• Krátkometrážní

Zábavný park (2009)

Pustil som si komédiu a vypínal som drámu. Veľmi, veľmi fajn film s veľmi fajn atmosférou, veľmi fajn soundtrackom, s veľmi fajn hercami a (v tom najlepšom slova zmysle) veľmi maniakálnym Billom Haderom. Som veľmi spokojný, ale komédia to teda nie je ani náhodou. [82%]

Piráti na vlnách (2009)

Nedám tomu päť hviezdičiek. Nedám tomu päť hviezdičiek. Nedám tomu päť hviezdičiek. Za ten stopercentne klasický záver si to nezaslúži. Jednoducho tomu nemôžem pridať piatu hviezdičku. Veď aj tá rovina o synovi a otcovi bola tak nejako zbytočná a trochu pritiahnutá za vlasy. Päť hviezdičiek tomu nedám. Fakt nie. Nedám… Nemôžem… Fuck. Päť hviezdičiek. [90%]

Pirát silnic (2007)

„The Lonely Island“. Ak neviete o čo sa jedná, čaká vás buď nie veľmi vtipný, možno až trápny film alebo skvelá zábava. Ťažko odhadnúť. Ak viete, čo „Lonely Island“ je a ich humor vám sedí (môj prípad), Hot Rod bude pravdepodobne fajn komédiou, avšak s o niečo nižšou koncentráciou humoru než je zvyklé u ich videí z YouTube. A na záver, ľudia, ktorí „Lonely Island“ radi nemajú; pre nich mám dve slová: „Ruky preč.“ [72%]

Bruno (2009)

Ako film je Brüno učebnicovým príkladom toho, aká tenká dokáže byť hranica medzi vtipnosťou a nudou, no pri spomienke na scény z filmu sa smejem ešte aj teraz. Odporúčam pozrieť si Brüna, ale hlavne kvôli tomu, aby ste si po jeho skončení si užili spomienky na film, spomienky vtipnejšie než bol film samotný. [57%]

Vzhůru do oblak (2009)

Up je zábavné a dojalo by snáď aj robota, len mi akosi nie je jasné komu má byť film určený. Vtipy sú vtipné, ale skôr tým detským spôsobom – a na tom nie je absolútne nič zlé – ale vážnejšia rovina filmu sa zdá byť pre deti príliš zložitá na pochopenie (skúsenosť z kina). Čo ma na snímku ale mrzí najviac je to, že po opustení kinosály som nepocítil takmer žiadne poprojekčné nadšenie. Netvrdím, že ma Pixar sklamal, ale z Upu som mal mierne obavy už pri ohlásení príbehu o tom, ako „starý pán a malý chlapec zažijú dobrodružstvo v džungli, aby starý pán zistil, že ešte sa jeho život nekončí a mal by si ho znovu začať užívať“ (nevyčerpáva sa nám náhodou tá pixarovská originalita?) a tieto obavy mi film nevyvrátil. Z domu na balónoch som jednoducho nebol unesený až tak, ako by som chcel a pravdepodobne tomu bolo tak preto, že som si nebol istý, či sledujem animovanú rozprávku s vážne ladenými momentmi alebo animovanú drámu plnú detského humoru. [82%]

Polojasno (2009)

Má to originálny nápad a je to hravé, ale tiež celkom predvídateľné. [60%]

Saw 2 (2005)

Objektívne slabšie, lacnejšie, ale tiež zábavnejšie pokračovanie s pekným medzizvratom a ešte krajším záverečným (dvoj)zvratom. Som ale dosť sklamaný z toho, že najotravnejšia spomedzi všetkých „obyvateľov“ domu zomrela tak pokojne… [56%]

Saw: Hra o přežití (2004)

Prvý diel dnes už, zdá sa, nekonečnej série je objektívne najlepší. To snáď prizná každý zdravo mysliaci jedinec. Slabina filmu sa ale odhalí pri x-tom sledovaní, keď človek už príbeh pozná spamäti a čaká hlavne na šťavnaté scény. Vtedy sa nudnosť a nepremyslenosť vaty, ktorá ich spojuje, naplno odhalí a z filmu, pôvodne považovaného za seriózny, sa razom stáva rovnaké guilty pleasure, akým sú aj jeho pokračovania. A guilty pleasure s veľkým množstvom nudných, vážne sa tváriacich, scén predsa len nie je to pravé orechové. Uznávam, že záverečná pointa je pri prvej projekcii skutočne geniálna, to ale nemení nič na tom, že prvý Saw je kvalitatívne nadhodnotený a v istom zmysle dokonca slabší než jeho pokračovatelia, ktorí sú o to úprimnejší, že svoju neserióznosť otvorene priznávajú. [67%]

Velcí bratři (2008)

Samí sympaťáci hrajú postavy s roztomilo pokrivenými charaktermi a výsledok je celkom humorný, no predovšetkým sympatický. Mrzí ma však, že humor väčšinou neprekročí hranicu medzi úsmevom a smiechom. [68%]

Fido (2006)

Po každej stránke veľmi originálny film (magazín DEATH je čerešničkou na torte), ktorému by som tú štvrtú hviezdičku doprial strašne rád, ale kvôli pomalému, miestami až trochu nudnému, tempu si to snímok z objektívných príčin nezaslúži. Ak si ale kladiete otázku „Pozrieť si to?“, tak jednoznačne odporúčam pozrieť si to, Fido totiž aj napriek svojim záporom zostáva a ešte veľmi dlho (je celkom možné, že navždy) zostane unikátom ťažko porovnateľným s hocičím iným. [69%]