Blízko od sebe (2013)

Celkom veselá rodinka, v ktorej je každý nejakým spôsobom "divný", sa stretáva v dome u svojej matky, aby ju podporili po tom, čo jej manžel zmizol. Samozrejme vzniká priestor pre ešte divnejšie dialógy, pričom niektoré boli naozaj celkom slušným pobavením (rozlúčková večera). Obsadenie slušné, ale všetkých jednoznačne zatienila Meryl Streep, ktorá si vyslúžila aj nomináciu na Oscara. Nominovaná bola aj Julia Roberts, ale musím povedať, že tento film nepatrí medzi jej top kúsky. Takže ak to zhrniem, jedná sa o priemernú snímku s nadpriemerným výkonom Meryl Streep.

Kalvárie (2014)

Povedal by som, že sa jedná o tak trochu žánrovo nezaraditelný film. Chvíľami vidíte komédiu, chvíľami drámu. Jediné čo sa dá jasne vycítiť je fakt, že sa jedná o európsky film založený na vykreslení postáv a ich zlých malomeštiackych vlastností. Samozrejme to všetko cez prepracované dialógy na pozadí malebnej írskej scenérie. V každom prípade, nezaradil by som Kalváriu medzi klenoty kinematografie nášho kontinentu.

Interstellar (2014)

TENTO TEXT OBSAHUJE POPIS NIEKTORÝCH SCÉN, PRETO HO PROSÍM NEČÍTAJTE PRED ZHLIADNUTÍM FILMU Podľa hodnotenia na tejto stránke som očakával naozaj skvelý zážitok z filmu. Začiatok bol celkom slušný, mal hlavu aj pätu, všetko pôsobilo pomerne logicky a zaujímavo a po cca. 20 minútach som si hovoril „fajn, konečne slušný film“. Žiaľ, tento pocit ma začal opúšťať zhruba v polovici filmu, keď sa začali veci zbytočne prekomplikovávať a všetko to, čo bolo pre mňa v prvej polovici zaujímavé bolo rýchlo preč. Nie som žiadny astro-fyzik ani odborník na vesmír a tak neviem posúdiť do akej miery boli veci logické, ale keď niekomu bliká uprostred čiernej diery oznámenie „Katapultujte sa“ ako keby bol vo vrtuľníku nad tatrami, následne to pilot urobí a zalieta si iba tak v skafandri a zakončí to tým, že dopadne za stenu svojej knižnice doma na zemi, tak ak to aj nejakú logiku malo, tak mne to pokazilo celý film. Prečo nemôžu jednoducho udržať film aspoň v akých-takých reálnych kontúrach? Napr. našli sme/nenašli sme... Mimochodom, s podobným príbehom sa mi oveľa viac páčil film Kontakt s Jodie Foster, ktorý sa nezvrhol v závere na úplný nezmysel... Soundtrack bol naozaj veľmi slušný a orgán výborne dopĺňal dramatické scény. To je ale žiaľ asi jediný bod, ktorý splnil moje očakávania.

Rivalové (2013)

Excelentný kúsok!! Už si ani nepamätám kedy mi film utiekol tak rýchlo. Skutočne pútavé a strhujúce divadlo, aké prináleží snímke o jednom z najlepších jazdcov histórie F1. Perfektné herecké výkony pod taktovkou Rona Howarda podčiarknuté už tradične skvelým soundtrackom z dielne Hansa Zimmera. Odporúčam!

Na život a na smrt (2013)

Ak by na začiatku filmu nebol nápis "Based on true story" tak by sa tento kúsok zaradil do slabšieho priemeru. Určite by pomohlo, keby bola stopáž o niečo kratšia, hlavne "naháňačka" v lese je zbytočne dlhá a aj keď je natočená pomerne kvalitne, po nejakom čase ma začala nudiť. Pravdepodobne väčšina ľudí za týmto filmom uvidí aj propagandu a ja nie som výnimkou. Na druhú stranu si neviem dosť dobre predstaviť, ako by mohla vzniknúť v USA takáto snímka bez toho, aby pôsobila propagandisticky.

Zatímco spíš (2011)

Po vzhliadnutí tohoto filmu by som povedal, že sa jedná o európsku klasiku. Inými slovami dôraz sa kladie jednoznačne na dej, postavy, herecké umenie ako také bez potreby vysokých finančných nákladov a najmä na vytvorenie tej správnej atmosféry, ktorá tejto snímke rozhodne nechýba. Na druhú stranu nemôžem povedať, že by si toto dielo zaslúžilo plný hviezdičkový zisk a preto dávam štyri hviezdičky.

Na hraně zítřka (2014)

Tak som na tom filmíku bol... Možno to malo celé logiku a zaujímavé odkazy, ale ako film ma to moc nechytilo. Prišlo mi to ako 20-krát opakovanie strieľania do "pavúkov", pričom 19-krát bolo game over a išlo sa od začiatku levelu... mne sa s Cruisom viac páčil Oblivion.

Špinavý trik (2013)

V podstate je pre mňa problémom vyjadriť sa k tomuto kúsku. Je to niečo ako "dobrý-pokazený" film, ktorý sa neskutočne dlho naťahoval. Niekde v polovici som dokonca premýšľal, či to radšej neukončím. Je to škoda, pretože začiatok bol veľmi slušný. Možno stačilo, aby bola dĺžka filmu okolo 90 minút, aby sa nestratil náboj a dynamika. Takto žiaľ nemôžem dať viac ako tri hviezdy.

12 let v řetězech (2013)

Nie som si úplne istý, či práve tento film mal byť tým vyvoleným pre Akadémiu. Vnímam ho ako dôstojné vyrozprávanie príbehu Solomona Northupa, ale vzhľadom na Oscara som očakával viac. Neviem si odpovedať na otázku "čím bola táto snímka výnimočná?". Dokonca si myslím, že sa filmárom nepodarilo dostatočne preniesť na plátno tragickosť Solomonovho príbehu, ktorý bol určite oveľa krutejší. Získal som žiaľ pocit, že celkového Oscara získal vďaka Holywoodskej elite, ktorá za týmto filmom stála (Brad Pitt, Steve McQueen, Hans Zimmer) a možno trochu ako vzdanie úcty Solomonovi a jeho rodine. Ako film samotný to také skvelé nebolo.

Klub poslední naděje (2013)

Poctivé zobrazenie skutočného príbehu, ktorý nie je zbytočne tlačený do veľkých emócií a to aj napriek dosť emotívnej téme. Pre mňa osobne mal tento film aj iný, zaujímavý rozmer, nakoľko FDA má vo svojich rukách aj testovanie a schvaľovanie liekov na liečbu môjho ochorenia. Skutočne klobúk dolu pred hercami, ktorí museli pre natočenie takejto snímky obetovať veľkú časť samých seba a to doslova. Matthew McConaughey a Jared Leto museli držať príšernú diétu, aby sa dostali do takého stavu podvýživy, v akom stvárnili hlavnú a vedľajšiu postavu.