno množstvím zajímavých a uvěřitelných postav, které si musíte oblíbit a prožívat s nimi to dobré i to zlé. 80 %

Manželky a dcery (1999) (seriál)

Další příjemná exkurze do romantických časů viktoriánské Anglie. Ukazuje se, že příběh může být zajímavý i bez existence záporných hrdinů, možná právě ptoto jsem si to o to víc užíval. 80 %

Sirotčinec (2007)

Horory, kde tečou potoky krve nemám rád, ale příjemně mrazivé tajemno, staré záhady i nevyřešená minulost ve stylu Ti druzí stojí na opačném pólu mého zájmu. Vynikajících 75 %

Až na krev (2007)

Na pozadí počátků dolování černého zlata se odehrává surové drama plné komplikovaných vztahů olejářů, jejich blízkých i lidí na jejihž pozemku těží. Bohužel i přes nádhernou kameru, přírodní scenérie a bezpochyby vynikající herecké výkony, je tu scénář, který ve více jak dvou a půl hodinové stopáži až příliš často nenabízí nic zajímavého. Místa mezi dialogy vyplňují dlouhé záběry ropných polí a depresivní hudba, což sice navozuje tíživou atmosféru, ale s podobnými materiálem by bylo třeba více šetřit. Hodnocení je jen lehce nadprůměrné, protože jsem se až příliš často nudil. 60 %