• Western

Tři mušketýři: Pomsta Milady de Winter (1961)

Klasické "pradávné" zpracování, plné nadsázky, humoru a dobové naivity vždy a všude. Přesto děj nepostrádá napětí i pro ty, kteří díky Dumasovi i jiným ten příběh dokonale znají. Dle mého názoru, dosud a stále nejlepší verze "Trois mousquetaires", jakou kdy, kdo natočil. Protože to co přišlo pak, ač mnohdy "podšprajcováno" hvězdným obsazením a občas fantasmagorickými prvky všeho druhu, už za moc opravdu nestálo :-)

Sedm dní v pekle (2015) (TV film)

Ta 1 star je za inteligentní parodii. Pokud by tam nebyly nechutnosti (například penis in natura ani v 3D image opravdu vidět nemusím), pak bych asi dal hvězdičky 3 (za IQ v těch různých politicky nekorektních narážkách :-).

My Fair Lady (1964)

Je to oslava IQ, krásné angličtiny (i v té její šílené cockney variantě :-), korunovaná úžasnými hereckými výkony všech hlavních představitelů, vč. Mrs.Pearce či Mr. Doolittla. O úžasné Audrey Hepburn ani nemluvě...... Dnes už by ale něco takového nikdo bohužel nedal dohromady. Doba vyžaduje povýšit formu nad obsah. A tak bychom měli na dostizích skutečnou trávu a koně pravděpodobně ve 3D, ale intelektuálně by bylo kolem kapku prázdno...

Posedlost (2002)

Tak tenhle klenot jsem viděl dvakrát. Nejdříve si jej pustil na HBO v English verzi a protože zaujal, druhý den česky. Včera to bylo za four stars, a dnes za pět hvězdiček. protože přece jen, v češtině lze všechny nuance a skryté významy prostě vnímat lépe. Film má několik "filosofických" rovin: 1) HISTORICKÁ - totéž, co prožíváme my, prožívali jiní, kteří už dávno odešli. A jejich svět byl stejně tak zajímavý, krásný a plný jako ten náš. Nersmíme na něj zapomínat.....Vše má svou kontinuitu, i Ty, já , oni....a krajina kolem nás. 2) CIVILIZAČNÍ - to co je dnes kolem nás (špičková technika, elektronika) neznamená vůbec nic, protože důležité jsou především city a vztahy 3) CITOVÁ - vše má svou cenu, za kterou se musí nějak "zaplatit". I ten nejnádhernější vztah k člověku, kterého vroucně milujeme a může být pro nás dokonalým, není-li v rámci společenských pravidel, diktovaných prostředím a nepřekročitelných, může kromě štěstí znamenat i velkou bolest a utrpení. A tohle vše naservírováno subtilně a laskavě krásnýma očima obou hlavních představitelů (Gwyneth & Aarona), doplněné dojímavou hudbou až po závěrečné titulky, fakt stojí (pro přemýšlivé bytosti :-) za vidění.

Nepovedený večírek (2001)

Zajímavá sonda pod naši "šťastnou a spokojenou slupku", kterou se u podobných větších/menších příležitostí asi sami obalujeme. A nemusíme přitom patřit k "high society", ani do uměleckých kruhů. Tohle předstírání je samozřejmě extrémně vyhrocené pro celebrity všeho druhu a má univerzální platnost. Odehrává se denně nejen v L.A., ale také třeba v Povltaví. Velmi dobrý film, o prázdnotě vztahů uprostřed moderní doby. BTW: a pokud tohleto dílko někdo označí šmahem za "odpad", pak je to jeho osobní tragédie, (kterou si ovšem logicky není schopen sám uvědomit).

Pole lásky (1992)

Jeden z nejlepších filmů na rasové téma v US prostředí, které jsem dosud viděl. Proč? (1) Film se neuchyluje k vyhroceným akčním scénám, ale téma podává v subtilních vrstvách a náznacích - například pohled černošky v Greyhoundu. (2) elektrizující interakce obou hlavních představitelů (3) nádherná Michelle Pfeiffer (4) lehké roadmovie v kulisách amerického jihu a v poklidném tempu, a (5) jako třešnička příjemná hudba.

Kuba (1979)

Výborný film, ale pouze pro inteligenty. Dobrodružná zápletka je zcela druhotná. Jde o vykreslení atmosféry posledních dnů režimu, který vlastní vinou zdegeneroval a vůbec si nepřipouští realitu, která nastupuje - příchod lůzy, která nenechá kámen na kameni a přivede Kubu do dlouholeté mizerie. A "šťastně vítězící" lid to ještě samozřejmě netuší také..... K tomu několik charakteristických figurek různého zabarvení, které se z této situace snaží - bez ohledu na morálku - vyždímat za každou cenu prachy. A jako třešnička na dortu úžasný Sean Connery, tentokrát v reálné, nikoliv "bondovské" roli.

Jako malé děti (2006)

Velké téma, mnohovrstevná a jemná psychologie. Vynikající herecký výkon (Kate W.). Tedy přesně to, co mám ve filmech tolik rád. Přesto musím dát jen tři hvězdičky. Zpracování se dle mého názoru neoprostilo od mnoha cliché. A iritovala mne též postava Brada. Jeho "confused" postoj k reálnému životu a nedostatek minimální mužské cílevědomosti. (Ovšem to je samozřejmě, pouze a jen, můj problém :-).

Drsné násilí (1988)

Průměr, ale docela koukatelné. Pozitiva: okénko do reálií u protinožců, kapka soft erotiky, exotická australská angličtina a mysteriózní zápletka (ovšem pouze pro přemýšlivé typy). Negativa: vizuální zpracování odpovídající době vzniku filmu