Vlasy (1979)

Príbeh, myšlienka, pointa, koniec, vyvrcholenie. Všetko skvelé. Otrasné muzikálové vstupy. Ešte horšie kostými. V dobe vzniku mal tento film určite pre Američana silnú hodnotu. Mňa nechal chladným. Obdiv, že sa Forman dokázal takto uchytiť v úplne inom národe a myslení. Dávam 65%.

Sedmá pečeť (1957)

Akože na tú dobu to musel byť brutál film. Aj dnes to je riadna filozofia a to je film už viac ako 60 rokov starý. Chápem prečo je to povinná jazda dejín filmu. Dúfam ale, že už to nebudem musieť nikdy vidieť. Dávam 75%.

Kosti a skalp (2015)

Podľa mňa to nebol horor western, skôr road movie western. Rozhodne to nie je typický film. Už iba tým, že v polovici filmu sa hlavný hrdina osamostatní a ostáva pozadu skoro až dokonca filmu. Drsnosť, prach a pomerná komornosť súbojov. Skvelé charaktery. Umierali tí neočakávaný (pre mňa). Skvelá atmosféra a úžasná práca so zvukom. Paradoxne v ňom mi vadila jedna vec ale to skôr logická a nie technická. Keď mixovali zvuk pištole tak, že je počuť ako rana z dela, ako to že keď zaznel výstrel nenabehol celý kmeň a nerozssekal strelca. Ľutujem, že som na to nebol v kine. Na nízkorozpočťák paráda dávam 80%.

Casino (1995)

Uf. Vzostup a pád. Bohatstvo a ešte väčšie bohatstvo. Prienik gangsterským a hazardným životom v LV. Film pekne plynie v zásade divák ani nejak silne nepociťuje zvraty i keď sú zásadné nie sú presne ohraničené. Na môj vkus príliš dlhé ale zas na takto rozpracované panoptikum charakterov to nie je ani možné urobiť ináč. Film je dobrý, 75%.

Hoří, má panenko (1967)

Neskutočne vtipná konverzačno-situačná komédia. Pre ľudí, ktorý si zažili tú dobu zrejme nesie tento film aj mnohé zakódované odkazy v podobe kritiky vtedajšej spoločnosti. Aj po 50 tich rokoch existencie je tento film podľa mňa stále aktuálny a stále v ňom môže nájsť divák mnohé multifunkčné pravdy o spoločnosti a dnešnom charaktere ľudí. Krásna práca s banálnym konfliktom. Na dnešného diváka zdĺhavé a preto hodnotím 90%.

Já, Simon (2018)

Lož ma krátke nohy. Zamotávanie sa do klamstiev dokáže donekonečna vytvárať dramatické situácie. Pekné vedenie motívov ako káva alebo ruské koleso. Pekná práca so zatajovaním Blueho až do poslednej chvíle. Čo som nemohol predýchať bolo ako ľahko sa odmilovala Simonová najlepšia kamoška po 13tich rokoch zaľúbenia. Popravde ale som hetero klasik takže keď filmová romantika tak muž a žena. Možno keby som homosexual alebo milovník gayov tak si to užijem viacej. Film ale dobrý dávam 60%.

Kult hákového kříže (1998)

V tomto filme ide o porovnávanie hodnôt a o to, že zlo plodí ďalšie zlo. Všetko je perfektne vymotivované a o nikom sa nedá povedať, že je úplne zlý alebo úplne dobrý. Určite je tento film pre Američana iný zážitok ako pre Európana, hlavne preto, že u nich v zámorí je rasové napätie stále. Ale bol to silný príbeh. Je to neskutočná dráma. Keď už to vyzerá, že všetko sa na dobré obráti, zaúčinkuje strih, hudba a počas celého filmu stupňujúca sa nenávisť mladého černocha z gangu a dochádza k tragickému koncu. A kto je vlastne zlý v tom kolobehu násilia? Pretože každý má pravdu a to je to čo tento film katapultovalo tak vysoko. Hodnotím 95%.

Přání smrti (2018)

Vzatie spravodlivosti do vlastných rúk. Námet ktorý nikdy neomrzí. Každý tajne túži potrestať zlých a zastať sa nevinných. Bruce Willis nie je ani zďaleka môj obľúbený herec ale táto rola mu sadla perfektne. Príbeh je veľmi jednoduchý, postavy a motívy sú jasné. Proste dobrý nadpriemerný holywoodsky akčný krimi triler. Čo mi vadilo boli menšie nejasnosti, ktoré mi trochu zbrzdili užívanie si deja. Napríklad kto je bradatý chlapík, ktorý s nimi oslavuje a má dobrý vzťah s mladou dcérou. Jej starý frajer? Je to jej strýko. (možno moja nepozornosť?). Ďalej ako vedeli, v shope s kradnutými vecami, že je to TEN doktor? (moja nepozornosť?). Chcem oceniť tzv. neviditeľné efekty. Všetky roztrhnuté hlavy a podobne. Bol to maximálny realistický dojem. Film splnil presne to čo si dal zrejme za úlohu a preto hodnotím 90%.

Mamka a taťka (2017)

Naprosto geniálny film. Rozhodne nie je pre každého. Je tak rozporuplný. Neskutočný nápad dotiahnutý do absurdna. Ku koncu som si hovoril a aký to má zmysel celé. Posledná veta to zosumarizuje ale divák sa necíti naplnený. N. Cage to dal fantasticky. Odporúčam vidieť s partiou kamošou. Poprípade s rodičmi. Hodnotím 98%.

Stánek s polibky (2018)

Nie je to zlý film. Ale. Asi v polovici som komplet stratil pozornosť a pozeral som sa že čožé ešte hodina do konca? Neviem či je to môj subjektívny pocit ale myslím, že na vine je postava Noah. Akosi som nevedel celý čas čo je zač a myslím, že pri takomto filme by to malo byť jasné. Naozaj neviem. Celkovo ale hodnotím 55% a film je podľa mňa dobrý.