• Mysteriózní

The Devil Conspiracy (2022)

Už poster filmu mi prišiel hrozne lacný a hlavne hnusný, ako keby sa príbeh netočil  o Luciferovi a Michaelovi, ale o nadvláde v perzskej ríši. Dejová linka bola celkom vtipná( myslené ironicky) , lebo prísť s niečím takýmto mohol jedine magor alebo človek, ktorý nemá žiadne morálne zábrany a tak divakovi predhadzuje totalne kraviny. Prvom rade mi vadil Archanjel Michael, najprv vyzeral ako z Terminátora a potom by ho ubili hádam aj deti v škôlke. No, ale sa bavíme o vodcovi nebeských vojsk a takto ho vykresliť? No chudák. Dejová linka je strašný bordel , zmätok a vyznať sa v nej by sa hádam aj dalo, keby nebola tak naivne hlúpa a obmedzená. Triky boli lacné, ako aj celý film a znázornenie pekla bolo úbohé. Načo robiť niečo, keď na to nemám koruny alebo doláre a hlavne taký film, čo si to vyžaduje. Logicky sa nemáme o čom baviť, už začiatok napovedal, že toto na ňu hrať nebude a takéto podobne filmy si stratu logiky môžu kompenzovať vynikajúcimi hercami či dokonalými trikmi, poprípade vzájomným prepojením, ale tento brak hned od začiatku na to nemal. Hlavne solventný sponzor tomuto filmu chýbal, ale i zaujímavejší a schopnejší scenár a samozrejme i réžia. Čo trocha zahnalo alebo oddialilo veľké utrpenie boli  pekné lokality a niektorí Českí herci, ako napríklad Petr Vaněk. Inak aj masky boli hrozné, ten démon sa hral na Silent Hill alebo Hellraisera, ale od prvého nemal záživnosť a od druhého krvavosť i keď ta krvavosť by tu bola, ale tak fádna ako celý film. Nečakal som nič a ani nič som nedostal. Slabé 2*.

Velký hráč (1982)

Je pravda, že toto téma ja vobec nevyhľadávam a aj napríklad aj takého Káteného hráča od Argenta už dlho odkladám a to je asi aj posledné Giallo od tohto kráľa, ktoré som nevidel. A tento film by som z určitosťou tiež nevidel, keby mi ho (nám) neodporučil jeden správny užívateľ. Ale toto nie je o spravniakoch, ale ani o zločincoch. Títo ľudia sa pohybujú v medziach zákona a byť dobrý v hre vobec neznamená, že ten dotyčný aj vyhrá. A presne o tomto to cele bolo, aby sa divák dostal bližšie do tohto sveta, ako to funguje a vidieť nielen odvrátenú tvar tejto pretvárky, ale i spoznať, že sa nejedná vždy len o peniaze, i keď i tie sú tu kľúčové, ale i o to, mať nad druhým prevahu a tak na scénu vstupuje neohrozený veľký Šu. Ten nielen pozná veľa trikov, ten si ich aj sám vymýšľa a svojho súpera vie zneistiť na sto spôsobov. V tejto roli sa našiel Jan Nowicki, z neho naozaj  bolo cítiť neskutočne sebavedomie, ako keby to ani nehral, ale žil, úžasné. Čo mi vadilo, že tu neboli viac rozvinuté charaktery postav, celé sa to sústredilo len na hru a všetko okolo toho išlo mimo filmu. A zas sa mi páčilo, že film sa netočil okolo herní, ale dôležité hry sa vždy odohrávali v pokoji domova alebo na hoteloch a práve z toho vyžarovala taká hutná atmosféra, keďže hráč je trocha v neistote, či ho po jeho výhre tam aj nezamordujú. A povodne som chcel zosmoliť asi dve vety a ako som sa rozpísal. Toto je v poradí tretí film s diskusie V. R. K. a i keď mi zatial sadol najmenej i tak som vďačný, že som ho videl. Silné 3*.

Krvavá laguna (2007)

Pokračovanie tohto filmu mi sadlo o niečo viac, ale ani tento nie je rozhodne strata času. Je tu rafinovaný krokodíl, osadenstvo ktoré je sympatické a hlavne sa nechce zmieriť zo svojim osudom a tak troška vymýšľajú. Je tu malo postav a tak i chrúmania nebude veľa, ale zato atmosféra a pocit, keď sa pred postavou zjaví krokodíl sú na nezaplatenie. Pri boji o život sa moc na inteligenciu nehrá a i keď postavy sa chovali hlúpo, pri tej situácii v ktorej sa ocitli sa to dá aj chápať. Príbeh dvoch sestier bol smutný, ale prežije silnejší a blondínka asi tej sily mala veľa, keď dvakrát robila premety s krokodílom a aj tak vyviazla skoro bez zranení, divné, ale pri takýchto filmoch nič neobvyklé. Silne 3*.

Dějiny násilí (2005)

Keď som film videl naposledy, jedine čo si z neho pamätám, je, že som z neho mal dobrý pocit a po rokoch som si to aj potvrdil. Tento film mi štýlom celkom k Davidovi Cronenbergovi nezapadá. Je tam zmienka o rozdvojenej osobnosti, čo by ešte mohlo naznačovať Cronenbergovsku podobu, ale nie je to jednoznačne. Mohlo to byt aj tým, že jedna postava potrebovala nahradiť inú a ako sa najlepšie zbaviť problémov, samozrejme zmiznúť a dať si inú identitu a tak aj iný smer. Či je to tak alebo onak je to prakticky jedno, ale popravde takúto akčnú nekompromisnú metelicu som od tohto pána bizaru a zvláštností nečakal. A aj keď je tu pomalšie tempo čo práve u Cronenberga zvláštnosť nie je, tak mafiánska vybíjaná už trocha u neho nevšedné je. Traja drsný chlapi ( Harris, Hurt a McHattie ) a pravé prvý menovaný bol v tejto roli fenomenálny, proti dobro-zlému chlapcovi Mortensenovi. Aj ten bol v tejto roli dokonalý a scéna, kde sa prelínajú tvare kludného Toma s vražedným Joeyom, tak ma pri tom až zamrazilo, také to bolo brilantné. Veľmi som spokojný , že i  takáto Cronenbergova tvar mi veľmi sadla. Nie je teda o čom, najvyššie hodnotenie si určite zaslúži.

Smrtící virus (1986)

Tento film bol natočený niekoľko rokov po Alienovi, tak je jasne odkiaľ vietor fúka. I keď je tu viditeľná známka votrelca, tak niečo prebral aj s The Crazies a práve tá linka mu celkom vychádzala. Začiatok ako psa niečo trhalo tak to bola celkovo tajomna atmosférická lahôdka. Len si to udržalo len chvilku, lebo na scéne sa objavili traja turisti a tým patom to chcelo ísť aj vtipnou rovinou, ktorá mu, ale vobec nevychádzala. Najväčšou chybou filmu bolo asi to, že sa to viac tvárilo ako zombie odrhovačka ako Alien mordovačka. Okrem jednej malej príšerky celkom na konci, tu už zadnú nebolo vidieť i keď pišťali statočne, ale face nie a nie vystrčiť. Naháňačka na autách solídna, herci tiež boli slušní, a tak za malo peňazí v pohode muziky. Škoda len toho, že sa viac nezapracovalo na trikoch a gore efektnosti, film by razom aspoň u mna mal o1* viac, takto len silné 3*.

Krokodýl: Návrat do krvavé laguny (2007)

Toto je jeden z mala filmov s krokodílov tematikou, ktorý pozerám pravidelne a radím ho do top trojky najlepších.  Je tu prenádherná Austrálska príroda a vo vzduchu okrem múch je aj cítiť, že sa niečo poserie. Tu si krokodíl príde na svoje, keď sa jedna o turistickú loď, ale požuje i nejakých miestnych. Väčší bodycount pri krokodílovi som asi zažil len po stopách zabijaka a tento sa na Gustava i dosť podobal, neviem ci si z Afriky neodskočil k protinožcom len trocha zmeniť chute. S pribúdajúcimi minútami to medzi  preživšími hustne, ostrovček sa potápa a aj ich výprava sa stenčuje a tak prídu s radikálnymi nápadmi. Určite najlepším nápadom bolo prejsť po lane a i keď niektorí zazmätkovali, čo je pri tomto druhu filmu obvykle, tak atmosféra aj napätie pri tom boli veľmi silné. Finálová vybíjaná v brlohu bola strhujúca, neviem ako by som sa zachoval ja, keby som stal tvárou tvár k takej zubatej nádhere. Ale celý film bol dobrodružný a atraktívny a tých chybičiek sa dopúšťali hlavne mechom udreté postavy, ale inak nič iné tomuto filmu nemôžem vytknúť.

Žraločí tornádo 6 (2018) (TV film)

Naozaj som bol zvedavý, ako sa tvorcovia popasujú s touto zatial poslednou častou, lebo tá prednou dala látku dosť vysoko. Je fakt, že prvé časti má viac rozzúrili ako zaujali. Ale každou ďalšou častou má séria aspoň trocha začala baviť a tá predošlá sa vydarila. Tak som čakal, čo si tento krát na nás tvorcovia pripravili. A nič menšie ako návrat ku korenom som ani nečakal. Od Dinosaurom cez Artuša až po divoký západ. Nie je to tak úderné ako piata časť, ale má to aspoň nejaký zmysel a aj obsahovo i keď sa stále jedna o ťažkú kravinu, aspoň tu blbosť vie v pohode vyložiť. Len škoda, že tam bola jedna scéna, kde Tara Reid je všemohúca a to celé vysvetlenie bolo fakt blbé i na tuto sériu. Škoda tej scény, ta to tam cele pokazila, inač by to bolo za solídne 3*, takto len za silné 2*. A dúfam, že je toto naozaj posledná časť.

Lesní duch (1980)

Joun Hough už  pred týmto filmom mal niekoľko slušných zárezov a tak som bol zvedavý, ako si tento schopný tvorca sadne s Disneyom. Je to hlavne o hľadaní pravdy, čo sa stalo pred tridsiatimi rokmi v kaplnke, kde pri tom zmizlo jedno dievča. Tak mystérium je tu pekne rozbehnuté, vánok funguje za každého počasia, stará harcovnička Bette tiež a už len sa pohrať s pointov. A popravde som tušil, keď tu bolo viac lúčov ako v Star wars, že sa mi celkom páčiť tá pointa nebude. A keď som ju skutku aj uhádol, nerozhodilo ma to, ale rád som nebol. Bolo milion možností ako spraviť finále a oni si výberu tu najmenej zaujímavú, škoda. Nemohol som sa vynadívať na Lynn-Holly Johnson, bola nádherná a aj herecky to bolo super. Takže atmosféra miestami bola ponurá a dusna, ale viac by mi ulahodili, keby sa jednalo o Leprechauna či Poltergeista, ako to, čo nami naservírovali tvorcovia. Silne 3*.

Robert et Robert (1978)

Je to taká roztomilá romanca pre osamelých. A práve preto dochádza až k absurdným situáciám, kde čakáte, že sa hlavný hrdina zoznámi so životnou láskou opačného pohlavia a pritom nájde spoločníka, ktorý mu rozumie a čo viac, je v tom s ním. Sú tu celkom dve odlišne povahy, ale nič nezabránilo tomu aby boli aj tak  spriaznene duše a hecovali sa k lepším výkonom. Je tu niekoľko vtipných dialógov aj scén a celkom najvtipnejšou mi prišla, keď Robert Goldman spoznal maminu druhého Roberta a práve tam bolo tých vtipných dialogov aj momentov niekoľko. No, ale ako celok ich tu určite bolo menej, ako som od Francúzskej komédie očakával. Ale tu sa film viac sústredil na spoznávanie dvoch Róbertov a ako sa vyrovnali zo zoznamovacou agentúrou a i tým, že ženy si dávajú od nich odstup. Život sa skladá z maličkostí a práve tento film na to poukazuje, že napríklad, keď znamenie Leva bude mat nešťastný deň, tak ho naozaj mat bude i keby ľudia naschvál padali zo schodov. Ale najviac sa mi rátalo, ako režisér jednému z Róbertov umožnil, dvakrát prežiť jeden moment a aby sa poučil zo svojich chýb . Lebo od jednej sceny sa to zdalo ako zasnené a keď sa to zas vrátilo nazad k svadobnému dnu som pochopil, že režisér dal Robertovi ďalšiu možnosť, aby napravil to, čo zo svojou ženou pokazil. A preto to bolo tak krásne a zmyselne prepracované a aj keď vtipnosti teraz nebolo až tak veľa, film si to celkom vynahradzoval skvelými hercami a obdivuhodným príbehom. Slabé 4*.

Žraločí tornádo 5 (2017) (TV film)

Pre mna táto séria bola ťažko stráviteľnou a  hnusnou zábavou, ktorá sa u mna začínala stavať mŕtvou a stále som si hovoril, že už to bude naozaj posledná a tak som sa dostal až k tejto.  A pri každej časti som sa len vždy filmovo mrzačil. Ale niekde som čítal, že táto časť je z nich najlepšia a hla, tá osoba sa nemýlila a aj keď mám ešte na pozretie zatial poslednú  časť, tak myslím si, že túto už žiadna ďalšia časť neprekoná a to mi naozaj nehrablo. Táto časť sa serie do všetkého, do čoho sa srať dá. Zlikvidujeme Stonehenge, prídeme do Buckinghamského paláca, aby sme zo žraloka vytiahli korunu a dali ju sparodizovanej kráľovnej, neviem si ináč predstaviť, čo iné by mala tá hrôza znamenať. Pobozkáme prsteň pápežovi v Ríme, pôjdeme do Rio de Janeiro za Ježišom a v Sydney zistime na čo naozaj slúži opera a zistime i to, koho naozaj uctievali starý Egypťania a to všetko s postavou Iana  Indiana Jonesa. Pre niekoho trápnosť, no ja sa bavím už len pri písaní tohto komentára a aj som sa bavil. Po tomto diele by si April aj Fina mal adoptovať Marvel, určite by k jeho hrdinom mali blízko. Po tomto čo tu dokazovali, tak určite, len či by to ich hrdinovia ustáli. Najlepšou scénou v celej sérii bola jazda na lyžiach za sprievodu Offspringu a aj keď by sa mi tu viac hodila Lords of the Boards od Guano Apes i táto skladbička sa do svižnej scény veľmi hodila. Je to stále strašná kravina, ale pre jej dobrodružnosť a celkom i vtipnosť, môžem v pohode dať tú silnú 3* aj keď po štvorke by som tomu vôbec neveril, že je to možné.