A.I. Umělá inteligence (2001)

Tohle mě hodně zasáhlo. Nevím, co by to se mnou udělalo teď. Poprvé jsem to viděl asi v osmi letech a úplně mě to dostalo. Musím se na to koukat vždy sám. Kdo viděl, tuší proč.

Piráti z Karibiku: Na vlnách podivna (2011)

Zatím nejslabší díl. Když Verbinskimu došel vtip a atmosféra, dostali jsme alespoň pořádnou akci. Tady ale není skoro nic. Milovníci pirátské tématiky asi nebudou vyloženě otrávení, ale já nemůžu dát lepší hodnocení.

Piráti z Karibiku: Na konci světa (2007)

Atmosféra je pryč. Vtip je pryč. Nemůžu dát ale nižší hodnocení, protože lepší námořní bitvu už asi nikdy neuvidíme.

Piráti z Karibiku: Prokletí Černé perly (2003)

Skvělý oddechový dobrodružný film. Johnny Depp je prostě boží, Keira Knightley je kočka, i když spíše od krku nahoru a Bloom nic nepokazil. Škoda že další díly nemají stejnou kvalitu.

Star Trek: Do temnoty (2013)

Tak jako jednička to byla zábavná podívaná, která vyloženě nenadchne, ale rozhodně neurazí. Jen ten konec byl prostě trochu přitažený za vlasy.

Star Trek (2009)

Co se týká světa Star Treku, přiznávám, že jsem neználek. Neměl jsem sice u žádného momentu husí kůži, ale bavil jsem se dobře.

Robin Hood (2010)

Vím, že to s Hoodem nemá mnoho společného a že ten scénář stojí za nic, ale Scott a Crowe prostě nemůžou dostat nižší hodnocení.

Království nebeské (2005)

Po delší době musím vrátit Království nebeské do své TOP 10. Samozřejmě tu hodnotím plnou verzi, nikoliv kinopaskvil, ve kterém jsou vyjmuty scény, které doslova určují charaktery a motivace postav. Na rozdíl od mnohých jiných hollywoodských velkofilmů z přelomu tisíciletí tu nejde o pomstu, heroické hrdinské činy, chlapáctví a podobné věci. Jde tu o to, že lidské životy jsou důležitější než ztráta území, jde tu o to, že nelze zaprodat svou duši kvůli volbě menšího zla, jde tu o to, že ústupek nerovná se prohře. To vše je obrazově tak vypiplané, jak jen to Scott umí. I v zadních rozostřených plánech si můžeme všimnout posledních slunečních paprsků na zdech paláců, které se jemně mění podle toho, jak mraky plují po obloze. Moc se nedivím, že tu nebyly oceněny dokonce ani technické kategorie (přestože výpravnějších filmů podobného typu v novém tisíciletí moc není), protože mírové myšlenky zkrátka některým lidem moc nevodí. Zoufale aktuální je to dnes, kdy opět zbrojní fanatismus v nejvyšších patrech společnosti nabírá na síle a lidé tomu ještě mnohdy nadšeně tleskají. Království nebeské symbolicky zobrazuje zbytečnost válek podobně jako Tenká červená linie a mám radost, že se tady konečně dostalo do červené barvy a že procenta pomalu stoupají.

Gladiátor (2000)

Maximus! Maximus! Maximus! Možná měl toho Oscara dostat spíš Phoenix a Crowe až za Čistou duši, ale to už je jedno. Scott je nejlepší režisér historických filmů. No dobře, tak filmů, které se odehrávají v historických kulisách.