12 let v řetězech (2013)

Steve McQueen mě ve své tvorbě počastoval nejednou vnitřní fóbií, takže jsem od filmu o otrokářství čekal velmi intenzivní zážitek. A ejhle...on je z toho jen sterilní akademicky střižený biják. Ještě, že je těch "12 let v řetězech" v názvu, jinak bych měl pocit, že sleduju "Podivuhodnou letní brigádu Solomona Northupa na malebném jihoamerickém venkově".

Vlk z Wall Street (2013)

Jednoznačně kvituju absurdně komediální ladění. U některých scén (DiCaprio nastupuje do Lamborghini) jsem umíral smíchy. Ale 3 hodiny na takový žánr a tak jednoduchý scénář je moc, i když se jmenujete Scorsese.

Kouzlo přítomného okamžiku (2013)

Příjemně civilní film o dospívání se skutečnými náctiletými. Vím, že to nezní jako úchvatná recenze, ale v době kdy daný žánr ovládli třicetiletí modelové a předvádí v něm emocionální overkill, je realismus vlastně svěžím vánkem

Nymfomanka, část II. (2013)

Lars von Trier měl spoustu kusých cool nijak nesouvisejících myšlenek. Aby si pro ně zajistil dostatek diváků, prodává je přes sex. Výsledek tomu odpovídá. Čtyři hodinky Nymfomanky vcelku příjemně utečou, dají spoustu jednoduchých (občas i silných) podnětů a pokud člověk odhlédne od faktu, že jde o dva oslími mosty pospojované monology, je to i celkem zábávné. Třeba Studu to ale nesahá ani po žalud Micheala Fassbendera. A že ho má proklatě nízko...

Nymfomanka, část I. (2013)

Lars von Trier měl spoustu kusých cool nijak nesouvisejících myšlenek. Aby si pro ně zajistil dostatek diváků, prodává je přes sex. Výsledek tomu odpovídá. Čtyři hodinky Nymfomanky vcelku příjemně utečou, dají spoustu jednoduchých (občas i silných) podnětů, a pokud člověk odhlédne od faktu, že jde o dva oslími mosty pospojované monology, je to i celkem zábávné. Třeba Studu to ale nesahá ani po žalud Micheala Fassbendera. A že ho má proklatě nízko...

Klub poslední naděje (2013)

Možná je to podle skutečných událostí, ale Hollywoodská "černo-bílá" romantizace tu pracuje až příliš usilovně. McConaugheyho skvělý výkon tak kazí nevěrohodný přechod z texaského burana do samozvaného spasitele a všemu nasadí korunu poslední dovětek filmu, kde se tak mimoděk dozvíme, že ti (zlí) američtí doktoři a (nenažrané) faramaceutické společnosti ve výsledku zachránili miliony lidí.

Walter Mitty a jeho tajný život (2013)

Prostě a jen velmi příjemný film v nádherných kulisách (btw točit scény z Afghanistánu na Islandu je solidní úlet).

Lásky čas (2013)

Existují romantické filmy, které vkusně využívají prvky sci-fi pro potřeby příběhu a originální pointy (řekl tu někdo Věčný svit?) No a pak je tady Lásky čas. Romantika, která využívá prvky sci-fi samoúčelně, vyvolá tím spoustu etických otázek, neodpoví na ně (vlastně si ani neuvědujeme, že takové otázky vyvolává) a na konci celé to martyrium spláchne laciným Carpe Diem.

Zmizení (2013)

Asi nemá cenu vyjmenovávat všechny klady od perfektní noirové atmosféry po Gyllenhaalův oscarový výkon. Tak to radši vezmu z druhé strany a vyjmenuju všechny zápory: Vůbec nic.

Apokalypsa v Hollywoodu (2013)

Asi bych i rozchodil tuhle partu sympaťáků, kdyby zůstali jen u poflakování a vzájemného popichování, z kterého jako by náhodou vznikl film o ničem. Ale proč pak proboha ten apokalyptický rozměr a "áčkové" megatriky?