Circle (2015)

Horor je to minimálne, skôr triler/dráma so sci-fi prvkami, ktorý sa s výnimkou poslednej scény odohráva celý v 1 miestnosti. Circle ťahá nahor originálny námet, pri ktorom vám určite bude vŕtať hlavou ako by ste sa zachovali v danej situácii vy, poprípade vaši známi. Niektoré dialógy a rozhodnutia postáv vyzerajú možno na prvý pohľad nelogicky či neprimerane okolnostiam. Na druhej strane ktovie, ako by sa ľudia v podobnej situácii kedy im ide o život zachovali, takže toto negatívum ktoré spomínajú mnohí užívatelia som dokázal prehrýzť. Herecky sa tu striedajú slabšie výkony s lepšími a mám silné podozrenie že niektorí herci sú amatéri. Záver časť vecí objasní, no zároveň vyvoláva aj množstvo ďalších otázok. Dvojke z otvoreného sveta a s odpoveďami na tieto otázky by som sa nebránil. Celkovo ak prihliadneme na fakt, že ide o režijný debut tvorcov, vlastne vôbec nie zlé. 55%

Keullojet (2020)

Pomerne nevýrazná ázijská ducharina. Podarená lakačka v úvode navnadí, no nič lepšie už za hodinu a pol The Closet neponúkne. Dejovo sa vykráda asi 5 filmov naraz, takže žiadnu originalitu nečakajte. Herci a technická stránka celkom fajn, masky detí "z druhej strany" dokonca veľmi fajn. Najväčším problémom je absencia napätia a atmosféry (čo je v horore celkom závažný nedostatok). Slabší priemer a 40%.

Střípky (2021)

Tuctová kriminálka s hviezdnym hereckým obsadením. Zo známeho tria nakoniec najlepšie obstál Jared Leto, ktorému tu nomináciu na Zlatý Glóbus úprimne prajem. Jeho pohrávanie sa s detektívmi (a aj samotným divákom) či je alebo nie je vrahom, je najväčším pozitívom filmu. Škoda len, že príde na scénu až po hodine filmu a jeho postava nedostala viac priestoru. Denzel zahral taký svoj štandard, ktorým neurazil a Rami Malek bol aspoň za mňa castingovým failom. Za celý film ma totiž nedokázal ani raz presvedčiť o tom, že má len tie najčistejšie úmysly a myslím, že skôr by mu pasovala rola na opačnej strane zákona. Filmu by taktiež pomohlo tak o 20 minút skrátiť, 2 hodiny sú na takúto kriminálku fakt priveľa. Osobne mi ani príliš nesadol záver, ale verím že u niekoho naopak môže byť najväčším pozitívom filmu. Technicky je to fajn a celkovo sa to raz vidieť určite dá, avšak Střípky mali určite väčší potenciál. 55%

Pistolera (2020) odpad!

Neskutočná amatérčina. Že pôjde o lacný a béčkový film bolo asi každému jasné. No toto má aj od béčka ďaleko. Film som pozeral kvôli môjmu obľúbencovi Dannymu Trejovi. Nikdy som nečakal, že uvidím film kde bude Danny herecky o triedu inde než všetci ostatní. Stalo sa. Herci sú tak zlí, že keby ich vymeníte za 10 náhodne vybratých ľudí z ulice, o moc horšie by to nedopadlo. A najväčšia pecka je, že asi najhoršia herečka z filmu Romina Di Lella si zahrala hlavnú úlohu. Ďalej musím "vyzdvihnúť" jedny z najhoršie natočených akčných scén, aké som kedy videl a naozaj veľmi veľmi amatérsky strih. Aj keď sa odpadom snažím vyhýbať, tu nemám na výber, pretože pochváliť sa nedá takmer nič. 5%, za Dannyho scénu kde kalašnikovom (ktorému chýba zásobník čo ale tvorcom zjavne vôbec nevadilo) postrieľa pár ľudí.

Mosul (2019)

Bratia Anthony a Joe Russo sa presunuli od réžie komisoviek k produkcii a po 21 Bridges si u mňa pripisujú ďalšiu pochvalu. Pod záštitou Netflixu sfilmovali skutočný príbeh o vojne v Iraku spojenej s Islamským štátom. Režisér Matthew Carnahan vo svojom debute vytvoril solídny vojnový film s výborne natočenými prestrelkami a akčnými scénami, za ktoré by sa nehanbili ani skúsenejší režiséri. Samotná akcia je určite najväčším kladom celého filmu. Je prehľadne natočená, správne krvavá a navyše som bol pri jej sledovaní ochotný veriť, že takto nejako to pri bojoch v Iraku skutočne môže vyzerať. Je rozložená po ploche celého filmu, takže som mal pocit, že sa neustále niečo deje. Herci všetci pomerne neznámi, ale film nepokazili a ustáli to. Škoda len, že Mosul nepracuje viac so samotnými postavami- skoro k žiadnej z nich som si počas pozerania nevybudoval žiaden vzťah a na film som nazeral skôr ako na udalosť, než na príbeh konkrétnych postáv vo filme. Vylepšiť tento aspekt a bol by to vojnový film, na ktorý by sa možno spomínalo aj o pár rokov. Takto si budem Mosul pamätať len ako kvalitný a autentický vojnový akčňák. 75%

Nicota (2016)

Okej, priznávam tu je chyba čiastočne aj na mojej strane. Síce mám rád skoro všetky typy hororov, no zrovna horory s príšerami a rôznymi monštrami z duše nenávidím. A i napriek tomu že som podľa obsahu tušil, že The Void bude jedným z nich, som si ho dobrovoľne pozrel(kvôli pozitívnym recenziám niektorých mojich obľúbených užívateľov) A zázrak sa nestal. Film je už od pohľadu lacný, béčkový, herci takmer všetci poloamatérsky a nevýrazný. Jediné, čo môžem vyzdvihnúť bola partička postáv v bielych habitoch s čiernymi symbolmi, ktorá sprvu vzbudila rešpekt a možno ešte fakt, že príšery neboli CGI, ale vytvorené praktickými efektami, čo sa v dnešnej dobe cení. Inak sa priznám že ma film svojím štýlom, atmosférou, dejom ani hercami vôbec nevystrašil, nepobavil, nezaujal. Poslednú pol hodinu som to dopozerával skutočne iba z povinnosti a tú 1* dávam len preto, že som videl dosť horších filmov. 15%

Pod bodem mrazu (2021)

Nemastné, neslané. Od spojenia Španielsko a Triler čakám oveľa viac, keďže viem aké kvalitné trilery a horory v tejto krajine vznikajú. Film herecky ťahá Javier Gutierrez v hlavnej úlohe, brzdí ho však najmä pomerne nevýrazná prvá polovica. V druhej, po tom ako sa dej presunie mimo autobusu, dostane film väčší náboj a spád, ale zase ho potopí záverečné odhalenie motivácie hlavného záporáka, ktoré síce možno niekoho prekvapí a uspokojí, no celkovo vzhľadom na predchádzajúce správanie nedáva zmysel. Nakoniec teda len priemer na jedno pozretie. 55%

Červená tečka (2021)

Aj napriek nie príliš priaznivým recenziám a pomerne málo % (53 v čase môjho komentáru) som sa pustil do tohoto severského survivalu a som celkom spokojný. Osobne nechápem, čo hodnotiaci od podobného filmu čakali, ja som dostal približne to, čom som od podobného filmu očakával a aj niečo navyše(podarené rozuzlenie a dejový twist v závere) za čo pridávam štvrtú hviezdu. Film disponuje sympatickými hercami, zručnou réžiou a mrazivým prostredím arktickej púšte, pri ktorej som bol vlastne celkom rád, že film sledujem z tepla domova . Je pravda, že v pár scénach sa postavy chovajú nelogicky(prečo nezobrali pušku tomu postrelenému záchranárovi?) resp. niekedy ťažko uveriť, že by postavy prežili všetko čo sme vo filme videli, no bez toho by asi takéto typy filmov nemohli mať viac ako 30 minút. Za mňa celkovo sympatická jednohubka a ďalší podarený kúsok od Netflixu. 70%

Pach krve (2021)

Príjemné prekvapenie. Mal som tú česť(alebo smolu?) vidieť všetky filmy z tejto série. Jednotku a dvojku považujem za vydarené béčka (4*), trojku za priemer na jedno pozretie (3*). 4.,5. a 6. diel už za céčka, ktoré boli len lacnými a tupými horormi, ktoré už nezaujali takmer nikoho. Vzhľadom na kvalitu posledných filmov z tejto série som sa teda na ohlásený remake príliš netešil. Rozhodol som sa však, že mu predsa len dám šancu a o to viac som bol prekvapený, ako to nakoniec dopadlo. Je pravda, že je to o dosť iný film než predošlé. Ten kto čaká rovnaký film ako bola jednotka či dvojka ,kde budú hrať prím kanibali a hlavné postavy budú na scéne len nato aby postupne umierali, bude celkom sklamaný. Tento remake by sa vlastne ani nemusel volať Wrong Turn a verím, že veľa fanúšikov pôvodnej série bude z tohto remaku sklamaných či dokonca nahnevaných. Priznám sa, že tiež som citlivý ak v hororových sériách remaky menia akési nepísané zásady série či základné princípy, na ktorých séria stojí. Pri tomto remaku mi ale troška iné poňatie, kde partičku mladých ľudí v lesoch neohrozujú zmutovaní kanibali, ale niekto/niečo iné vôbec nevadilo. Hlavná hrdinka Charlotte Vega spolu s otcom v podaní Matthewa Modinea civilní a sympatickí, The Foundation správne záhadné a creepy. Okrem hlavného hereckého dua chválim aj výpravu, či záver, ktorý bol správne krvavý a atmosferický. Aj napriek absencii kanibalov si všeobecne nejaké krvavé a výživné úmrtia vo filme užijeme, no tie nie sú tým hlavným vo filme a asi aj preto je dosť z nich mimo záber. Film vsádza skôr na atmosféru a akési mystično a to je(aspoň za mňa) dobre. Celkovo film nie je dokonalý a určite by sa našlo pár vecí ktoré by sme mohli vytknúť( napr. slabá hudba, niekedy nelogické správanie postáv) ale celkovo je to po 7 rokoch pre mňa podarený a úspešný návrat. S hodnotením je to u mňa tak presne na 3,5*, ale keďže pol hviezdičky na ČSFD stále nemáme tak to zaokrúhlim pre tentokrát nahor. 70%