My z Kačerova (1987) (seriál)

Do prdele, to už je to tolik let? Já tyhle animáky miloval a jsem rád, že moje mládí patřilo z velké části právě jim. Když se teď dívám na plakát Kačerů, tak se slzou očí přemýšlím o tom, jaký to bylo být dítě. No, bylo to dokonalý.

Gosford Park (2001)

Tak jo, uznávám, tenhle filmeček mě překvapil. Když jsem si to kupoval, tak to bylo jenom kvůli ceně (asi 150,-). Moc jsem se neměl k tomu, abych si to pustil, byť jsem věděl o nominacích na Oscara a i dalších festivalových úspěších. Čekal jsem dobrý detektivní příběh se známými herci. Ale -a to zdůrazňuju- takže ještě jednou: ALE tenhle film není o vraždě. Je to sociální kritika, je to rozbor života společenský smetánky a poddaných. Srovnávání jejich životů nám odkrývá vzájemné vztahy. Brilantně napsaný scénář a zručná režie. A ty herecké výkony jsou samozřejmě taky dobré, ale to jsem čekal. Nejvíc mě potěšil Sebastian z Velmi nebezpečných známostí (R. Phillippe). Budu muset říct jedno velký SORRY panu Altmanovi za to, že jsem jeho filmu nevěřil a slíbit mu, že když se ke mně dostane další jeho skvost, pak se na to podívám dřív a rád.

Old Boy (2003)

Ach jo, je to vážně těžké psát další komentář k filmu od Chan-wook Parka. Oni jsou totiž všechny tak nesktečně dobré a mně již docházejí komplimenty. Kdybych měl v případě Oldboye vyzdvyhovat vše, co se dá....Jak dlouhé mohou být komentáře?....no asi by se to nevešlo. První minuty jsou naprosto úchvatné, dechberoucí a klaustrofóbní. Pak rychlá jízda plná násilí, lásky, zklamání, posmty,...!!! Omlouvám se, že píšu tak obecně, ale ono mě toho napadá tak moc, že to nedokážu zapisovat konkrétní fakta. Dost, nechci už na ten film myslet, musel bych se dívat znovu.

Možnosti dialogu (1983)

Švankmajer, Švankmajer, Švankmajer - měli by lidé skandovat na stadionech a po hospodách. Místo toho ale vedou velmi hodnotné dialogy.....posuďte sami.

Byt (1968)

Nebyl první, kdo se tam octl. Nebyl ani poslední. A ten byt, to šílené místo, kde nic nefunguje jak má, kde mu nic nepřálo lehkého bytí - aby jste se tam také neoctli. Kraus + Švankmajer, to je neskutečně vydařená dvojice.

Konec stalinismu v Čechách (1990)

Soudruzi, pohleďte na tento krátký snímek a styďte se. Ty, mistře Švankmajere, ty buď naopak pochválen a ctěn. Skvělá práce.

Andrej Rublev (1966)

Bylo by asi moc dlouhé a nudné popisovat tento tříhodinový film. namísto toho lze ale ve stručnosti říci, že film samotný není nudný, ani se nezdá příliž dlouhý. Naprosto strhující kamera, perfektní hudba a minimum střihů - to je Andrej Rublev. Ačkoliv by se to mohlo některým lidem zdát, tak tento film není nikterak intoušský, stačí pouze nebýt hlupák a soustředit se. Myšlenky jsou tentokrát jasné. Jde s střet náboženství s realitou, náboženství a pohanství. To je asi osou filmu, který je samozřejmě mnohem obsažnější a řeší daleko víc věcí. Pro mě osobně bylo asi největším zážitkem sledování poslední části o stavění zvonu.

Má je pomsta (2002)

První díl trilogie může dost lidí zklamat. Né, nezbláznil jsem se, je to tak. Je to všechno o přístupu diváka, o náladě a o vkusu. Mr Vengeance obsahuje minimum hudby, maximum násilí a citu pro drama. Není ale tak líbivý jako zbylé dva díly. To máte jako s Ki-duk Kimem - jeho filmy jsou téměř dokonalé, ale někoho prostě nudí. Takže pro mě Mr Vengeance skvělý snímek, moc chválím, ale nebude bavit všechny.

Prci, prci, prcičky: Na táboře (2005)

Upřímně řečeno, čekal jsem horší film. Úroveň vtipnosti sice není tak vysoko jako u předchozích dílů, ale když vezmeme v potaz, že čtvrtého pokračování se zúčastnila jen hrstka herců z původních prciček a z těch hlavních rolí nikdo. Že hlavní hrdina byl vybrán jen pro svou podobnost se Stiflerem (a neumí hrát), výsledek překvapivě funguje. Nesmějete se pořád, tto chraň bůh, ale místy to jde.

Nebohá paní Pomsta (2005)

Park dokončil trilogii a můžeme mu gratulovat. Zvládl to - jako vždy. Lady Vengeance ale není stejná jako zbylé dva díly série o pomstě. Podle mě je více přístupná západu než Mr Vengeance. Je to dáno hudbou, která tam v první řadě je a navíc je velmi zdařile vybraná. Další vlastnost, která dělá film přístupnějším je černý humor. Ten je v Lady zastoupen opravdu silně. O dobrém příběhu se nemusím snad ani zmiňovat - známe přece Parka. No, nebudu to prodlužovat. Všechno opět skvěle pracuje a zapadá do sebe, film je ucelený, silný a krutě pravdivý. Herecký výkon hlavní představitelky je velmi slušný. Nezbývá než děkovat režisérovi a těšit se na další filmeček.