Poslední chlap na Zemi (2015) (seriál)

/// 1. sezóna /// Phil Miller je nesympatický trapák a retardovaný kretén typu David Brent/Michael Scott z Kanclu. A je posledním člověkem na Zemi. Což se postupem času bohužel vyvrátí a jeho kreténství tak nabývá nových rozměrů. Je to fajn, ale bránici jsem většinou držel v klidnějších hladinách než je u Lorda s Millerem obvyklé. Ale dám tomu ještě šanci, smíchu je v televizi málo.

Daredevil (2015) (seriál)

/// 1. sezóna /// Konečně! Konečně si někdo uvědomil, že komiksy se superhrdiny čtou i dospělí. Závěr sezóny se nesl v mírně vyčpělém duchu, ovšem ta nálož předtím se mi z hlavy už jen tak nevypaří. Vincent D’Onofrio v roli Kingpina doslova exceluje! /// 2. sezóna /// „I'm Daredevil.“ Tak tohle byla kolosální nálož! Konečně se mi podařilo dokoukat druhou sezónu historek z Hell's Kitchen a musím opět smeknout. Věčné pošťuchování mezi Daredevilem, Elektrou a hordou bezejmenných ninjů časem omrzí a ke konci už spíše jen vzbuzuje nechtěný úsměv na rtech, naštěstí zde ale zcela vládnou úplně jiné postavy. Wilson Fisk, Frank Castle a Karen Pageová tuhle tuctovou komiksovou taškařici táhnou na vyšší level a dělají z ní plnotučné drama pro širší divácké vrstvy. Skvěle napsané dialogy, do detailů rozvedené motivace a bravurní herecké kreace. Fisk vs Murdock (nejlepší scéna sezóny!), Castle vs Fisk, Daredevil vs Nobu, Fisk vs Castle, Daredevil vs Punisher... tolik choreograficky vypiplané řezničiny v televizní sérii bylo naposledy k vidění snad jedině v Banshee. Dětem bych tenhle nářez nepouštěl ani omylem. Televizní Daredevil s přehledem kraluje žánrové konkurenci a až na scénu vtrhne Bullseye, nejspíš ji už navždy zadupe do země. /// 3. sezóna /// *FAP FAP FAP FAPITY FAP* Juch, taková paráda, až se mi z toho zamlžila skla. Brubaker, Smith, Bendis, Miller… z každého je tam kousek a srdce fandy do komiksů se blahem jen tetelí. Juch!

Volejte Saulovi (2015) (seriál)

První velké televizní překvapení roku. Vince Gilligan si vzal na paškál nejotravnější postavu z Breaking Bad ansámblu a přetavil ji v úžasný charakter s pohnutou minulostí. Ten moment, kdy se ve finále přehodí vyhýbka z "good guy" James McGill na "sleazy fucker" Saul Goodman, je k nezaplacení. /// 2. sezóna /// Opět plná palba! Seriál, v němž dostává plnohodnotný prostor nejen mužský protagonista, ale i jeho ženský protějšek. Ta chemie je obdivuhodná. /// 3. sezóna /// Miluju Vince Gilligana! /// 4. sezóna /// A posílám pusu!

John Wick (2014)

Nelítostný PETA terminátor bez mrknutí oka vyvraždí kompletní osazenstvo nechvalně proslulé a ruskou mafií sponzorované fejsbukové skupiny "Pes je jídlo, ne kamarád" a ani se u toho moc nezapotí. Johna Wicka od tuctového akčňáku na jedno uzívané zkouknutí dělí svižná zápletka s pečlivě budovanou atmosférou, přehledná a nadmíru účinná choreografie přestřelek a jeden bezvadný nápad s hotelem a vrahounským cechem. Hlasité plácnutí v jinak stojatých vodách akčních výplachů z mainstreamových končin. Krvavý palec nahoru. HAF!

Whiplash (2014)

Ultimátní souboj dvou hudebních duší. Jméno Damien Chazelle od teďka budu skloňovat ve všech možných superlativech, tenhle nenápadný režisér a scenárista v jedné osobě totiž stvořil absolutně nepředvídatelný a divácky pohlcující nářez. Miles Teller po celou dobu jede na plný výkon, role zapáleného bubeníka mu sedla na výbornou. Jakmile však na scénu nastoupí sadistický mentor s buldočí tváří J. K. Simmonse a spustí smršť krutých nadávek, za jejichž nápaditost by si řada z nich zasloužila tesat do kamene, začíná nefalšovaný herecký koncert. Mrazivé, zdrcující a vtipné zároveň. A to finále! Ten moment, kdy se nekonečná plejáda věčně nasraných vrásek sešikuje do širokého úsměvu, hraničí se stavem čiré euforie. Tohle si musím dát znova.

The 87th Annual Academy Awards (2015) (pořad)

Harris byl bezva. Akorát s tím Hawkingem mě nasrali, zase se potvrdila ta teze z Tropické bouře („Everybody knows you never go full retard.“). Měl to dostat Keaton. Ale jinak spokojenost, Birdman je vážně pecka a ta kamera, panečku!

Wish I Was Here (2014)

On je milující manžel, otec od rodiny a věčný snílek, který odmítá dospět. Ona je milující máma a pragmatická manželka, která ho v jeho snech podporuje. Ale už jí to pomalu začíná lézt krkem a tak je čas na změnu. A jemu ke všemu umírá otec. On to celé napsal a zrežíroval a ona je Kate Hudson. Nádherný snímek o řízení osudu, smíření, rodině a smrti. Díky vybroušenému scénáři se však neutápí ve zbytečném patosu, síla je naopak v jemném humoru a bravurních dialozích. Rozprava manželky s umírajícím tchánem v nemocnici se mi vypálila do paměti na hodně dlouhou dobu a u scény se svářečskými brýlemi jsem bulel jako mimino. Celé to navíc lemuje hudební indie pohodička a to já tuze rád, takže spokojenost na všech frontách.

Kingsman: Tajná služba (2014)

Nevím jak vy, ale já se bavil. A to přímo královsky. Kdysi jsem k tomu četl Millarovu obrázkovou předlohu, která mi ale nepřišla kdovíjak spektakulární. Byl to spíš takový úsměvný průměr s křečovitým vinutím děje, popkulturními kopanci a pár světlými momenty, kvůli kterým se vám to "veledílo" nevykouřilo z hlavy hned po zaklapnutí závěrečného sešitu. A něco podobného platilo i u Millarova předchozího počinu s názvem Kick-Ass. Matthew Vaughn u obou zmíněných komiksů asistoval při porodu dějové zápletky a v obou případech pak zcela převzal otěže nad filmovým zpracováním. Z filmové adaptace Prdelkopa jsem se tenkrát vyloženě posral v kině a něco podobného jsem letos zažíval znovu během promítání Kingsmana. Tam, kde Millar jen lehce naťukává základní premisy a výplň dějových kontur víceméně nechává na čtenářově fantazii, přičemž ve větší míře sází spíše na parodii, Vaughn přebírá štafetu a rozehrává naprosto grandiózní a zárověň velmi kompaktní podívanou se vším všudy. Nebudu tady vypisovat seznam kulervoucích scén, těch je tam vážně vpysk a nejeden fanda nespoutaných akčních vylomenin při nich bude chrochtat blahem. S lehkou nadsázkou zde však funguje i ta "vážná" část lemující příběhové pozadí co se tajné agentury a jejího poslání týče. Colin Firth je elegán a ultimátní bijec, který by Daniela Craiga zmastil pouhým mrknutím oka, to je bez debat. Mark Strong v roli "Q" aka Merlina je vyloženě rozkošný a i ten klučina v ústřední roli má něco do sebe. Taron Egerton má zkrátka to floutkovské hajzlovství v krvi. Superkarikatura záporáka s vadou řeči v podání Samuela L. Jacksona je pak kapitolou sama pro sebe a vsadím ruku do ohně, že pokud si někdo na place před kamerou své scény užíval nejvíce, tak je to právě on. Scénář si nebere servítky s ničím a to se cení především. Dočkáte se napětí, humoru i řádné porce WTF hovadin. Kingsman je vyvážený mix čistokrevné zábavy, v němž nechybí koňská dávka neokoukané akce, špetka explicitního násilí a sem tam i lehký závan serióznějšího tónu, který se ale naštěstí nikdy nebere úplně vážně. A proto se celé tohle divadlo posouvá o stupínek výše nad všechny ty ultrarealistické špionážní spektákly současnosti. Takže nezapomeňte, že manners maketh man. A valte do kina!

Muž z Vysokého zámku (2015) (seriál)

/// Pilot /// Pecka! Než dotočí zbytek, musím si načíst tu Dickovu předlohu… vypadá to velmi lákavě. Seriózní hodnocení až po sezóně. /// 1. sezóna /// Do půle sezóny se to mírně vleklo, ale parádně napsaný finiš to zvedl o něco vejš než Dickova předloha. Dobrý to bylo, vyhlížím druhou sérii.

Birdman (2014)

Kaufmanova Synekdocha dotažená za hranice dokonalosti. Nebudu zbytečně nálepkovat a chrlit pseudointelektuální žvásty (to šťouchnutí do kritické sféry bylo více než trefné) a rovnou Birdmana naperu do letošní filmové topky. Hezky nám ten rok začíná…