Miluj souseda svého (2014)

Konečne po dlhom čase starý dobrý Bill. To, čo ten človek vyžaruje na mňa vždy pôsobí vynikajúco... Žiaľ, mám taký nepríjemný pocit, že o tejto snímke nedokážem povedať (ani napísať) nič viac. Film som videl pred tromi dňami, ale len s ťažkosťami si dokážem spomenúť na iných hercov, alebo dokonca príbeh samotný. Žeby starecká senilita?? Nie... myslím, že to je skôr o nezáživnom, až gýčovitom scenári a ak by Bill nebol Bill, asi by som nedal viac ako 1/5. Ale keďže Bill je stále Bill, dávam 3/5. Mimochodom, najúžasnejšia scéne má asi 2 minúty a je neuveriteľne krásnym výkonom Herca s veľkým H. Jedná sa o záverečné titulky, popri ktorých Bill polieva kvetináč. Áno, tak málo stačí...

Chraň nás od zlého (2014)

Po dlhej dobe sa konečne objavil kúsok, ktorý je slušným hororom bez zbytočného kečupu a lietajúcich príšer. Jednoducho poctivé spojenie krimi a strachu. Samozrejme, od takéhoto filmu s problematikou exorcizmu iba ťažko očakávať niečo oslňujúco originálne, ale pre fanúšikov tohto žánru určite odporúčam.

Chlapectví (2014)

Konečne som si pozrel aj toľko ospevovaný film - Chlapčenstvo. Určite sa jedná o kúsok, ktorý stojí za pozretie no na druhú stranu si myslím, že jediným výnimočným momentom ostáva fakt, že film sa nakrúcal skutočne 12 rokov. Sledovať ako herci skutočne starnú bolo zaujímavé, ale som presvedčený, že ak by nakrútili film s rovnakým scenárom za pár týždňov a výsledok by bol podobný, žiadne ocenenia a nominácie by nezískal.

Hon na lišku (2014)

Zázračná formulka "natočené podľa skutočnej udalosti". Nasleduje zobrazenie zabudnutého zápasníka a tréning v skromných podmienkach. Po prvých pätnástich minútach som si povedal "ach jaj... nový Rocky Balboa". A práve vtedy prichádza na scénu pán John du Pont s jeho neuveriteľným výrazom tváre. Zápasenie ako také ustupuje do úzadia a film sa stáva hereckým koncertom Steva Carella, ktorý si od Akadémie vyslúžil nomináciu na ocenenie Herec v hlavnej úlohe. Samozrejme, netreba zabúdať ani na druhého nominanta, ktorým je Mark Ruffalo stvárňujúci jedného zo zápasníckych bratov, avšak myslím si, že ani zďaleka nedosahuje kvality prvého menovaného. Bez ohľadu na to či sa jedná o skutočnú udalosť, film má výbornú atmosféru nabitú tajomnom rodiny du Pont a aj keď divák tuší kam tento príbeh smeruje, po celý čas sa nevie rozhodnúť ako vlastne vnímať hlavnú postavu. Teraz, niekoľko hodín po dopozeraní filmu stále neviem ako Johna vnímať a vzhľadom na to, že sa jedná o skutočného človeka, ktorý len pred pár mesiacmi zomrel, vyvoláva vo mne kopu otázok.

Grandhotel Budapešť (2014)

Veľmi netradičný a svojim spôsobom originálny film, ktorý je už na prvý pohľad viac európsky ako americký. Človek má pocit, že sleduje skôr rozprávkovú grotesku, čo je spôsobené netradičným spôsobom vyjadrovania sa režiséra Wes Andersona. Ťažko predpovedať, či sa vám film bude páčiť, pretože som presvedčený o tom, že po 15-tich minútach si jedna skupina divákov povie „to je blbosť!“ a druhá skupina „perfektné!“. Ja som sa ocitol niekde medzi týmito skupinami a preto dávam tri hviezdy. V každom prípade Grandhotel Budapešť výrazným spôsobom obohacuje minuloročnú kinematografiu a ponúka niečo iné, nevšedné. Preto mu dávam pomerne veľké šance na zisk rôznych ocenená vrátane tej najpopulárnejšej zlatej sošky.

Soudce (2014)

Na rôznych stránkach sa o tomto filme píše ako o možnom nominantovi na Oscara. Som presvedčený o tom, že medzi nominovaných sa nedostane, ale rozhodne sa jedná o výborný kúsok. Veľmi dobrým a nenásilným spôsobom dokáže spájať rôzne žánre. Vo filme sa objavuje dráma, romantika, dokonca aj veľmi vtipné až komediálne scény, pričom všetko do seba pekné zapadá a neruší. Nájde sa tu aj myšlienka, nad ktorou sa dá zamýšľať - "obhajoba vinných". Napriek tomu, že minutáž dosahuje takmer dva a pol hodiny, ani na chvíľu som sa nenudil a Judge naplnil moje očakávania.

Predestination (2014)

Pred tým než som začal pozerať tento film, mal som trochu obavy typu "och, zasa to cestovanie v čase". Po poslednej scéne konštatujem, že sa jedná o jeden z podarených kúskov s "cestovateľskou" problematikou a to hlavne vďaka rozprávaniu príbehu jednej ženy, ktorý dominoval väčšej časti filmu. Práve tu sa herecky predviedla Sarah Snook, ktorá na plnej čiare zatienila hviezdnejšieho Ethana Hawkea. V podstate "cestovať" sa začalo až pred koncom a práve táto časť upadla do šedého priemeru, kde onen príbeh trochu nešťastne ustúpuje do úzadia a divák sa musí sústrediť iba na rok, miesto a skladať si to všetko v hlave.

Smrtelné lži (2012)

Podobne ladených filmov bolo už pomerne dosť a preto, ak máte radi zápletky súvisiace s finančnými podvodmi, intrigami a nejakou tou vraždičkou či nehodou na okorenenie, vrelo odporúčam. Pravdou je, že dej má spád a určite som sa nenudil, no na druhú stranu treba povedať, že sa nejedná o nič výnimočné. Preto tento film hodnotím na tri hviezdy, ale určite tým nikoho nechcem odhovoriť od príjemného oddychu s R. Gerem v hlavnej úlohe.

Pekelná jízda (2013)

Určite sa jedná o nanajvýš priemerný, ale skôr mierne podpriemerný kúsok. Popri iných hollywoodskych filmoch s rovnakou zápletkou sa Last Passenger javí ako B-éčkový film s minimom akčných scén a efektov. Na druhú stranu si myslím, že práve tým je odlišný a čiastočne zaujímavý. Po záverečných titulkoch si veľa ľudí položí otázku "kto to vlastne bol?", "prečo to robil?". Ja som si ju tiež položil, ale zároveň som si uvedomil, že ak by bol tým posledným pasažierom ktokoľvek z nás a stalo by sa niečo podobné, tiež by sme sa nikdy nedozvedeli kto, čo a prečo.

Nebraska (2013)

Pohodový filmík, v ktorom si každý nájde to svoje. Podľa žánrového zaradenia väčšiny stránok sa jedná o dobrodružnú drámu, ale vo mne ostal skôr pocit komédie. Ako už naznačujú nominácie na Oscara, jedná sa o kvalitný film preto ho odporúčam.