Star Trek: Podivné nové světy - Zpěv Sirén (2022) (epizoda)

Troufám si říct, že prozatím nejlepší díl. A to jsem se na začátku epizody zhrozil, když celé "opáčko" bylo akorát o Spockovi, nurse Chapel a T'Pring, obával jsem se nějakého dojení emocí jako v Discovery, naštěstí se toto nevyplnilo, byť tedy emoce či city hrály jednu z hlavních rolí, ale nakonec to bylo v rozumných mezích a důležité pro celkové vyřešení zápletky. Tvůrci mě dobře "blindesidenuli" ohledně postavy doktorky Aspenové, moc hezký twist a škoda jen následného až přehnaně žoviálního chování kapitánky Angelové, v první půlce epizody mi tato postava seděla víc. Díl má i nějaké ty slabiny, zejména pak většina děje na Serene Squall, nevím proč tvůrci musí furt všechny situace odlehčovat, proč se bojí mít taky někdy pořádné drama, nad nímž nebudou Pike s Unou žertovat, či které nebude neustále snižovat svými "cool" hláškami Ortegas... tomuhle dílu by dle mého trochu víc vážnosti rozhodně pomohlo, ale to bych toho asi chtěl už moc. 85% ...Jo a málem bych zapomněl! Sybok!! Za toto cameo jsem velmi rád a modlím se, aby tuto postavu Kurtzmanova banda nedomrvila a bude to naopak skvělý záporák!

Star Trek: Podivné nové světy - Povzneste nás tam, kam nedosáhne utrpení (2022) (epizoda)

Epizoda, která neurazí ani nenadchne. Děj byl velmi předvídatelný, navíc opět v rámci scifi nic nového pod sluncem, připomnělo mi to (mj.) jednu z epizod Stargate SG1, kde děti nějaké civilizace nosili všechno jejich vědomí a myslím na sklonku puberty jim v podstatě provedli lobotomii aby ty znalosti přenesli dál, tohle bylo v podstatě to samé, jen mírně poupravené a nemohu říct, že by mi to přišlo lépe uchopené/zpracované, než v oné Hvězdné bráně. Alespoň herecké výkony jsou tu na dobré úrovni, líbí se mi zejména herec ztvárnící doktora Mbengu. 55%

The Orville - Stínové říše (2022) (epizoda)

Nemohu si pomoct, ale není to ono. Když byl ohlášen přesun na Hulu, tak Seth zmiňoval, že jedním z hlavním kladů bude i možnost delší stopáže u některých epizod, což mi tehdá přišlo jako super věc, dnes však už nikoliv - opravdu musela mít tato epizoda hodinu a 5 minut? Bylo potřeba mít dlouhé scény mezi doktorkou a admirálem, kde se tlachá o ničem? Při nástinu děje na začátku dílu jsem se těšil na něco ve stylu Voyager epizod "One" či ještě lepší "Bliss", ale bohužel, tohle bylo mnohem horší a hlavně už stokrát viděné jinde (Alien, Prometheus, ony předchozí Treky atd.). Velmi doufám, že se seriál ještě zvedne a zbytek řady nebude v tomhle duchu. 40%

The Orville - Elektrická ovce (2022) (epizoda)

Co se tomuhle seriálu vůbec nedaří jsou první díly nových řad. Ja'loja byla příšernost, tohle je o něco lepší, ale pořád slabota. Proč nedali tenhle díl hned za dvojdíl Identity, nehodil by se spíše tam, než jako season opener?? Nebo nám tvůrci chtějí nepřímo sdělit, že se tahle řada primárně ponese v duchu řešení vztahů posádky? No to potěš koště! Alespoň jsme tu měli nějaké to morální dilema nové postavy, která se musí rozhodnout mezi svou povinností vs osobními pocity, ale že by to bylo kdo ví jak dobře zpracované se říct nedá. 55%

Star Trek: Podivné nové světy - Spock má amok (2022) (epizoda)

Prozatím suverénně nejslabší epizoda, chápu, že tvůrci chtěli určité odlehčení, ale kéž by to nebylo touto formou. U sledování tohoto dílu jsem si připadal jako bych se snad díval na HIMYM či podobný vztahový seriál, postavy opět mluví jak "děsně cool" hipsteři z LA, první důjstojnice a šéfka ochranky se chovají jak dvě teenargerky a ne členové polovojenské Hvězdné Flotily, opravdu jediné co tento díl jakž takž zachraňuje je vyjednávání se strategicky důležitou rasou, zbytek těžký anti-scifi odpad. Celkově 35%

Star Trek: Podivné nové světy - Pamatuj na smrt (2022) (epizoda)

"Why can't you speak in plain English" - tahle věta La-An na adresu Spocka krásně shrnuje postoj tvůrců současného Treku k TOS/TNG/VOY/DS9. Jsou to lidé, kteří starému Treku nerozumí a dělá jim velké problémy pochopit oč tam šlo, proč třeba ty postavy mluvily tak jak mluvily, chovaly se jinak než lidé dneška atd. Proto od nich nikdy nedostaneme plnohodnotný Trek co by plynně navazoval na výše zmíněné seriály. SNW je tomu z nových Treků nejblíže, ale je to celé příšerně umělé a strojené, postavy se vyjadřují jak hipsteři ze současného LA, sebemenší trochu složitější věc se musí doslova vy-hlá-sko-vat divákům, protože si tvůrci myslí, že na Trek koukají primárně gumy typu Jersey Shore co něco vědečtějšího/techničtějšího nepochopí, tak to musí vysvětlit jako dítěti atp. Námět epizody není vůbec špatný, problémem je to výše popsané provedení. Co ještě silně pokulhává je design a provedení lodí, to gornské cosi se opět musí při letu vesmírem točit jak nějaké kutululu a vydávat u toho prapodivné zvuky, asi to má vypadat akčně, aha. Pokud bych se na Star Trek díval jako na seriál, u kterého chci totálně vypnout mozek, tak bych této bezpochyby akční epizodě dal 5 hvězd, pokud mě ale zajímají dialogy, chování postav, logika řešení daného problému atd., tak to není na víc než 60%.

Star Trek: Podivné nové světy - Duchové Illyrie (2022) (epizoda)

Začíná nám to "malinko" pokulhávat, sice teda situace na lodi kde se nekontrolovatelně šíří neznámý virus byla fajn (byť opět už stokrát viděné prakticky ve všech předchozích ne-Kurtzman Trecích), zápletka na planetě s "duchy" kolonistů však už byla poměrně dost přitažená za vlasy (zejména ono vysvětlení odkud se ti duchové vzali), no a nejhorší pak suverénně řešení bolístek jednotlivých členů posádky. Objevuje se nám tu takový nešvar dobře známý z Discovery a Picarda, vážení - každá jednotlivá postava musí mít nějaké psychické bebí, protože přece musíme mít charakterové drama, no ne?! Co naplat, že tento díl vůbec nepotřeboval smutňounkou zápletku kolem doktorovy dcery, prostě zadání znělo jasně - každá postava musí mít něco tragického ve své minulosti. Takže si to shrňme, po třech epizodách tu máme doktora s umírající dcerou (fňuk), La An co přežila masakr svých bližních Gorny (fňuk), Uhuře umřeli rodiče a brácha při nehodě raketoplánu (fňuk), Una je ilegál ve Flotile (fňuk), zapomněl jsem na někoho? Už se opravdu nemůžu dočkat jaké bebí to má Ortegas, nurse Chapel a Hemmer, chraň pánbůh aby někdo z hlavních postav neměl trauma!... 60%

Star Trek: Podivné nové světy - Děti komety (2022) (epizoda)

Ucházející epizoda, úvodní scénka "Vaříme s Pikem" byla sice trochu natáhnutá, ale alespoň jsme měli možnost více poznat hlavní postavy, vůbec by mi nevadilo, kdyby se tato kratochvíle ještě někdy v budoucnu objevila, v TNG hráli poker, tady můžou vařit, proč ne. Zápletka s kometou jakž takž zajímavá, stejně tak onen element hudby, jen to rozuzlení bylo poměrně "meh", byl to celé osud atp., hmm ok... Nejslabším článkem dílu pak byl onen CGI Shepherd, který působil jak postava z nějaké 10 let staré videohry, vůbec nevypadal uvěřitelně či živě, přitom ostatní triky jsou výborné. Celkově si zatím seriál drží dobrou úroveň. 75%

Star Trek: Picard - Season 2 (2022) (série)

Musím se smát když si vzpomenu jak spousta lidí byla nadšená z první epizody a doufala, že Pikárd konečně bude za něco stát a nebude to srágora jako první sezóna či sousední Discovery. No, dámy a pánové, nyní můžeme už s klidem říct, že druhá řada je ještě větší stupidita, než ta první. Máme pouhých 10 epizod a děj i tak působil příšerně natahovaný, postavy jsou snad ještě o třídu víc otravné, zejména pak troska Raffi, proboha tohle že kdy bylo prvním důstojníkem Hvězdné flotily??? Show nespočetněkrát popírá sebe sama, např. Sedmá nemohla narukovat do Flotily protože má borgské implantáty, ale u Icheba to jaksi nevadilo, Pikárdova matka byla psychopatka co se oběsila, přitom v TNG/Generations ji vidíme jako starou ženu atd. Opravdu jediné, co má tahle show společné se Star Trekem je její název a pár laciných fan service (Stargazer atp.), jinak je to hloupounká a naivní woke scifi tragikomedie, nic víc. 15%

Star Trek: Picard - Farewell (2022) (epizoda) odpad!

Stejně jako předchozí řada i tato má neuvěřitelně debilní rozuzlení, kdy člověk nevěřícně kroutí hlavou prakticky nad každou scénou... Q lovískuje Džej Ela, Borgové jsou najednou BFFs Federace, co naplat, že ty miliony až miliardy dronů stále nemají svoji individualitu, holt Agnes chce mít spoustu kamarádů a to je krásňoučké, takže jí to zotročení stovek, ne-li tisíců ras a světů promineme, ju? Anomálii, která hrozí zničením celé GALAXIE zastaví spojení štítů nějakých 20 lodí, opět to výtečná logika a "věda", Riosův syn a René Pikárdová vyčistí oceány a ovzduší celé planety (LOL!!), zazvonil zvonec a naivní a převelice stupidní pohádky je konec. 5%