• Western

Náhodné setkání (1999)

Aniž bych se chtěl kohokoliv dotknout. Jen hlupák, citově nevyzrálý či příliš nezkušený člověk nepochopí, o co v tomhle filmu jde. O ctění základních životních/partnerských hodnot. O jejich důležitosti pro šťastný, vyrovnaný život. O tom, že nejvíce bolí zrada partnera, ke kterému měl ten druhý bezmeznou důvěru. Variaci na toto téma Harrison i Kristin Scott skvěle rozehráli. A pomalé, přemýšlivé tempo filmu výsledný dojem jen umocnilo. Mějme na paměti, co nám chtěli říct..... Na vzdory všem (někdy opodstatněným) lákadlům a touhám.

Protektor (2009)

Film vysoce čnící nad většinou přízemní a infantilní domácí produkce. Tragické téma holocaustu podané s jistou lehkostí a nadhledem. Ale především pronikavá analýza mentality těch lidských typů, kteří se vždy pod tlakem diktatury "nahoře hrbí, ale dole dobře a s nadšením šlapou". A to se netýká jen období WWII, ale jako přes průklepový papír "normalizace" po roce 1968, nebo jakékoliv další.... (?). V tom je hlavní poselství filmu.

Španělsko z výšky (2013) (seriál)

Neuvěřitelně krásný pohled na nádhernou krajinu i architekturu "of Spain" z ptačí perspektivy. Ta úžasná bohatost rozmanitých tvarů a barev člověka s duší cestovatele přímo nutí, sednout za volant a vyrazit ihned na cestu. Znovu se tam všude podívat - do míst, která nestihl. Protože člověk obsáhne v životě vždy jen tak málo..... A po shlédnutí třetího, posledního dílu této "letecko-cestovatelské" miniserie, ještě dodávám: jeden z nejkrásnějších a nejvíce fascinujících cestopisných dokumentů, jaký jsem dosud viděl.

Učitel - Série 1 (2016) (série)

Velmi dobré. Rychlý spád, napínavý děj, překvapivé rozuzlení. Navíc, docela realistické znázornění univerzálně platných "pratypů obyvatelstva" a vzorců jejich chování. Snad i druhá řada (z Wroclawi) bude mít stejnou úroveň. Třeba se i naši tvůrci podobných seriálů (tentokrát i od Poláků) něco konečně přiučí - když už to zatím nestíhají od Norů, Dánů či Švédů.

Piknik na Hanging Rock (1975)

Výjimečný zážitek.... Atmosféra, mysteriózní napětí, dusno sálající ze záběrů přírody, nádherný soundtrack lahodící uchu i duši (a zároveň mrazivý). Něžní, krásní, bílí "andělé". Tajemno, mystično vyzařující doslova z každého jejich pohybu a slova. Dokonalý mix něčeho nepopsatelného, záhadného, mající neuchopitelnou čtvrtou, pátou dimenzi.... Kdo tohle všechno není schopen vnímat, pochopit - zaslouží pouhou soustrast a politování. Jeden z nejlepších filmů, které byly v historii kinematografie natočeny.

Konkurs se smrtí (2004)

Do momentu, než bylo zřejmé, že se jedná o natáčení filmu, byl děj docela mysteriózní a zajímavý. Pak se vše zbortilo a ztratilo na dramatičnosti. Domnívám se, že vizí tvůrců nebylo naservírovat divákovi prvoplánové napětí a akci. Spíše chtěli zobrazit, kam až lze v dnešní době zajít proto, aby se zajistila "autenticita" filmového/TV/či jiného "díla", přilákal zhýčkaný divák a přikutáleli se peníze. A to vše s rizikem narušení zdravého rozumu představitelů - ať už se jedná o profesionální herce nebo peněz chtivé amatéry, figurující v různých brakových "survival" kusech, kdysi započatých docela nevinnou francouzskou "Pevností Boyard". (Viděno v originále na ORF1.)

Řeka bez návratu (1954)

Western odpovídající svým předvídatelným dějem datu svého vzniku. Totéž platí o technickém provedení, což ovšem nelze považovat (při rozumném pohledu) za závadu. Pozitivem je MM, ze které vyzařuje jako vždy úžasně ženské fluidum. Nádherná řeka a hory jakoukoliv romantickou duši rovněž osloví. To cut a long story short: pokud někdo překousne filmovou naivitu a má chuť vidět půvabnou Marilyn, pak tahle pohádka docela potěší.

Parazit (2019)

Započalo to tak parádně a vtipně! Scény s mobily, signálem, Wi-Fi, prvními hodinami výuky úžasně humorné. A pak se to postupně posunovalo do polohy, kde ona "mazaná čtyřčlenná rodina" silně ztrácela mé sympatie. Konec byl pak vyloženě hororový. Výsledný dojem po závěrečných titulcích - pachuť. Přesto si film zaslouží ocenění - a snad i ty včerejší (alespoň některé) Oscary. Celý děj je velice kreativní, dramatický a všichni v hlavních rolích hrají úžasně. Myslím, že se tvůrcům dokonale podařilo (sice svým osobitě bizarním způsobem a s jistou, asi záměrně volenou zjednodušující schématičností), zobrazit dva naprosto neslučitelné, materiálně, kulturně i mentálně odlišné světy, které si nikdy pořádně neporozumí a nemohou kdy žít ve shodě. Tak už to funguje od nepaměti a nikdy se nemůže změnit. Byla by to opět další nesmyslná, krvavá utopie...

Hájili jsme hrad (1969)

Jeden z nejlepších "antiwar" filmů, jaké jsem kdy viděl. Noblesně inteligentním a zároveň drsně drastickým způsobem zobrazuje šílenost, absurditu války, která bezohledně ničí hodnoty, mající v životech normálních lidí nějaký smysl. Silné herecké obsazení, vtipné postřehy a dialogy. Vše zasazeno do tichého městečka někde v Belgii a nádherných kulis místního hradu, kam s příchodem válečného běsnění vtrhne samo peklo... Na závěr cituji komentář z jiného webu, který vystihuje dokonale podstatu celého filmu: "I suspect those that find it confusing haven't lived much life yet, or don't want to. This film is not dated in the least; it will survive .......as long as there are people who want to think and to feel while watching a film." Tož tak.

Melancholie (2011)

Mrazivé poselství či vize, jak to jednou asi všechno skončí. Ne snad kvůli nějaké X-té planetě, ale naší vlastní zásluhou. Hádáme se o hlouposti, jsme bezohlední, toužíme po moci, zabíjíme se a modlíme k penězům. Podstatné věci kvůli lidské malosti unikají. A ti, kteří vidí dál, než je okraj talíře, jsou považováni za blázny. Ale dost filozofie. Tohle je první film od L.v.T., ke kterému nemám výhrady. Dokonale psychologicky zpracovaný, dávkující postupnou míru napětí a s výbornými hereckými výkony obou hlavních představitelek. Vrcholem jsou scény podtrhující lidskou bezvýznamnost a faktickou nemožnost čelit zásadním přírodním jevům. Přes veškerou "cutting-edge technology", kterou máme a ovládáme, nám stejně nakonec zbude jen těch pár osekaných větví, které si v bláhové představě bezpečí nad sebe postavíme.