Anihilace (2018)

Já nevím, co si o tomhle filmu myslet. Alex Garland netvoří prázdné filmy a rád bych si myslel, že i ty scény, u kterých jsem se vysloveně nudil, mají nějaký význam a že nějak zapadají do tohohle kolotoče. Ale bylo jich moc. Z celého filmu mi utkvěly v paměti všehovšudy dva momenty, které plně chytily moji pozornost, a prokousat se doslova 80 minutami filmu, abych se k nim dostal, je prostě moc. Nemohlo tomu ani to, že snad nikdo, kromě Natalie Portman, mi nepřišel sympatický; soundtrack však skvělý. Snad někdy u druhé projekce. ||40%||

Avengers: Infinity War (2018)

Film mi sedl a to zejména ze dvou důvodů. Tvůrci se konečně odvážili strčit trochu té krve a nadávek mezi scény a celkový zážitek tak dostal úplně nový nádech, viz výborná úvodní scénka. A obecně, pojetí filmu vypadalo dost jistější a pevnější i co se scénáře týče, nikdo se nesnažil chodit kolem horké kaše a tak bitky a šarvátky servírují jedna po druhé, jako na běžícím pásu, přesto si však děj zachovává jasnou a srozumitelnou kostru (která je ve své podstatě dost banální, že, ufon hledá svítící šutry). Přesto mě konec zklamal i potěšil zároveň. Humor nevadil. Jo a ten, kdo k tomu dělal český titulky, je génius. ||80%||

Black Panther (2018)

Pro mě asi moc okoukané. Michael B. Jordan měl ze začátku grády, to se musí uznat, jeho živelnost však jaksi vyprchala a to poměrně rychle. Vizuální stránka mě zklamala víc než cokoli jiného, nemůžu říct, že by se mi na to zrovna hezky koukalo. Co však přičíst filmu k dobru je, jak svižně příběh odsýpá a jak rozvážně (příjemně) zachází s postavami. I tak to ale beru jako pouhý prolog k Infinity War ||60%||

Deadpool 2 (2018)

Pošetilosti se meze nekladou. Parádně jsem se bavil a to mi stačí.||90%||

Děsivé dědictví (2018)

Hereditary byl velice (ne)příjemný zážitek. Nesází na laciné lekací bubáky, místo toho vytváří stísněnou atmosféru po celé dvě hodiny, která dokonale připne diváka do sedadla. Největší díl práce odvádí ústřední herci, kolem jejichž výkonů se hororová šťáva točí (Toni Collette vynikající) a příběh jako by byl prezentován ze dvou pohledů - jednoho postupně šílící matky a druhého, ze strany zbytku rodiny. Konec mírné zklamání. ||80%||

Fantastická zvířata: Grindelwaldovy zločiny (2018)

Já nevím, co se stalo, ale byl jsem celou dobu strašně zmatený. Spousta nových postav, které se nikam neposouvají a zároveň neposouvají ani postavy z předchozího dílu, příběh balancuje na příliš vratké lávce potrhaných nitek komplexních rodinných vztahů a já tu sedím a co deset minut povytáhnu obočí, zabručím "cože?" nebo "ale proč?" a najednou je film u konce, nic se nestalo, nic jsem se nedozvěděl a připadal jsem si, jako kdybych právě zhlédl trailer k "Brumbál vs Grindelwald". Jude Law naštěstí zapadá do role stejně tak, jako Johnny Depp nezapadá a čas od času příjemně překvapí kreativní perlička, s jakou jsou představena nová, vizuálně líbivá a extravagantní kouzla. Ztráta jakékoliv uchopitelné dějové linky je však příliš znatelná a těžko se mi věří, že se tvůrci rozhodli jít dál bez solidní kostry, o které mohou své digitálně vymazelné hračky opřít. || 40% ||

Hastrman (2018)

Nerozumím. Možná jsem od filmu očekával něco jiného, než pro co byl určen, ale těžko se mi hledají pozitiva. Atmosféru, která je prvními minutami nastavena vkusně vybranými lokacemi a impozantní kamerou negraduje moderní slovník v dialozích a přehnaně nucené herecké výkony snad všech postav, s výjimkou perly Jiřího Lábuse (jehož postava mi však do děje vůbec nezapadá) a perfektně odporného Norberta Lichého. Film sám sobě háže klacky pod nohy zmateným vyprávěním a nevýraznou zápletkou spletenou a splácanou dohromady nudnými scénami, jejichž význam mi převážně unikal - podobně, jako chování ústředních postav. ||15%||

Chata na prodej (2018)

Film, k jehož žánru (česká komedie) se poslední dobou moc často nedostanu, ale který potěšil svou jednoduchostí a nezávazností. ||75%||

Jurský svět: Zánik říše (2018)

Fallen Kingdom je tuctovka. Někoho baví, někoho ne a já jsem se tentokrát nechytal. Pokračování celkem svižné a fresh jedničky neukazuje nic nového -- nemá to nabídnout a ani Pratt ani Howard nedokáží táhnout příběh, který vyžaduje pouze aby se jejich mimika mění z "panebože, beží na nás dinosaurus" na "panebože, beží na nás dinosaurus". ||40%||

Labyrint: Vražedná léčba (2018)

Nikdy jsem nečekal, že to řeknu o nějaký části týhle pofidérní série, ale.. tohle je dobrý film. Přišlo mi sympatický, že se rozhodli nerozdělovat povrchně finále do dvou částí a radši to sprcli do těch dvou a čtvrt hodiny, protože to celýmu zážitku nesmírně prospělo a ani mi není líto, že nějaké postavy potenciálně ztratily čas na obrazovce. Tak jako tak s nimi film pracuje velice dobře a i otravná Tereza dostala dost prostoru ukázat, že má v příběhu své místo. Od dobře zpracovaného úvodu až po zprvu mírně přeslazeně vypadající finále jsem byl až překvapivě spokojen, jak se dějové linky točí a vyvíjí. Těžko jsem mohl zoufat nad smrtí charakterů, které mi valnou část série působily nutkání vyškrabat si oči, jiné mi však docela přirostly k srdci decentně a vyváženě napsanými dialogy, a tak se ani závěr u mě neminul efektem. Když se z hluboka nadechnu, tak tam bez výčitek šoupnu ty čtyři hvězdy. ||75%||