Nattevagten (1994)

Zajímavá linie se sebedestruktivním kamarádem, co rád ponižuje prostitutky, a slušná atmosféra noční márnice.

Dámský gambit (2020) (seriál)

Sexy napsané a natočené se sympaticky autistickou geniální hrdinkou, co nerada prohrává, famózně zahranou Anyou Taylor-Joy.

Noví mutanti (2020)

Koukatelné, ale závěrečné rozuzlení je tak banální, že tomu ty tři nemůžu dát. A Anna Taylor-Joy je mnohem zábavnější bad-ass v Dámském gambitu.

Alexander Veliký (2004)

Alexander není instantní historická klasika se srdíčkem jako Statečné srdce ani svižný sexy blockbuster a la Gladiátor nebo Trója. Velkolepá výprava, stopáž, casting a bitevní scény tu jsou, ale Stone vypravuje poněkud nehollywoodsky a ve výsledku je jeho epika sympatická, ale mírně únavná.

V síti (2020)

Pět nebo spíš padesát CSFD hvězdiček si to zaslouží už jen za zvolené důležité téma, ale i zpracování je silné - velice nepříjemné pocity z komunikace se sexuálními predátory jsou střídány pocity satisfakce, když dívky - které by měly dostat Oscara už jen za to, že při komunikaci zvládly nevyprskávat smíchy - vystoupí po skončení každého videohovoru z rolí bezbranných dětí a hovor zrale okomentují. A korunu tomu nasadí závěrečná konfrontace přenesená z digitálního světa a papundeklových kulis do reálu. Kritizované postavení kulis mi přijde koncepčně funkčnější, než kdyby se štáb schovával pod stoly ve skutečných pokojíčcích - takhle to působí až dojmem nějaké instituce na potírání tohoto druhu zla (Mission: Impossible style) a být v kůži predátorů, rozhodně by mě vyděsilo víc zjištění, že na opačné straně nestojí dětský pokojík, ale málem hollywoodské studio. A ani mi nepřišlo, že by tu Klusák nějak tlačil sebe, pravidelně se zabíraly i reakce ostatních členů štábu a míra manipulace se mi jevila taky snesitelná (démonicky působící rozmazané tváře predátorů a místy hororová hudba). Co do důležitosti je to český film (minimálně) roku. A konstatování "Dvanáct? Tak to je pohoda." je česká filmová hláška desetiletí.

Mělas to vědět - The Undoing (2020) (epizoda)

Rozjezd, který mě nijak nestrhl, to se podařilo až druhému dílu. Naštěstí tu jsou taháky Kidman a Grant.

Star Wars: Epizoda III - Pomsta Sithů (2005)

Pomsta Sithů je nepochybně jedním z vrcholů Star Wars a sledovat přerod Anakina v Darth Vadera patří k tomu nejzajímavějšímu, co sága nabídla. I když jsem ho Lucasovi úplně nesežral - to přepnutí do módu vraha dětí (i když je to kvůli záchraně milované manželky) bylo trochu moc. Audiovizuálně opět opulentní, ale chtělo by to ubrat na nezáživných kecech o politice a souboje s jinak cool světelnými meči pro mě budou asi vždycky určitým zklamáním.

Greenland: Poslední úkryt (2020)

2012/Drtivý dopad/Válka světů s rozpočtem 35 mega. Takže nečekejte katastrofický velkofilm, kde se kácí světové dominanty jedna za druhou. Trikových záběrů je tu sice hromada, ale často jde jen o výjevy, které hrdinové sledují v televizi nebo na obzoru, popř. když je po všem. Scénář se zaměřuje na atmosféru konce světa během útěku rodiny před katastrofou. A v tomhle směru to není marné, byť je to jen slabý odvar Války světů.

Spartakus (1960)

Hollywoodský sandálový velkofilm jak se patří - se silným příběhem s dobrými postavami a zábavnými dialogy, hvězdným obsazením a epickými výjevy. A totálně katarzní poslední scénou.

Muž, který chtěl být králem (1975)

Kiplingovsky starosvětsky epický příběh jednoho chlapského přátelství dvou ex-vojáků, dobrodruhů a podvodníčků, které kdesi na konci světa nedokázalo zničit ani hraní si jednoho z nich na boha a ani žena. Connery a Caine famózní a závěr je velkej doják. "The Son of God goes forth to war, a kingly crown to gain..."