Titanic (1997)

Co chcete od zábavy víc? Já nic. Romantika, napětí, dvě silné dějové linie, které se náramně doplňují. Když jsem na tom byl v kině v pražském Edenu, ptal jsem se vycházejících lidí: "Dalo se to tak dlouho vydržet?" Odpověď: "Bylo to skvělé!" Souhlasím. Titanic od Camerona je skvělý a kdo říká, že ne, tak mu prostě vůbec nerozumím.

Gladiátor (2000)

Je to maso. Pořádně chlapácký film. Půlka z nás by umřela na infarkt dřív, než by ho do té arény vystrčili. A druhá hned potom ... Crowe s Phoenixem podávají skvělé výkony. Pro mě nejlepší Scottův film, i přes obrovskou konkurenci.

Dědictví aneb Kurvahošigutntág (1992)

"Jak dělal, co dělal, ona dělala, co sem měl dělat?" "Jak na dno? Do dna!" "A jak se to ty kurvy šikmooké dověděly, že mám cihelňu?" "Prý masérka. Kurva je to!" "Kdybych byl tak mladý, jak su svobodný, tož to su puberťák!" "Ja ťa mam rád aj bez peněz." "Mně je tak blbě, že nemám ani tužku." "Dělate machry a hajzly máte na chodbě." Tomu říkám originální hlášky. Super film, který mě vždycky spolehlivě pobaví.

Vzpomínky na Afriku (1985)

Krásný, opravdu. Nejen pro milovníky romantiky. Pro mě je to hlavně film o Africe, která je nasnímaná tak barevně, až z toho přechází zrak. Hlavní roli nehraje ani Streep ani Redford, ale Afrika. Díky Watkinovi za skvělou kameru!

Mlčení jehňátek (1991)

Jestli chcete zažít strach, tak si pusťte tenhle vynikající snímek. Absolutně parádní podívaná po všech stránkách, opravdový zážitek. Na Mlčení jehňátek sedí opravdu všechny superlativy.

Návrat do budoucnosti (1985)

Příjemná komedie s výborným scénářem, kde není prostor pro náhodu. Osobně nemusím osmdesátky, ale prostě taková byla doba, budu to muset už konečně přijmout jako fakt. Fox v pohodě, Lloyd na můj vkus až moc bláznivý. Jako rodinná zábava fajn.

Jak básníci přicházejí o iluze (1984)

Nejpodařenější Básníci. Vtipné, ze života a tak nějak dojemně naivní, asi jako mládí samo. Vysokoškolská studia byla nejkrásnější část mého života, možná i proto že jsem si je představoval nějak takhle. No a nakonec tam všechno bylo. Kendy, Mireček i Jeskyňka...

District 9 (2009)

Líbilo se mi to, ale po pár dnech jsem pětihvězdičkové hodnocení změnil na hvězdy čtyři. Svým způsobem velmi originální a zajímavé, ale příběh příliš fádní. Po pár dnech ze mě film vyprchal a podle toho poznám, že to na maximum nemá.

Výměna (2008)

"Krásná podívaná" pro rodiče malých dětí. Moc dobře se mi pak nespalo ... Velmi slušně natočený film o sériovém vrahovi. Upřímně, to co mě zaujalo skoro nejvíc, byl fakt, že se neřešila hlavní příčina. A totiž, že kdyby matka odmítla nejít v sobotu do práce a nenechala doma samotného frustrovaného syna, tak by se mu nic nestalo. Neřeší to sice skutečnost, že by si si ten úchylák vybral někoho jiného, ale tomuto konkrétnímu případu by se dalo předejít. Práce a kariéra je prostě pro naprostou většinu Američanů tak zásadní, že všechno ostatní jde stranou. Fráze "I love you" do každého telefonu pro mě zůstává prázdnou větou v kontextu toho, jak málo se svým dětem věnují.

96 hodin (2008)

Příklad toho, jak z velmi průměrného filmu udělá hlavní postava nadprůměrný. Liam Neeson palec nahoru. Body navíc taky za atmosféru Paříže. Ale jinak strašně předvídatelné a dost naivní.