Pátý element (1997)

Vsetci nadavaju na Ruby Rhoda ale ruku na srdce: cim by to bolo bez toho, aby nam aspon niekto pekne, poriadne a poctivo otravne liezol na nervy? Vsetko alebo nic. PS Gaultier na hrad. Vo frakoplavkach.

Tanečník seshora (2002)

Nenapadne prijemny civilny filmik: dostojna pocta Costa-Gavrasovi (anonymny juhoamericky stat, PR-friendly pseudokracia s juntou ako zaloznym modusom at any time, perverzne anonymizovany a zaroven rafinovane svojmu zdroju kobercek rolujuci lavicovy teror...) a dostojna prvotina Malkovicha ako rezisera. Rafinovane zovreta no nenasilna vystavba s gradujucim pocitom az fatalneho dusna i s vedomym antiklimaxom, dostojny tichy kocur Bardem nenapadne spolu s inymi malymi, no vidiacimi osudmi pracujuci na svojom prave zit obycajny zivot v civilnej krajine, velmi zaujimava atmosfera dana i uzasnym vyberom hudby, len tomu vztahu sa nedari vdychnut zivot, tak len trochu seveli. Co do atmosfery radim tento pocin spolu s The Gift k jednym z najzaujimavejsich za posledne roky. __________ Love Theme: All Along the Watchtower solo piano cover by Yul Anderson, from: The Wind Starlight

Americké psycho (2000)

Cierna komedia, cernejsia nez najciernejsia noc. Tam kde neostava nic, sme odsudeni na dozivotnu frasku, v ktorej sa neda uz ani smiat. Len ju utrpne znasat s dostojnostou mrtvoly. PS Kto nezazil glamour a biedu 80tok pochopi o to tazsie (autor predlohy ich zjavne nenavidi sice desivo, ale zato so sympatickou uprimnostou). PPS Polopatisticky, utrpne: snad je jasne ze vsetko sa odohrava V JEHO HLAVE (ten hlavny kluc je scena s bankomatom, popri kope dalsich). Bobrika za pochopenie filmu a este aj pekne komentare k tomu ziskavaju: those few, u know who u are. Ostatne komentare vo mne budia otazky o zmysle prispievania na taketo fora.

Big Lebowski (1998)

Nenapadna velkost tohto filmu nemusi dojst hned: on je totiz (bohudik) predovsetkym zabavny. Pravdepodobne az potom co si date tuto surrealne genialnu saradu naviackrat (z originalneho znenia alebo dobreho dabingu) si zacnete vsimat veci ktore su v nej vsite najjemnejsimi nitami. A kazda z nich jemne zahmli zrak - uvedomite si totiz, ze tie postavy NIE SU karikatury. Maximalne tak vsetko okolo nich. Nadherny model sveta pre hracickov, od hracickov.__________Nihilist woman: Aimee Mann.

Pianistka (2001)

Jeden z najlepsich a najsmutnejsich filmov uplynuleho desatrocia. O jednej ubohej dusi. Vsetko ostatne su len voditka. _________ Z jeho absolutneho nepochopenia nielen tu ale aj inde na podobnych forach mi plynie ze by sa na hodnotenia asi mali zaviest aj vekove a skusenostne hranice, toto proste osemnastka ani dvadsiatka vymietajuca multikina nemoze pochopit._________ Voditko 1: vztah s matkou, permanentna infantilita. Voditko 2: ona chce milovat, ale nevie ako, jej jedinym ucitelom je pornopriemysel. To musi dopadnut zle, hrozne, a potom uz len priepast.

Leon (1994)

Absolutna neznost proti absolutnej brutalite (skoro vsetky lepsie Bessonove veci su postavene emocne na hrane). Gyc? Nie, v tomto pripade nemyslim.

Přelet nad kukaččím hnízdem (1975)

O neslobode. A preto treba tento film, kazdy detail dobre uzamknut v pamati a uz nikdy sa k nemu nevracat. POVINNA sucast vseobecneho, nielen filmoveho vzdelania (rovnako ako Hori ma panenko).

Vykoupení z věznice Shawshank (1994)

No tak teda dobre, nie je to zle, ale rozhodne to NIE JE najlepsi film vsetkych cias. C'mon. Ta nekonfliktna vseobjimajuca ludskost ma v sebe nieco az nebetycne gycovite.

Devátá brána (1999)

Polanskeho neskory majstrstyk aneb je dobre sledovat filmy pozorne a pytat sa zdrojov. Najprv zabavny polodetektivny pribeh (tie dialogy! tie detaily!) v preciznom rytme, a potom...nuz potom sa otvaraju brany. Jeho milou vyhodou je ze nedojde kazdemu, nedojde hned a najst/dojst k niektorej z moznych interpretacii (pod lampou je najvacsia tma) si vyzaduje aktivne usilie. Takze mam takyto navrh skor pre vnimavejsich: pozriet aj druhy-tretikrat, ak vas to ani potom nezaujme tak sa na to vykaslite. Este dva studijne namety: 1. the average sinner 2. satan in love________________Je pravda ze v zavere sa to v serii oslich mostikov trochu trha ale suma ostatnych kvalit to bohato vynahradza._________________Niekto tu spomina Angel Heart - nuz ten bol o fatalite. Tento je o slobodnej (?) voli. Hence the black humor.

Hodný, zlý a ošklivý (1966)

Il buono il brutto il cattivo je pre chlapov (chlapi sobe). S'era una volta di West je pre dospelych (moc závažne dospelacky). A preto mam radsej...no kam to pisem.