Osvícení (1980)

Určité kouzlo to mělo, ale aktuálně 46.nejlepší film ČSFD? No nevím. Začátek slibný, prostředek nuda, konec slušný, ale stejně z něj šlo dostat víc. Štěstí bylo, že sem to za půlkou nevypnul a nešel spát, jinak bych tomu dal místo tří hvězdu jednu. Některé věci mi navíc přišly nedotažené nebo jsem je nepochopil. Např. proč se ukazuje mrazák s masem, když se pak nevyužije, přitom má takový poteciál... Co ta opakující se scéna s hektolitry krve? Nějak mi tam nezapadala. Vrchol nudy byl pro mě barman a ve scéně s ním přehrávající Nicholson. Naopak oceňuji Duvall, působila věrohodně, takhle by se asi ženská chovala. Celkově jsem se vlastně nebál, nenastalo nic extra překvapivého, zkrátka pro mě průměrný fim s naprůměrnou hudbou a kamerou. Možná to chce víceré shlédnutí, ale obávám se, že se k němu nepřinutím ...

Butch Cassidy a Sundance Kid (1969)

Tak jsem si ten film včera po dvaceti letech pustil. Trochu se skepsí, trochu s nenáladou, jenom proto že byl tak nějak logicky na řadě. Ještě během titulků a i během prvních pěti minut jsem pochyboval, jestli tohle chci dnes večer vidět. Ale pak mě ty dva věčný kluci tak vtáhli, že jsem čas nevnímal. Prostě krása, spousta parádních scén a dialogů, nádherné obrázky krajiny a pak Paul, kterýho bych miloval, kdybych byl ženská, celý život. Ačkoliv si myslím, že jejich vrcholná díla jsou jinde (Frajer Luke a Vzpomínky na Afriku), tak tohle má sílu právě v jejich spojení.

Můj vysvlečenej deník (2012)

Proč nemá tahle autentická teenagerovská komedie na CSFD ani 50%? Důvody jsou podle mě dva. 1/Příběh není vlastně ani příběh, ale jen povídání mladé holky o svých problémech. 2/Hodnotili podle mě lidi ze špatné cílové skupiny. Spousta lidí ze středního věku totiž už pomalu zapomněla na svoje mládí a těm dnešním mladým navíc jaksi nerozumí.Osobně si myslím, že se nejedná, na české poměry, o vůbec špatný film. Kubařová hraje skvěle a pár záblesků tam přece jen najdeme - pátrání po (ne)otci, vývoj vztahu mezi dcerou a macechou nebo zápletka s těhotnou kamarádkou. Taky kreslené motivy jako odkaz na Básníky mi přišel vydařený. A navíc, já se to nebojím přiznat - někdy sem se i bavil! Zkrátka a jednoduše pro mě to určité kouzlo mělo, a proto dávám (ačkoliv trochu jako vyvážení špatných hodnocení) čtyři hvězdy.

Bernský zázrak (2003)

V tohle filmu se spojily dvě věci, které mě zajímají - fotbal a druhá světová válka (resp. její dozvuky). A možná právě proto bych čekal víc, mnohem mnohem víc. Předvídatelný happy end, vyloženě slabé fotbalové scény a celkově nevyspělé podání dvou silných témat. Cestu ukazuje například Expres, který spojuje pro změnu americký fotbal a rasismus do silného a působivého celku. Bernský zázrak byl v roce 1954 pro Němce v kontextu situace víc než pro Čechy Nagano, ale němečtí filmaři dopadli při jeho převodu na plátno jako sedláci u Chlumce. Za výkon Johanny Gastdorf dávám jednu hvězdu navíc, než by si tenhle schematický film zasloužil, takže budou celkem dvě.

E.T. - Mimozemšťan (1982)

Proti všem. Teda skoro a to hned dvakrát. Za prvé - film mě v dětství z různých důvodů minul a poprvé jsem ho shlédl ve svých čtyřicet. A za druhé - minul mě i po jeho shlédnutí. Natahovaná podívaná o jednom malém mimozemském tvorovi, který se dostal na Zemi, aby z ní chtěl zase co nejdřív zmizet. Scénář mi přišel slabý, každá druhá česká pohádka vysílaná o Vánocích má lepší. A to předlouhé uslzené loučení? Jsem divný, já vím, ale přišlo mi trapné. Jediný důvod, proč dám tři hvězdy místo dvou, je podařená postava ítýho. Zdál se mi celkem uvěřitelný. Mimochodem jinak nemám vůbec nic proti Spielbergovi. Takový Schindlerův seznam je prostě geniální, ale to jsme někde úplně jinde ...

Vlk z Wall Street (2013)

Scorsese je borec, ač mu někdy ne úplně rozumím. Vlk se mi dobře hodnotí, protože jsem v tomhle prostředí 15 let pracoval. Nejhorší je fakt, že to v něm opravdu takto chodí. Já zažil jen vlky z pražské burzy a kromě házení trpaslíků na terč prováděli podobné kusy. Film je potvrzením faktu, že pro prachy je spousta lidí ochotná udělat téměř cokoliv. O dobro klientů jde rozhodně až v poslední řadě... Na druhou stranu často si za to můžou svoji důvěřivostí a chamtivostí sami, což bylo dobře ukázáno na Leově telefonátech. Velmi oceňuji Scorseseho zobrazení reality, která může většině diváků připadat přehnaná, je vidět, že prostředí důkladně studoval. Zřejmě mu vydatně pomáhal autor autobiografické předlohy. "Legendární" plazivá scéna mě nijak nenadchla, ačkoliv Caprio zahrál svoji roli tak, jak měl. U mě za pět, ale s odřenýma ušima. Do mých top top filmů se Vlk nevejde, přece jen by mu slušela kratší stopáž a rychlejší gradace.

Revival (2013)

Na české porevoluční poměry výborná komedie, sice místy trochu depresivní, ale stáří takové je a těžko předstírat, že ne. Alici Nellis moc nemusím, ač jdu tímto spíše proti proudu, ale typ zábavy nabízený Revivalem můžu. Z vesměs výborných herců bych vyzvedl Mariána Geišberga, Miroslava Krobota a Richarda Genzera. Jediné co bych vytkl, byla příliš sentimentální hlavní scéna koncertu v SaSaZu. A vůbec, nějak jsem to těm fanouškům nevěřil ... Každopádně za mě poctivé čtyři hvězdy.