Spider-Man: Bez domova (2021)

Hollandovu "Home" trilogii mám rád, Holland jako Spider-Man je výborná castingová trefa, ale čeho je moc, toho je příliš. Fanservice neznamená automaticky dobrý film a prorvat film nejrůznějšími odkazy a provázat ho s ostatními filmy zní na papíře super, ale ve finále to zas až tak super nedopadlo. MCU se mi začíná pomalu zajídat. Snahy o experimenty se stejně vždycky nakonec zvrhnou v akčně-komediální podívanou (WandaVision), ve filmech po Endgame dostáváme stále to samé, jen v jiném kabátu a s horší (!) CGI než byla před pěti lety a vlastně jediné projekty, které stojí za zmínku od Endgame jsou Hawkeye, Eternals a s přihmouřeným okem a zapomenutými posledními díly ještě WandaVision. Generická nuda, která na mě už zkrátka přestává fungovat a koukám na ni jen ze setrvačnosti. Prvních deset let jim nikdo neodpáře a nikdo nějakou dobu nepřekoná. A to ani samotný Marvel/Disney. Děsím se chvíle, kdy dojde na crossover s tragickým Venomem a ještě tragičtěji vypadajícím Morbiem. Tahle pohádka musela jednou skončit, ale asi jsem doufal, že to přecijen potrvá malinko déle.

Moon Knight (2022) (seriál)

Jednoznačně nejslabší Marvel projekt. Klesající tendenci nedokázalo spasit vůbec nic a ty tři hvězdy jsou opravdu s odřenýma ušima.

Slow Horses (2022) (seriál)

Apple TV začíná zhruba tam, kde začal Netflix. Na většině produkce jsou vidět peníze a ukazují nám také dost tvůrčí svobody. A zejména tvůrčí svoboda je vidět na Slow Horses. Mix špionážního thrilleru se suchým britským humorem funguje výborně a tahoun Oldman si celou sérii spolehlivě krade pro sebe. Na knižní předlohu se asi mrknu ještě před začátkem druhé série (potvrzené ukázkou na konci posledního dílu). 90%

Batman (2022)

Nekompromisní a bezútěšný. To jsou dvě slova, která mi několikrát vyvstala na mysli během sledování nového Batmana. Na srovnání s Nolanovou trilogií je samozřejmě ještě brzo, navíc se Reeves snaží jít i odlišným směrem a netopýřího muže přiblížit ještě více realitě. Ale je tu jeden aspekt, který u mě předčil všechny předchozí filmy, které se odehrávají v Gothamu. Gotham samotný. Poprvé jsem totiž viděl Gotham takový, jaký jsem si ho představoval a tohle bylo to město, ze kterého čpí zoufalaství a kriminalita na každém rohu od první scény. Pak jsme dostali zatím nejzajímavější Catwoman, která kdy byla na stříbrném plátně, přesného Pattinsona, který 90% času stráví ve své mstitelské kápi a o jeho hereckých kvalitách snad už opravdu nikdo nemůže pochybovat. A to nejlepší na závěr - Riddler. Paul Dano vynikající stejně jako postava samotná. Postavám obecně se u Batmana dostala prvotřídní péče a scénáři bych pak vytkl snad jen poslední akt, který si nicméně Reeves pro akcechtivé fanoušky nemohl odpustit. Další díl beru všema deseti i s přídavkem v podobě už oznámeného seriálu o Pinguinovi. Snad nikoho nenapadne tohle roubovat do zmršeného DCEU. Byla by ohromná škoda si tenhle potenciál zabít. 95%

Smrt na Nilu (2022)

Doufám, že Branaghovi dají peníze ještě na pár dílů. Hercule Poirot v jeho podání před i za kamerou mě hodně baví a ještě párkrát bych se na nějaký případ s ním podíval.

Slow Horses - Špatné špionážní praktiky (2022) (epizoda)

Jednoznačným highlightem tohoto dílu a prozatimně i seriálu je rozhovor dvou držitelů Oscara. Oldman je důvod, proč jsem se do Slow Horses pustil a aktuálně v polovině musím říct, že jsem naprosto spokojen nejen s ním, ale se seriálem obecně,

Moon Knight - Problém s akvarijní rybkou (2022) (epizoda)

Rozhodně svěží začátek originu, u kterého se dá očekávat, že se časem překlopí do klasického marveláckého produktu (jak rád bych se pletl a nedočkal se dalšího finále alá WandaVision), ale nemůžu upřít snahu vymanit se právě tomuhle. Nebýt trochu otravných voiceoverů alá Venom, asi bych sáhnul i po vyšším hodnocení, těch ale v prvním díle zas tolik není. Pilot každopádně funguje tak jak má a je fajn zas vidět něco malinko jiného v rámci tohoto univerza.

Prvok, Šampón, Tečka a Karel (2021)

Na české poměry nadprůměrná podívaná hlavně díky kvalitnímu řemeslu za kamerou a hereckým výkonům hlavních představitelů před ní. Prim hraje i do očí nebijící product placement, což u nás rozhodně není stadart. Film není ztráta času, ale na druhou stranu se nekoná žádný převrat. 7/10

Zpátky do školy (2009) (seriál)

Abed a Troy mými favority, ale zbytek není nikterak pozadu. Výborná chemie mezi jednotlivými představiteli, jeden z posledních seriálů, který se nebojí nekorektního humoru (Abed jako Ježíš!), kvalitní soundtrack a spousta filmových odkazů. Na konci druhé série dávám plný počet.

Ozark - Sanctified (2022) (epizoda)

Jestli Julia Garner nedostane Glóbus a Emmy za to, co tady předvádí, tak fakt nevím. Ozark si upevnil místo mezi nejlepšími seriály posledních let a je jen poslední krůček od toho, aby to dotáhl do finiše. Tak snad se to povede. Karty jsou rozdány a dopadnout to může prakticky jakkoli.