• Krátkometrážní

Nepřivolávej nic zlého (2022)

Kterak sněhové vločky o iluze přišly. I když to občas zapáchá manýrou, tak jako jo.

Netopýři (1999)

Bože, jak mně chybí tyhle pohodový příšerkový béčka, kdy se ze začátku šlápne na plyn a až do konce se jede. Sympatický obsazení, Revellova hudba, pěkná kamera a výprava, na béčkový poměry solidní rozpočet umožňující filmu vypadat v rámci mezí epicky a rozmáchle, triky od KNB EFX Group a netopýří očíčka ve tmě. Radost pohledět.

Netvor bez tváře (1958)

Ukázku z tohohle obskurního kultu jsem někde viděl už kdysi dávno, a ihned jsem měl jasno, že tohle prostě musím vidět. No a nedávno jsem zhlídl video od Angry Video Game Nerda se slibným názvem "What's the Goriest Movie You’ve Ever Seen?", které obsahovalo pasáž o historii úplně prvních gore scén v kinematografii, a kde byl Fiend Without Face zmiňovanej. Tak jsem naznal, že už není proč otálet. Jako, je to padesátková béčková klasika- spousta mluvení, pseudovědeckýho blábolení, mužných hrdinů, krásných a emancipovaných žen, hrdinné armády a hlavně závěrečného zúčtování s beztvářným šmejdem, kde se skrývá veškerá pamětihodná zábava.

Netvor z Černé laguny (1954)

Design monstra je prostě parádní. Jinak se, ale jedná už o docela vousatou záležitost.

Než nastane tma (1970)

Dvě britský děvčata si vyrazily na cyklovýlet nádherným francouzským venkovem. A nebyl to věru šťastnej nápad. Krásná thrillerová jízda jedním horkým letním dnem, která s pár postavama v krásným prostředí, dokáže rozjet slušnej napínák. A aby ne, když se tady sešli takoví talentovaní tvůrci. Scénárista Brian Clemens mě už napínal v kultovním televizáku Svědek na zabití. Na triku má taky moc pěknej dětskej horror The Watcher in the Woods, "slepeckej" thriller See no Evil a hammerovky jako Captain Cronos - Vampire Hunter a Dr Jekyll and Sister Hyde. Režisér Robert Fuest taky není žádný vořezávátko. Jeho The Abonimable Dr. Phibes a The Devil´s Rain jsou kultovky jak víno. Kvalitka.

Night of Fear (1972)

Jeden ze základních stavebních kamenů australských Ozploiťáků. Je taky považován za první australskej horor nové vlny. Původně to měl být pilotní film z dvanáctidílné televizní série Fright. Cenzoři ho ale okamžitě zakázali a ze seriálu tak sešlo. Tvůrci se odvolali a dosáhli tak alespoň uvedení do kin při nejvyšší nepřístupnosti. Syrový je to teda fest, úplně se mně svíral žaludek. Divokej, animální film, připomínající intenzitou první Texaskej masakr motorovou pilou. Ve filmu se vůbec nemluví, a tak se tvůrci soustředí pouze na akci a atmosféru, a tlačí na pilu seč to jde. (Ne)příjemný překvapení.

Night of the Scarecrow (1995)

Výborná béčková zábava, která má všechno, co by takovýhle filmy měly mít. Kozy, pamětihodný gore, akci, výbuchy, zajímavý postavy, cool záporáka, nadsázku a rychle odsýpající děj.

Nikdo nepřežije (2012)

Jak se z kultovního japonského režiséra stal rutinérskej břídil v ultrasračkových vodách. :-(

Nikdo nevyvázne živý (2021)

To zas byl woke bullshit. Mladá ilegálka, čistá to duše, přichází pěkně klasicky za pomocí převaděčů do USA, aby pak pracovala v továrenským koncentráku v Rumunsku (domovině to poloviny filmovýho štábu), kde obchází kapitalistův bělošský dráb a ostřížím okem dohlíží na barevné nevolníky, aby je terorizoval buzerací typu "Tohle ale má být dvojitý šev! A co ten límeček! Sprav to!". Naštěstí je po ruce korpulentní Afričanka, aby nebohé ilegálce otevřela náruč a vypomohla jí laskavým úsměvem, vlídným slovem a v nouzi nejvyšší otevřela prkenici a vysázela na stůl nevratnou půjčku. No hotová Matka Tereza. Naše nebohá ilegálka má ale smůlu, nejenže musí dojíždět do Rumunska, ale pak musí v noci chodit pěšky na předměstí Clevelandu, kde stojí jediná "funkční" budova a to strašidelný dům z pouti, plný plesniviny, černoty, vrzání dřeva a průvanu z pekla, kde mají žít jen tři lidi včetně ní, což ale nějak nekoreluje se skutečným počtem obyvatel. Naše zvídavá ilegálka neustále vobšourničí, kafrá a somruje prachy kde se dá, protože malinko zalhala, pro dobré účely samo. Pak se konečně ukáže "zlo", což je podivná digitální rozcapená a ozubená vagína s ručičkama, kterou vykrmují dva toxicky maskulinní bratři, a naše milá ilegálka musí konečně prozřít a jednat. Načež imaginárně udusí vlastní matku, která jí bránila v rozletu tím, že nechtěla spořádaně chcípnout a místo toho byla neustále nemocná pročež se naše dobrá duše o ni musela starat, a pak v orgastické extázi bestiálně umlátit jednoho bratra toxíka tupým ozubeným rituálním mečem, falickým to symbolem patriarchátu a druhého mstivě nabídnout k spapání rozcapené vagíně. Poučení: kapitalismus je špatný, hranice jsou špatné a obojí by se mělo zrušit, aby mohli přijít všichni chudobní celého světa a vyzobat co nezaseli. Toxická maskulinita je fujky a produkuje nenasytné vagíny, které papají submisivní nebožačky. V moderních "hororech" se sociálním podtextem (kterej ale zabírá většinu filmu) se nikdo nesměje, všichni trpí a čučí jak kakabusové. Smějou se jen bodré černošky se srdcem na dlani. Černoši jsou policisté, dobráci a bratři ve zbrani. Běloši jsou zlí šéfové koncentráků pro barevný, toxičtí muži, šlapky, psychicky nestabilní děvčata a pokrytečtí majitelé, kteří vlastní věci.

Nikdykde (1996) (seriál)

Neila Gaimana mám rád jako geniálního komiksového scénáristu. Jeho Sandman je krystalická klasika, která se zlatým písmem zapsala do dějin komiksového žánru. Proto jsem byl na Neverwhere dost zvědav. Neočekával jsem mnoho, přece jen se jedná o tv adaptaci, což s jeho urban fantasy moc nejde dohromady. Jaké bylo ale moje zklamání, když se ke mně dostalo dílko s totálně nesympatickým hlavním hrdinou, "vynikající" opravdu strašidelnou televizností a nulovou atmosférou, které se hrozitánsky vleklo. Všechno to, co funguje v jeho komiksech, tady bohužel vypadalo neskutečně trapně. Jeden bod za jednovaječné dvojče Vinnieho Jonese v roli pana Vandemaara a druhej za Tamsin Greig z Black Books v roličce Lamie.