• Rodinný
  • Krátkometrážní

Rychlochůze (2014)

Film, který na mne výrazně zapůsobil silou příběhu, jedinečnými filmařskými záběry i vynikajícími hereckými výkony. Mnoho psychologů zabývajících se dospíváním vyjádřilo, že v době puberty se chlapec často nejprve zamiluje do svého přítele a teprve později do dívky. Tento film tuto skutečnost jen potvrdil, neboť první tělesný láskyplný vztah prožije hlavní hrdina Martin (Villads Boye) právě se svým nejlepším přítelem Kimem (Frederik Winther Rasmussen), kterého má stejně rád jako svoji kamarádku Kristýnu, od níž by již ale také chtěl něco víc, než jen kamarádství. O ni ale stejně tak stojí i Kim, s čímž se před svým přítelem netají. Film je svérázně s bravůrou nasnímán a má svůj osobitý severský styl, který je ale v tomto díle pochopitelný. Je bezesporu přínosem pro pochopení světa dospívajících i jejich často velice křehkých vztahů. Je i o tom, jak zůstat sám sebou a nepodlehnout názoru jiných. Film byl natočen podle autobiografického románu Mortena Kirkskova, odtud určitě jeho bezprostřednost a navíc se režie ujal skvělý dánský režisér N.A. Oplev, jehož film "Jednou budem dál"(2006) posbíral mnoho cen a též byl sondou do duše dospívajícího chlapce. Shrnuto a podtrženo - skvělý film dánské kinematografie a já mu dávám plný počet hvězdiček.(Dodatek 10.2.2018 - Až třetina chlapců v pubertě se se svým nejlepším kamarádem oddá tělesným dotykům a něžnostem, včetně vzájemné ipsace a přesto nejsou "homosexuály", jak se dnes moderně a zcela úchylně tvrdí, což špiní ryzost upřímného přátelství, je potřeba se přes to přenést!)

Ten, koho miluješ (2014)

Vynikající film o lidské osamělosti, vině, trestu i procitnutí a záchraně. Dvanáctiletý Noe (Sofus Ronnov), syn dcery, kterou vlastně téměř neznal, se stal živým svědomím i nástrojem k pochopení toho, co má v životě význam a smysl. Svým neuhýbavým pohledem donutil svého egoistického slavného dědu, aby pohlédl až do holubi svého nitra a vymýtil vše špatné, co ho stahovalo ke dnu. Chtěl ho mít rád, chtěl být s ním, ale ne za každou cenu - a byl šťastný, když to jeho děda na opravdu poslední chvíli pochopil. Scéna na konci filmu, kdy spolu děda a vnuk čurají u silnice je emoční tečkou za výborným příběhem, jež je zahrán skvěle s výborným hereckým obsazením. Chvílemi jsem ani nedýchal a vysloveně jsem se třásl o tom, co se stane v nejbližším okamžiku a teprve v internátním pokojíku jsem začal bytostně cítit, že teď se stane něco velkého, co rozhodne a že to nesmí dopadnout špatně, že to prostě není možné. V souhrnu všeho, co jsem uvedl, nemůžu jinak, než mu dát plné hvězdičkové ohodnocení.

V jeho očích (2014)

Velice hezký příběh, který mne upoutal a držel v napětí až do konce... Klidný způsob vyprávění jen umocnil celkové vyznění díla, které je svým námětem dost ojedinělý a dal mi trochu nahlédnout do světa mladíka, který má od narození nějaký významný handicap. Nevím jestli bych já něco takového v pohodě ustál - to už raději být hluchý či němý, ale nevidět krásy světa? Ale jinak takový nevidomý kluk žije úplně jako jiní, to bylo takové uspokojivé zjištění. Křehký příběh o čistém přátelství s nádherně optimistickým koncem, dávající chuť do života. Závěrečné trio dvou chlapců a dívky to bylo finále krásné životní symfonie - ne nadarmo hlavní hrdina poslouchal hudbu Johanna Sebastiana Bacha, jíž jsem i já velkým obdivovatelem. S radostí dávám filmu 5 hvězd.- A dodatek: Film měl bezesporu získat Oscara o nominaci za nejlepší zahraniční film na nějž se za Brazílii ucházel - za neobyčejný příběh obyčejného života!

Cold Lands, The (2013)

Nádherný příběh vnímavého třináctiletého chlapce (recenzent asi film pořádně neviděl, protože Atticus sám ve filmu matce dvakrát připomíná, že už mu brzy bude 14 let, navíc jedenáctiletý by nebyl stejně velký jako matka a rozhodně by tak neuvažoval jako hrdina ve filmu - to jen na okraj -a hraje ho Silas Yelich!) podaný neotřele a originálně. I kdyby jste neuměli anglicky, je film dobře pochopitelný. Nejvíce se mi líbily sekvence, když chlapec cítil maminčinu přítomnost tak, jako by byla stále s ním a dál vedla jeho kroky, to se i mně stalo a stává v mém životě také. Seznámení s cizím mužem dá chlapcovu putování nový rozměr a záhy vznikne mezi oběma tuláky bez domova neokázalé přátelské pouto. Vše v krásné přírodě, kterou člověk necitelně špiní (když Atticus nelezne v potoce plechovky, sesbírá je a odnese - má rád přírodu v její panenské čistotě - viz jeho požitek při koupání v jezírku). Dílo je skvěle nasnímané, výkon hlavního hrdiny je přesvědčivý a budí vemlouvavou sympatii, zrovna jako vznikající pouto mezi oběma tuláky. Film předčil veškerá má očekávání a zanechal ve mne hluboký dojem i pocit svobody a štěstí, hodnotím ho 5 hvězdičkami a rád se k němu budu vracet.

Gabriel (2013)

Velice zdařilý film pro starší děti, film plný dobrodružství, hledání, přátelství i zábavy. Sympatický výkon obou hlavních protagonistů. Tomek se ke konci filmu dozvídá, že kdysi měl ještě staršího bratra, který ho měl velice rád, který ale bohužel zahynul i s jeho matkou při autonehodě - od té doby žil chlapec u babičky a děda. Film chce ukázat, že ti, kdo pro nás někdy něco znamenali, či my znamenáme cos pro ně, tu jsou stále s námi, pomáhají nám a dávají nám sílu překonávat překážky. V tom je síla čisté lásky. Film se mi moc líbil a píšu mu plný počet bodů a brzy se na něj znovu podívám,

Hold Fast (2013)

Film, který mám již přes půl roku ve filmotéce, jsem mohl dnes konečně ohodnotit na ČSFD. Krásný kanadský film o třináctiletém chlapci, který se dostává do rodiny svého bratrance. Brzy poznává, že život s autoritativním strýcem by pro něj byl nesnesitelný a tak se rozhodne utéci. Jeho bratránek, který se až dosud podřizoval přísné kázni, kupodivu projeví přání ho následovat. Oba hoši prchají do divoké přírody, neváhají "půjčit" si i auto. Je jasné, že jejich cesta nebude trvat dlouho, ale přesto má smysl a vše se posléze změní k dobrému. Velice hezký příběh natočený v divoké kanadské přírodě, který si mne ihned získal a tak mu dávám 5 hvězdiček a zároveň má již půl roku místo v mé TOP 50.

L'Extravagant voyage du jeune et prodigieux T.S. Spivet (2013)

Báječné, geniální, úžasné, barevné, dokonalé... tak bych několika slovy nazval tento vyjímečný film. Radost z filmování je patrná z každého záběru tohoto filmu a strhl mne svojí výpravou i technickou dokonalostí. Herci též výborní, včetně hlavního představitele, kterého mi ovšem, jako každého dětského génia, bylo líto. Raději být obyčejným klukem a mít kamarády a užívat si dětství, to už se nám nikdy nevrátí... Jinak samozřejmě absolurorium a plný počet bodů. Rád se na něj zase podívám, to je film, kde se můžete nechat okouzlovat obrazem a filmovými možnostmi. Jo a je to můj 1300 film ve filmotéce, zde na ČSFD.

Prodloužený víkend (2013)

Velice dobře vystavěný příběh, který zaujal od začátku a napětí postupně gradovalo- Film bez výraznějších slabších míst. Výkon všech tří hlavních postav excelentní. Dal bych filmu pět hvězdiček, ale rozladil mne konec. Musel skončit přísně americky, uprchlý vězeň musí být potrestán, protože americká policie je přeci ta nejlepší a odsouzení se nemohou kojit nadějí, že při útěku jim pomohou nějací dobří lidé k novému životu. Jinak to byl velice dobrý film a rád se na něj znovu podívám.

Reel (2013)

Jen poznámka: Fanny Ketter hraje Roberta a je to mladá švédská herečka, což jsem, pravda do té doby, než jsem si to zjistil na netu, nepoznal, a druhého chlapce příběhu, Viktora, ztvárnil Toft Hervén, který jaksi výše vypadl z titulků. Jinak pěkný příběh o přátelství s otevřeným koncem.

Sobecký obr (2013)

Jeden pro ,mě z nejdrsnějších filmů, jaký jsem kdy viděl, ale zároveň krásný i žalující zároveň. Ukazuje bídnou tvář kapitalistického systému. který dovolí, aby žily děti v tak otřesných podmínkách, které je nutí k protizákonným činům, jen aby jejich rodina přežila. Prožil jsem celé své dětství i mládí v socialismu a tak je to pro mne tím otřesnější. Arbor je správný kluk, jehož do drsnosti okřesaly otřesné podmínky v nichž musel žít- Mne nejvíce dojala scéna, kdy v závěru filmu čekal několik dní na odpuštění matky jeho přítele Swiftyho...Silný film s velkou výpovědí.