Učitelka (2016)

Film krásne zobrazujúci tú údajnú dobrosrdečnosť, ľudskosť a ochotu si vzájomne a nezištne pomáhať, ktorá podľa slov niektorých ľudí panovala medzi ľuďmi za minulého režimu. Učiteľka prichádza s jednoduchým, no uveriteľným a plne funkčným príbehom, na ktorom demonštruje "krásy" socialistického režimu a aký vplyv mali niektorí ľudia v tejto dobe len kvôli členstvu v strane a známostiam na správnych miestach. A na konci tiež veľmi správne pripomína, že takíto ľudia nevymreli, sú stále medzi nami a aj za iného režimu zaužívané praktiky nemenia. Čo je dôvod prečo na Slovensku aj po 27 rokoch kapitalizmu stále prekvitá rodinkárstvo, korupcia a úplatkárstvo. Lebo režim sa síce na papieri zmeniť dá, ale návyky a zmýšľanie ľudí sa menia omnoho ťažšie. Mária Drázdechová je pre mňa jedna z najnesympatickejších postáv, akú som v slovenských filmoch mal možnosť vidieť, na čom má leví podiel Zuzana Mauréry, ktorá predvádza v Učiteľke životný výkon a role sa zhostila vynikajúco. Ostatní herci tiež pôsobia uveriteľne a na slovenské pomery predvádzajú nadštandardné výkony. Ďakujem Hřebejkovi a všetkým zúčastneným za toto dielo. Stvorili totiž podľa môjho názoru jeden z najlepších českoslvenských filmov 21. storočia. 95%

Attonitas (2012)

Ale áno, toto sa podarilo. Nie len Zlo stojí pri slovenských hororoch za pozornosť. Síce je na spracovaní a technickej stránke cítiť, že je to slovenský film a že rozpočet nebol vysoký, no i tak som mal po dopozeraní filmu hlavne pozitívne dojmy. Zvolená found footage forma funguje tak ako má, máme tu napätie, atmosféru,pár lakačiek( z ktorých sú niektoré celkom podarené) a aj herci sú celkom v pohode. Najvýraznejším plusom je prekvapivo scenár, ktorý sprvu pôsobí veľmi obyčajne a jednoducho ale v druhej polovici filmu ukáže pár pekných zvratov a v závere naozaj celý príbeh pekne zapadne do seba ako skladačka. Na Jaroslava Mottla, známeho ako herca rôznych burlivákov, dozorcov a policajtov by som nepovedal, že by mohol niečo takéto vymyslieť, napísať a zrežírovať. Škoda, že po Attonitas sa rozhodol radšej pre tvorbu a réžiu filmov typu Smejko a Tanculienka. A tiež škoda, že od roku 2012, kedy nám Mottl a Bebjak ukázali, že aj v našich podmienkach sa relatívne za málo peňazí dajú tvoriť pomerne kvalitné horory, sme dostali len 1 horor(2019-znova Bebjak-Trhlina). PS: neprekladajte si pred pozretím filmu názov, prídete tým o pointu v závere. 70%

Vidím tě (2019)

Je málo filmov, ktoré dokážu prísť s mnohými dejovými zvratmi a prekvapeniami a aj na konci stále logicky držať pokope a pôsobiť ako-tak uveriteľne. I see you sa to podarilo výborne a je pre mňa jedným z najpríjemnejších prekvapení za veľmi dlhú dobu. Príbeh, v ktorom sa jednej mierne dysfunkčnej rodinke začnú v dome diať divné a nevysvetliteľné veci sprvu pôsobí tuctovo a osobne som mal 1-2 tipy kto alebo čo stojí za týmito divnými úkazmi a prečo. Potom prišiel prvý zvrat, druhý ,tretí, a tak ďalej a zistil som, že so svojimi predpoveďami v úvode som bol pekne mimo. Okrem precízne vystavaného scenára s množstvom zvratov chválim aj hercov, ktorí si odohrali svoje a prispeli tiež významne k celkovému zážitku. Po technickej stránke je síce film priemerný, no vôbec mi to nevadilo, keďže ako som spomínal scenár a prepracovaný príbeh mi všetko vynahradili. Už dlho ma naozaj nič neprekvapilo tak ako vývoj ,rozuzlenie a záver tohto filmu. Slabších 5* 90%

Vyšinutý (2020)

Tento thriller stojí a padá na výkone Russella Crowea, ktorý sa po hádke s hlavnou hrdinkou naozaj nasere a ukáže jej, aké je to mať zlý deň. Filmov s podobným príbehom sme tu mali už nespočet, ale tento patrí určite k jedným z tých lepších(Voľný pád zostáva neprekonaný, o to pokoj). Jednak sú hlavné postavy (matka+syn) celkom sympatické a dokážete im fandiť a na druhej strane je Russell Crowe dostatočne nekompromisný psychopat, ktorý kam príde, tam zanecháva po sebe riadnu spúšť. Záver na chvíľu napne, že by sme mohli dostať niečo iné než očakávame, ale nakoniec ide všetko podľa šablóny a prekvapenie sa nekoná. Na hrane medzi 3 a 4, ale priznám sa že mi film veľmi sadol a hlavne kvôli Russellovi tam tu štvrtú * prihodím. 70%

Čistič (2015)

Oproti Zlu, Čiare alebo Trhline slabšie. Ale nie zlé. Sledujeme príbeh čudáka strániaceho sa spoločnosti, ktorý nájde záľubu v skrývaní sa v cudzích domácnostiach a pozorovaní ich životov. Námet teda určite zaujímavý. Film je pomalý ,tichý, komorný, takmer výhradne sa sústredí iba na osudy hlavnej postavy a vykreslenie jeho osamelého života. Noel Czuczor v hlavnej úlohe mi príliš nesadol, ostatní herci však podľa mňa podali uspokojivé výkony. Spočiatku je Čistič bez výraznejšieho tempa a pôsobí mierne zabrzdene. Niekedy v druhej polovici sa však rozbehne a získa väčšiu pozornosť diváka. Po technickej stránke ťažko niečo vytknúť. Film však mohol byť zaujímavejší, scenársticky bohatší a vzhľadom nato, že sledujeme príbeh vouyera aj odvážnejší a divnejší. Ľahký nadpriemer. 60%

Rudý kapitán (2016)

Knihu Dominika Dána som nečítal. Ale podľa väčšiny komentárov bola asi lepšia než film. Ten je pre mňa priemernou kriminálkou so zopár výraznejšími hereckými výkonmi (Kaiser,Suchánek), ktorá pomerne rýchlo po dopozeraní vyšumí z hlavy. Nič viac, nič menej. 55%

Lída Baarová (2016)

Markovics s Bukhardom (Stocki a Brandtner z Komisára Rexa) ťahajú Lídu Baarovú svojimi výkonmi nahor. Na Pauhofovej úprimne netuším čo všetci vidia. Zlá herečka určite nie je, ale ešte ani raz ma svojim výkonom neohúrila a nezmenila to ani v tomto filme. Príbeh podľa skutočnej udalosti zaujímavý a určite hodný sfilmovania. Všeobecne na filme ťažko niečo chváliť alebo naopak krtiizovať. Všetko je také priemerné a neurážajúce. Na 1-2 pozretia to funguje fajn, ale či už v Česku alebo aj na Slovensku vznikajú i lepšie a zaujímavejšie filmy. 55%

Purpurový vrch (2015)

Viacerí označujú Guillerma del tora za úžasného režiséra hororov. Pri tom čistokrvné horory takmer netočí. Väčšinu jeho režijnej tvorby by som označil skôr za filmy s prvkami hororu. Tak ako Purpurový vrch. Keby niekomu zreprodukuejte, kde sa film odohráva a v stručnosti načrtnete jeho dej, mohol by ten niekto tvrdiť, že film bude horor. Ale nie je. A zjavne ani nechce byť. Del Toro sa pri Purpurovom filme sústredí na všetko možné okolo(vizuál,štylizácia,postavy) než na strašenie. Tých pár pokusov o neho, čo v Purpurovom vrchu zostalo, nevystraší ani tých najmenej otrlých. Nejaká atmosféra alebo napätie sa tiež nekoná. Takže horor to skutočne nie je. A za mňa osobne Purpurový film nebol ani dobrý film. Čo z toho, že pekne vyzerá, má dobrých hercov(trio Wasikowska,Chastain,Hiddleston), keď ponúka len tuctový príbeh roztiahnutý do 2 hodín bez výraznejšej atmosféry alebo tempa. Na to aby som šiel s hodnotením vyššie by Purpurový vrch musel ponúknuť aj niečo navyše okrem spomínaných pozitív. Takto som sa až príliš často nudil. 35%

Para vs Votrelec (2010)

Recesia, ktorá sa nedá brať vážne. A žiaľ nedá sa ani pozerať. Ešteže som stratil iba 3 minúty zo svojho života.

LokalFilmis (2015)

Lokal Tv bol prvým slovenským animovaným seriálom, pri ktorom sa ukázalo, že televízia vzhľadom na klesajúcu popularitu medzi mladými nie je pre takýto formát správnym médiom, a tak sa Króner presunul so seriálom a skečmi na internet, kde si získal omnoho väčšiu popularitu. Teraz to skúsil v kinách a to s filmom obashujúcim postavy zo spomínaného seriálu a skečov. Projekt 1. SVK animovaného filmu bol bezpochyby ambiciózny, no výsledok je len priemerný. Lokalfilmisu sa nedá uprieť snaha, viditeľný posun v kvalite a pestrosti animácií, no to hlavné (vtipnosť,údernosť,satira a podarené gagy) z neho akosi vymizlo a film pôsobí ako veľmi narýchlo zbúchaný. Aspoň že má bez tituliek hodinu desať a rýchlo utečie. Známych postavičiek zo seriálu a skečov je tu veľa, no viac priestoru dostane naozaj len minimum z nich. S odretými ušami za 3* 50% PS: platí to čo u všetkých predošlých Krónerových filmoch-čím menej rokov máte, tým viac vás bude film baviť.