Reklama

Reklama

Nejsledovanější žánry / typy / původy

  • Drama
  • Dokumentární
  • Komedie
  • Animovaný
  • Dobrodružný

Recenze (20)

plakát

Šarlatán (2020) 

Lehčí nadprůměr českého filmu, za mě 70%. Plus: herecké výkony, snaha o důraz na psychologii postav, gay linka. Mínus: přílišný důraz na politické vyznění, snaha nacpat příliš moc do jednoho filmu ("nakousnuté" scény), velmi malá hierarchie scén (která scéna byla ta důležitá? která nás na ni navedla? která byla jejím zárodkem?). Určitě ale dobré nakopnutí českého filmu správným směrem, snad bude v budoucnu takových filmů více.

plakát

Je třeba zabít Sekala (1998) 

No nevím, když se film odehrává na Hané, proč se natáčí v jižních Čechách? Ta lidová architektura se v jednotlivých regionech opravdu liší...To nářečí taky mohli trochu sjednotit... Celkově mě film neoslovil, napětí se buduje tím, že se postupně odhaluje, co jsou zač hlavní postavy filmu, což není tak těžké odhadnout, vzhledem k tomu, že jich tam moc není.

plakát

Krásný kluk (2018) 

Pár bezprostředních dojmů. Kdyby tam nebyl T, Chalamet, tak je to pro mě úplný průměr, takže proto 3 hvězdičky. I tak mě jeho výkon příliš nezaujal. Drogová tématika mi moc blízká není, důležitá pro mě byla především psychologie postav. Přišlo mi, že hodně věcí bylo jen tak naznačeno, ale tak, že máte pocit, že pořád něco chybí. Nechce se mi říct, že film klouzal po povrchu, ale...vlastně to tak bylo. Samozřejmě pár věcí jsem si ve filmu našla, ale to by zas musel být opravdu špatný pokus, abych si v žádném snímku nic nenašla. Ze začátku se mi líbil "nostalgický" sled scén, ale pak mně to začalo nudit, až poslední půlhodina měla trochu spád. Celé to melancholické aranžmá by zasloužilo, aby se na konci ukázalo, že ty scény měly trochu význam a někam vedly, zapadly díly do skládačky, jak se říká, ale to se podle mě nestalo.

plakát

Franz + Polina (2006) 

Franz je tak trochu trumbera. To, co ale dokáže vytrpět kvůli Polině, je neskutečné. Ani Polina není bůhví jaká...okouzlující. Možná právě proto jejich vztah trvá, možná právě proto jsou schopni se přizpůsobit - a žít. Nepotřebují žádná slova (stejně si nerozumí), žádné společné ideály (k čemu?), jdou rovnou až dřeň, jsou tady a teď - mimo jiné i proto, že kvůli válce nemůžou jinak. U závěrečné scény jsem měla pocit, že se mi to jenom zdálo. Na okamžik mi hlavou prolétla otázka: "Tak kvůli tomu?". Rychle jsem ji zaplašila. Ale bohužel. Je sice válka, ale to neznamená, že se život zastavil a všechny lidské touhy zmizí jako mávnutím kouzelného proutku. Vypadá to, že právě naopak. Jinak někdy to s tou "artovou" kamerou podle mě trochu přeháněli, a v těch chvílích jsem měla pocit, že se plížím Zónou. SPOILER: To těhotenství mi přišlo málo pravděpodobné. Při všech těch útrapách, ztrátách, děsech, přežívání, si nejsem jistá, jestli by to tělo zvládlo. Ale kdoví? Stejně jako scéna v chatrči obklíčené psy. Jak už někdo psal: asi by se dala najít lepší chvíle. Ovšem, možná právě proto, protože, co kdyby už druhá šance nikdy nebyla?

plakát

Poldark (2015) (seriál) 

Seriál, od kterého jsem se nemohla odtrhnout. Moc se mi líbily postavy, dějová linie, prostředí, historické pozadí. Nejedná se o žádný přelomový počin, vlastně nic nového nepřináší. Ale to je právě ono, jde o starý dobrý osvědčený storytelling (předlohou jsou knihy napsané před pár desítkami let) bez experimentů a překvapení (ve formě, nikoliv obsahu). Velmi příjemná změna oproti současné seriálové tvorbě, kdy se klade důraz na způsob vyprávění, méně však už na jeho smysl.

plakát

Volyň (2016) odpad!

Viděno do půlky, pak už jsem to musela vypnout. Po Miastu 44 jsem si myslela, že novodobá polská historická kinematografie nemá kam klesnout, ale to jsem se mýlila. Chápu, že pro někoho, kdo v životě neslyšel o tom, co se na Východě dělo (děje), je to asi celkem šokující a oči otevírající. Ti, kteří o tom mají již nějakou představu, čekají však od filmu více, než jen plytkou přehlídku nejrůznějších brutalit. Narativ nula, psychologie postav nula, divákova orientaci v ději nula. Chtít po filmu, aby přinesl nějakou novou myšlenku, nový pohled na události je asi příliš. Naprosto stereotypní zobrazení příslušníků jednotlivých národností, jen Poláci jsou samozřejmě nejlepší (nepopírám, že Ukrajinci a Rusové jsou v tomto nacionalismu jiní, holt to prostě nebyl jejich film, však oni si to vynahradí ve vlastní produkci).

plakát

Viking (2016) 

Nedoporučuju. Z historického, psychologického a narativního hlediska naprosto podprůměrné. Osloví leda tak larpery a dřevárníky jako inspirace při výrobě hodně odpudivého kostýmu na akci.

plakát

Lincoln (2012) 

Brala jsem film jako psychologický portrét Lincolna a nebyla jsem zklamána. Je to o všímání si jemných nuancí, obrazů a vizí, asociací. Ve filmu se pořád něco děje, někomu to ale může zůstat skryto (hmm, to zní nepříjemně esotericky). Divákům, kteří si stěžují na nedostatečnou historickou informační hodnotu filmu doporučuji si příště pustit dokument nebo přečíst wikipedii. V tomhle snímku jde totiž o něco jiného.

plakát

Vzpomínky na lásku (2004) 

Na můj vkus trochu natahovaný konec, jehož cílem je vytřískat z diváka všechny emoce a slzy, až z něj nezbude víc, než jen seschlá slupka od snězeného kiwi (ok, tohle přirovnání se asi nepoužívá). Ale jinak dobré.

Ovládací panel
4 body

Reklama

Reklama