• Rodinný
  • Krátkometrážní

Vlaky se vracejí (1958)

Skončila válka a vojáci se vrací z bojů do svých domovů. Jedním z nich je i Fjodor, který se na jedné zastávce vojenského vlaku setká s chlapcem sirotkem, kterého vezmou s sebou, jelikož by rád jel za svojí domnělou tetou na Sibiř. Když se pak mají rozloučit, Fjodor se rozhodne, že chlapce, také Fjodora, nenechá samotného napospas osudu a vezme ho s sebou do rodného města, aby žil s ním. Doma ho čeká velké zklamání - jeho dům byl pobořen za válečných bojů, ale Fjodor odmítne pomoc kamarádů a dá se do znovuvybudování stavby, v čemž mu zdatně pomáhá i "jeho" chlapec.- Čas běží, je rok 1947 a Fjodor starší se zamiluje a přivede si domů nevěstu. Pro své velké nové štěstí ale často zapomíná na chlapce, který to těžce nese. Dramatický závěr vše vyřeší, všichni tři poznají, že patří k sobě a konečně se stanou pravou rodinou. Silný příběh s výbornými výkony všech hlavních představitelů, hlavně mladičkého Fjodora, kterého skvěle zahrál Kolja Čursin.Film je pozoruhodný i po stránce vizuální, s výtečnou kamerou. A tak mu nakonec dávám plný počet hvězdiček.

Jurášek (1956)

Velice zdařilý dobrodružný film ze samého konce války z moravsko-slovenského pomezí. Knížku jsem četl před mnoha lety jako první, ale film dokázal lépe zachytit atmosféru napětí od počátku až do konce jen stupňovanou. Už vystoupení učitele na počátku filmu mne nadchlo. Velice sympatický herecký výkon Karla Hašlera nejmladšího v roli Juráška s dobrým koncem. Film, který neokázale ukázal jaká je cena svobody i lidské solidarity a sounáležitosti v boji se společným nepřítelem i odhodlanost těch nejmladších být platnými členy odboje proti fašizmu. Dílo vynikající po všech stránkách a tak mu dávám plný počet hvězdiček

Super třída (2012)

Skvělá komedie, již dlouho jsem se tak nepobavil. Důkaz, jak se zábavnou formou dá učit. Měl jsem na základce takového učitele zeměpisu a hodiny tohoto předmětu jsme zbožňovali. Již Komenský propagoval školu hrou a dávno si z něho vzali příklad třeba v Dánsku, kde takováto zábavná výuka byla praktikována již od konce padesátých let minulého století. NO a jak vidno i v Nizozemí, Mít dítě školou povinné, chtěl bych jedině, aby ho učil takovýhle učitel. Získá si pak dobrovolnou a přátelskou autoritu. Děti si mají hrát a ne sedět jako pecky 45 minut v lavici, to je proti jejich přirozené touze po akci a pohybu.Jinak se mi líbilo pevné kamarádství Tobiase a Sepa, jehož bunkr naproti domu s lanovkou po níž mu maminka posílala věci mne opravdu nadchl. Po všech stránkách vydařený film a těším se, až zhlédnu další pokračování. A samozřejmě uděluji plný počet hvězdiček.

Punťa a čtyřlístek (1955)

Velice zdařilý film pro děti. Napínavý děj, který mne upoutal a vtáhl do děje až do samého konce. Velice dobrý výkon hlavního hrdiny Toníka, kterého hrál výborní Aleš Košnar, kterého známe i z jiných filmů pro děti a mládež. Jemu zdařile sekundovali jeho dva kamarádi. Velice mi byla sympatická i postava otce, já být na místě Tondy, tak bych mu hned na začátku řekl vše tak, jak to bylo, měl bych k němu větší důvěru. Film mi v mnohém připomněl jiný kvalitní film z té doby "Brankář bydlí v naší ulici". Je to již 1300 film, který jsem ohodnotil, velice mne potěšil a tak mu dávám plný počet bodů.

Objev na Střapaté hůrce (1962)

Vesmír, tajemný a nekonečný odjakživa lákal přemýšlivé lidi. A když se mu jako koníčku věnují děti je to paráda, v dnešní době by se jich asi tolik nenašlo, což je velká škoda, protože to vždy bylo a bude velké dobrodružství, mající vždy v sobě kus tajemna a záhad čekajících na odkrytí. Velice zdařilý film, který mne upoutal od počátku a vtáhl plně do děje. Svěží příběh chlapců z astronomického kroužku a hlavně jednoho z jeho nejhorlivějších členů, Ivana, hlavní postavy děje příběhu, který, díky tomu, že má nohu v sádře, neodjede hned na tábor čímž nezmešká doma pád bolidu a ihned po sundání sádry odjede za kamarády na tábor. Film nasnímán v krásné jihočeské přírodě, která hraje důležitou vizuální roli, se sympatickými herci, v čele s vedoucím kroužku, jehož hrál Otomar Korbelář, a s dobrým koncem.Je to příběh z doby, kdy kluci nosili kraťasy v té správné délce a kdy kamarádství nebylo jen slovo, i dva věční soupeři Ivan (Jiří Polák) a Pavel, vedoucí kroužku (Vojtěch Zoula) se nakonec smířili... Když pak na konci filmu byl meteor nalezen, vytryskly mi z očí slzy štěstí! Takhle si představuji kvalitní dobrý film pro mládež. Potěšil, pobavil a nabil dobrou náladou a tak mu dávám plný počet hvězdiček.

La sombra del ciprés es alargada (1990)

Avila 1929. Do domu učitele Matea Lesmese přivádí strýc sirotka Pedra, o nějž se již nechce starat, na byt a stravu. Pedro se brzy vpraví do podmínek nového života. Jednoho dne přichází do domu nový chlapec - Alfredo, zbožňovaný syn bohaté matky, která plánuje nový sňatek a proto chlapce na čas umisťuje do domu učitele. Hýčkaný chlapec zprvu trpí, ale brzy se spřátelí s Pedrem, s nímž sdílí společný pokoj a vztah se vyvine v pevné přátelství, a když pak Alfredo odjíždí na prázdniny, Pedro je zoufalý a nechce věřit, že se jeho první skutečný přítel vrátí. Ten mu to slíbí a slovo dodrží... Pedro se chce stát námořníkem a zláká na tuto myšlenku i Alfreda. Velice pěkný příběh podle knihy španělského autora Miguela Delibese, "Stín cypřiše je protáhlý", jež za tuto svoji prvotinu získal roku 1947 Nadalovu cenu. Výkony chlapců Pedra (Ivan Fernandez) a Alfreda (Miguel Angel García) jsou excelentní. Rád dávám plné hvězdičkové ohodnocení.

Přátelé na moři (1959)

Původně jsem nezamýšlel psát komentář k tomuto filmu, ale reakce některých komentátorů níže mne k tomu přivedla. Film je vcelku zdařilým obrazem doby, v níž vznikl. Byla to doba, kdy děti mohli žít v klidu a šťastně trávit své dětství, na rozdíl od doby nynější, která přináší tolik stresů, neklidu, lhostejnosti a sobeckosti. Já tu dobu nezažil, ale vyprávěla mi o ní moje maminka. Film mne zaujal již od počátku a velice jsem fandil Vaškovi, aby vyhrál želaný zájezd do SSSR, a nechápal jsem proč nepřijal nabídku vítězky a nejel místo ní... Děj byl napínavý a udržel pozornost až do konce. Pravdou je, že Čechoslováky měli v Sovětském svazu rádi a náš národ byl ve většině vděčný za svobodu, kterou nám Rudá armáda přinesla, to jsou vcelku známá fakta, která film odrazil. Je tu vyzdviženo i přátelství a družba dětí našich i sovětských, což je dalším kladem filmu. Dávám 4 hvězdičky, film si je zaslouží.

Jonny kommt (1988) (TV film)

Vynikající psychologcko-dramatický film o čtrnáctiletém chlapci z dětského domova, jemuž zemřel otec a matka ho, jako nejstaršího ze tří dětí odložila do domova. Jonny si hledá novou rodinu a dostane se jednoho dne k lékaři Kobergovi, který má tři děti. Nejstarší, patnáctiletá Juluie jím zprvu není nadšena, vždyť už má dva bratry, ale dvanáctiletý Saša si Jonnyho rychle oblíbí a tak se doktor rozhodne, že si ho budou brát na víkendy. Nejmladší Thomas je jím také okouzlen. Po počátečním nadšení ale přichází konflikty a nejvážnější ten, když doktor vnikne násilím do jeho zásuvky, kde chlapec schovával důtky a napomenutí ze školy. Jonny se rozhodne utéct, ale jeho plán mu zmaří malý Thomas, který jde s ním. Nakonec děti otce přemluví a ten přehodnotí své názory - Jonny měl nelehký život a měl by dostat šanci žít jinak... Dobré herecké výkony dětí i dospělých a děj, který má spád. Je velice zajímavé sledovat jak se vyvíjí vztah tří sourozenců k Jonnymu, až se sblíží v jednom bodě v závěru filmu - Jonny si získal všechny! Velice výrazná je i postava matky, která dá chlapci kus své mateřské lásky a při problémech ho neodsuzuje, ale vždy se snaží najít příčinu, proč tak jednal.Film mne velice zaujal svojí opravdovostí a já držel všem palce, aby vše dobře dopadlo. Dávám plný počet hvězdiček, tento film si je určitě zaslouží!

Chlapec a pelikán (2019)

Film "Chlapec a pelikán" z roku 1976 patří leta do desítky mých nejoblíbenějších filmů a tak jsem byl zvědav na toto nové zpracování poutavého příběhu Colina Thiela. Ze srovnání vychází mnohem lépe film původní, kde příběh není rušen prolínáním se současností a dá se do něj lépe vcítit a ztotožnit se s dějem. Kladem tohoto nového zpracování je výborná kamera se spoustou nádherných záběrů. Hlavní hrdina na mne působil moc uhlazeně oproti původnímu představiteli Gregovi Rowemu z prvého zpracování, který byl více srostlý s divokým prostředím, kde žil. Dávám čtyři hvězdičky, protože jako celek se dílo nevyrovná původnímu zpracování, i když celkový dojem byl dobrý.

Hrad Strašidlák (2016)

Film mne velice pobavil. Plynul ve svižném tempu a prostředí, ve kterém se odehrával, působilo sympaticky. Dobré výkony herců, a to jak dětí, tak i dospělých. Kladem bylo vyzdvižení solidarity, které se vinulo celým filmem. Příjemná zábava po celou dobu a tak dávám 80%. Film by mohl mít pokračování, samo se to nabízí...