Jiná země (2011)

Mix Melancholie a 21 gramů, kterému k perferkci chybí to nejdůležitější z obou jmenovaných filmů.

Zrození Planety opic (2011)

Vydařený start (doufejme) série, ve kterém scénář drží velmi sympaticky minimalistické kontury (žádné apokalyptické vize, pouhá snaha dostat se za most do lesa) a je jen škoda, že to v podobném duchu nepojal i pan režisér.

Den před krizí (2011)

Brilantní sonda do jedné noci v jednom městě, která definovala náladu naší doby na spoustu let. Perfekně napsané, obsazené, zahrané i nahrané.

Sucker Punch (2011)

Zvrhlá exhibice bez ladu a skladu, která ukazuje, že z génia Snydera se postupně stává Sucker, a tohle je zatím jeho největší Punch do nosu fanoušků.

Šéfové na zabití (2011)

Rád bych něco napsal, ale bohužel jsem film viděl před celými třemi hodinami, a už si z něj nic nepamatuju. Snad jen solidní výkon Jasona Batemana a jedno zasmání (když Jamie Foxx vypráví, za co seděl). Opravdu doufám v kasovní neúspěch, protože tady chce evidentně někdo napodobit fenomenální Hangovery, a já bych se nerad dožil filmů jako Horrible Wives nebo Horrible Offsprings.

Darjeeling s ručením omezeným (2007)

Tenhle film není vůbec špatný. Ale není ani úplně dobrý. A rozhodně v žádném případě není průměrný. A co že tedy vlastně je? To právě netuším...

Drive (2011)

Moc mě celé léto mrzelo, že jsem pro cestování a učení nestihl žádný filmový festival. A pak mi to na jeho konci vynahradil jediný film. Film, který jako by tu přistál z jiného časoprostoru. Film, který je filmovým festivalem sám o sobě. A Ryan Gosling jeho ředitelem.

Zvuk hluku (2010)

Varování! Nejde vůbec o film, ale o 4 rádoby cool hudební exhibice vyplněné naprosto nesmyslnou vatou. Nápad rozpracovat hudební youtube video do celovečeráku mi přijde asi stejně inteligentní jako třímininutový popový song shrnující celý děj Kmotra. Hudebníci prostě v práci s filmovým médiem dost tápou a pokud vás (tak jako mě) nechytí zvuková stránka, čeká vás jen nekonečná nuda. A na konci alespoň jedna velká odměna. . .ticho.

Šťastlivci (2008)

Pro tenhle typ filmů mám slabost: osud (nebo scénář - jak chcete) svede dohromady zajímavé postavy a pošle je na dlouhý road trip. A Šťastlivci k tomu přidávají i další ingredience. Skvělé postavy (hlavní i vedlejší), hlubokou a nekřičící ústřední myšlenku (která je dobře schovaná i v názvu), nádhernou cestu, zásah přírodní síly, skvělé zakončení a k sežrání roztomilou Rachel McAdams. Nemám absolutně co vytknout.

Splašený vlak (1985)

Dokážete si představit akční film o splašeném nekontrolovatelném vlaku, který je smyslupně zakončen citátem z Shakespeara? Že ne? Tak se na něj prostě podívejte. Syrové a intenzivní drama, ze kterého vám mráz zaleze pod nehty, i když budete sedět doma v obýváku u krbu.