Ples upírů (1967)

Jedna z najrozkosnejsich rozpravok pre dospelych, v dlhe zimne vecery po polnoci. Vsimnite si prosim ze obsahuje UPLNE VSETKY vzite klise na podobne temy, ale vsetky nenapadne podryva. No nedajte tomu tu jednu navyse._________A kto tvrdi ze Polanski tu ako herec neexceluje nech si skusi napodobit ten lahodny skleb ktory predvedie v momente zdesenia.

Ve stínu upíra (2000)

Rozkosny maly filmik a cierna zabavicka na temu "stab si mysli ze je to herec hrajuci upira a ono je to naozaj upir" resp. "reziser sprdne vsetkych bez rozdielu upir-neupir". A ironicka pritomnost znameho to upira Kiera, bohuzial - ci zcela zamerne? - v dost nevyraznej rolicke. No a naprosto neuveritelne ksichty ktore struha willem dafoe, ktory by uz konecne chtel nekoho sezrat (stab ne!), najma ked s graciou haluze a sarmom muzika prisuva stolicku svojej favoritke...(vyssavanie ma zjavne ako nahradu sexu) a napokon desivy koniec (dobry reziser je najvacsie monstrum). __________PS U nas na DVD distribuovana verzia je oproti nemeckej o dobre 3 minuty kratsia, co je pri takto kratkom filme uz takmer tragedia. Vystrihnuty material obsahuje minimalne jednu scenu z tych, ktore film vyvazuju skor do groteskna a cierneho humoru (oproti prevladajucemu desu zmiesanemu so stopami sucitu) - svojraznu disputu na filozoficku temu medzi nahradnym kameramanom a upirom zakoncenu jednym z najlepsich gagov vo filme (tesne pred odletom do Wismaru). Takze pre fajnsmekrov odporucam skor amazon.de.____________PPS Vzrusuje ma predstava ze tento film by vzhladom na narodnost upira niekedy mohol robit reklamu mojej krajine (tak asi za slabeho poltucta generacii...- ako sci-fi nie zle ze?)

Gangy New Yorku (2002)

Nuda a nuda. Ale je tu jediny moment kvoli ktoremu to stoji za to zhliadnut: oci Daniela Day-Lewisa v scene s hadzanim nozov. Na chvilu to v nich je.

Tenkrát v Americe (1984)

Smrtelne vazne a co je horsie k smrti nudne Veldielo z doby ked sa uz Leone bral prilis vazne.

Matrix (1999)

3+. Jemne nadpriemerna sf novatorska po trikovej a vizualnej stranke ale nijak zvlast originalna co do obsahu (na temu reality ktora nie je tym cim sa zda byt tu bolo uz v case premiery Matrixu len asi 689 sf poviedok a noviel najroznejsieho razenia a kalibru, vratane definitivnej a vtipnej bodky za celym subzanrom z Lemovho pera vo Futurologickom kongrese). Taky vcelku prijemny maly filmik ktory inak mne osobne najviac pripomina Tron. Len podotknem ze tie stroje nas musia mat nejakym zvratenym sposobom rady pretoze neexistuje horsi zdroj energie nez ludske telo. To ze toto dielko redefinovalo vyraz HYPE je vyskumna uloha dňa na najblizsie desatrocia pre sociologov a kulturnych antropologov, nie pre filmologov. Narazat na to vsetko od Freuda (no, to by snad este slo) cez Descarta po vcerajsie vestenie mojej mamy zo zacu moze len doba jenz vymknuta z kloubu po novem nabozenstvi, novych prorocich, novem ukotveni sili, a dostalo sa jej na to aj patricnej a zasluzenej odpovede v podobe nadvaznych nocnych vyronov dvoch onanistov. Jo a pise sa Nitsche ;-)

Nebe (2002)

Milo poeticky pocin ktory nacrtava zaujimave otazky, avsak stroskotava na nefungujucom vykresleni vztahu medzi hlavnymi postavami a este pochybnejsom scenari ktory sa prevazne vyznacuje prazdnotou. Vysoke hodnotenia ma zarazaju, je to skutocne slabe. Ze by mal Miksa pravdu?

Téměř dokonalý zločin (2000)

Mala a takmer utajena perla. Velmi jednoduchymi prostriedkami a efektivne vytvarana atmosfera malomesta (scenar: Billy Bob T., thank you), usporne a presne typologie a vyborne herecke vykony (cvoci mezi sebou), a to vsetko ako podmaz (!) kuzelne jednoduchemu thrilleru s jemnou davkou mystiky kde vsetko so vsetkym hra. Toto ma dusu (a o Cate Blanchett uz ani slovo). Damy zaiste potesi jedina (co mi znamo) a vyborne zahrana a zarastena rola zaporaka pre Keanu Reevesa.

Terminátor 2: Den zúčtování (1991)

Chcem dat viac hviezdiciek...chcem dat viac hviezdiciek...ale potom sa mi vzdy vybavi ten obrazok Arnieho o.i. do taveniny hrdinne klesajuceho....a nemozem. To nikto z velevazenych uzivatelov nevidi tu detinsku pitomost a gycovitost? Pretvaranie popkulturnych ikon zrovna cez stupidnu politicku korektnost, anyone? _________ Zda sa ze kolektivna sugescia u veci ktore pozna a bavil sa o nich v skole KAZDY vskutku funguje. Poucne.

Satyrikon (1969)

Volne podanie zmyslu, z pamate, z nejakeho rozhovoru s Fellinim: "... Rozpravat o dobe a ludoch, ktorych myslenie, pohnutky a prezitky su nam tak nepredstavitelne vzdialene a cudzie, ze tu cudzost mozno - nedokonale - podat len obrazom." Farby priblizene silou vole sa na zaver rozpadaju na prach.

Roma (1972)

Fellini ocistec neorealizmu burajuci, Titan Chaos na filmovy Olymp nonchalantne stupajuci. Oslava - coho? Zivota? Okamihu? Vsetkych momentov minulosti s premostenim do mensej, no nepochybne rovnako zaujimavej buducnosti? A co tak vsetko naraz? Slovicka su tu ako v tej prislovecnej pantomime hudby. ROMA treba v prvom rade VIDIET. Zaverecnu sekvenciu povazujem za jednu z najgenialnejsich filmovych orgii vobec (podobne ako nadpis na Let it Bleed: PLAY LOUD). A ta prehliadka, ci objav starovekeho domu - to su samy o sebe komplexne umelecke diela par excellence. Ten chlap pouzije vrtacku ako znasobeneho nositela deja a zaroven hudobny nastroj! Boze! Federico---wherever you are, hope you are well.