Rock of Ages (2012)

Nemusím moc ani muzikály a na výjimky ani rockové hymny a příběh tady nemůže být prostší a generičtější. Ale pár songů jsem si rád připomněl, tu a tam se uchechtl (hlavně u Russella Branda) a scéna, ve které se Malin Akerman při rozhovoru snaží dostat pod kůži vyjetému Cruiseově rockerovi měla snad jako jediná z celého rozjařeného filmu náboj.

Vyšinutý (2020)

"Pořád v tvé omluvě cítím slabý nádech Naser si". Kdybych si měl vybrat, jestli se dostanu do rukou Russellu Croweovi v Gladiátorovi nebo ve Vyšinutém, jednoznačně volím Russella-Gladiátora. Umřel bych okouzlený jeho charizmatem, oslepený jeho lesknoucími se svaly, možná i sexuálně vzrušený (ač heterák) a hlavně jedním rázným seknutím mečem. To vyžranému Vyšinutému-Russellovi bych nejspíš - jakmile by měl obdařil svým funivým úsměvem - ušetřil práci a sám se umlátil heverem, protože i když tu jeho postava není nijak zvlášť psychologicky prokreslená, ani nijak extra zahraná, na první pohled působí jako hovado, které vám svýma tlapama rozdrtí lebku jako ořech. Tedy hned potom, co si podá všechny vaše blízké... A to jen proto, že jste něj na silnici právem zatroubili. Co by asi udělal, kdybyste mu ukázali fakáče nebo hodili myšku? Hmm, tady cítím potenciál na báječnou sérii... OK, to by byl hlavní klad snímku - jestli je film tak dobrý jako jeho záporák, pak je na tom Vyšinutý dobře. Záporáka, který nemá žádné brzdy, se tu bojíte, sympatické hrdince (kterou by ještě před pár lety hrála přímo Jennifer Connelly a ne její neznámý klon) fandíte a nějaké to napětí a příjemně nepříjemné momenty se tu taky najdou. Jako když hlavní hrdinka po prvním pošťuchování se s ústředním magorem platí na benzince a uvidí ho čekat v autě venku a chvíli váhá, jestli je pro ni opravdu hrozbou a má kvůli němu někoho obtěžovat o pomoc. Je tohle den, kdy mě nějakej cvok rozseká na kousíčky? Skvělá scéna. Taky útoky na hrdinčiny blízké jsou brutální, až z nich mrazí. A hrdinčin závěrečný badass moment byl béčkově cool. Ale nebudu vám lhát - scénář ani režie žádná sláva, celé to vypadá televizně a až v závěru se dočkáme pár havárek, u kterých mám pocit, že jich v trajleru bylo víc než ve filmu... Plus finální duel je zívačka. A zajímavý message o dnešní vystreslé, neempatické a vzteklé společnosti je tu spíš na okrasu (skutečně dobře je zpracovaný v Beef, kde se neprohání žádný psychopat, ale válčí spolu dva obyčejní frustrovaní lidé). Srovnání s Volným pádem je podle mě mimo - tam s D-fensem sympatizujete, tohle je ale klasický thriller o terorizujícím vražedném psychopatovi. Průměrný road (rage) thriller v městských kulisách, který jsem si ale docela užil.

Půlnoční běh (1988)

Průměrná osmdesátková buddy movie, v konkurenci Smrtonosných zbraní, Tango a Cashe nebo předchozího Brestova Policajta v Beverly Hills celkem zapomenutelná. Snaživému scénáři se bohužel nedostává humoru, de Niro s Grodinem nejsou nijak výraznou ani extra zábavnou dvojkou a neškodilo by přitlačit na akci a ubrat na stopáži.

Shirley (2020)

Ani klasický životopis, ani thriller, ale vláčné atmosférické psycho s výbornými herci. Na mě ale přece jen moc pomalé a bezdějové.

Divoká noc (1991)

Sám v obchoďáku. Rok po Sám doma přišel Hughes s odvarem téhož pro čerstvé dvacátníky. Film mentálně zaseknutý v 80. letech ale zcela postrádá vtip, výrazné lupiče nebo cokoli zajímavého či zábavného. Užvaněný hrdina je na pěst, jednu hvězdičku za sexy Jennifer.

La settima donna (1978)

Dle očekávání nuda. Nudná je úvodní loupež, rychlé a nenápadité závěrečné zúčtování i teror s pár znásilňovačkami mezi tím. Záporáci byli dobré typy, potěšila Florinda Bolkan jako znásilněná jeptiška, ale to je vše.

Modelář (2020)

Oceňuju, že film se snaží po hrdinově vzoru přesáhnout český rybníček a jít po aktuálním globálním tématu (terorismus) skrz domácí specifikum (české právní a politické prostředí) a není přehnaně vážný a aspoň místy se mu u toho daří tvářit jako thriller. Pavel, ačkoliv jasný naivní idealista, pro mě byl celý film dost nečitelnou postavou, kdy jsem netušil, kolik v sobě má temnoty, což mě drželo v příjemném napětí. Plecháč mu tvořil dobrý protipól, ačkoli na první pohled působil jako komická figurka. A Hádek s Mádlem dobří. Linie mezi Pavlem a manažerkou z volebního štábu mi připomněla Taxikáře. Celkově sympatická záležitost.

Králové videa (2020)

Dnes, v době Netflixu, YouTube a Uložto působí naprosto přízračně doba, kdy koukat na zahraniční filmy v rozumné obrazové, zvukové a překladové/dabérské kvalitě, za rozumnou cenu a aniž byste se museli hnout z baráku nebylo ani zdaleka samozřejmostí. Informačně nabitý i zábavný dokument s velice příjemným odérem nostalgie a filmového fandovství, ve kterém nechybí velká jména českého rychlodabingu i ta zcela neznámá, spousta výživných ukázek a parádní hudební podmaz. Díky moc za ten stroj času, kluci, a teď šup natočit další dokument o videopůjčovnách!

Gangster Ka (2015)

Snaživý pokus o suverénní gangsterku, který je v pohodě koukatelný, ale chybí výraznější scény, víc násilí a lepší herci v hlavních rolích. Čermákův střídavě žoviální a mračící se strejda žonglující s miliardama má do Pacina daleko a i jeho policejní protihráč je nevýrazný.

Tony Arzenta (1973)

Průměrný scénář bez zajímavých postav a většího napětí, u kterého bych ocenil, kdyby hrdina postupoval poněkud rychleji a efektněji a ne, že jen za někým tu a tam přijde, střelí ho mezi oči a hotovo. Dvě ucházející autohoničky, slušná kamera a výprava. Zasmušilý Delon žádné velké herectví nepředvádí.