Hybná síla (2015)

Jediná motivácia k zhliadnutiu tohto filmu pre mňa bola postava Olgy Kurylenko. A tým nemyslím jej filmové alter ego, ale jej figúru, ktorá je pre mňa stále vysoko príťažlivá. Film je inak strašné béčko s mizernou akciou a zmätočne rozprávaným príbehom (v tomto je značne podobný Seagalovkám), ale aspoň Purefoyov záporák má úroveň. Mogran Freeman sem asi zablúdil, alebo naňho mali tvorcovia kompromitujúce materiály, inak si jeho cameo vysvetliť nedokážem. Otvorený koniec je v tomto prípade veľmi odvážne rozhodnutie. 4/10

Noc v muzeu: Tajemství hrobky (2014)

Trojka svojou bezradnosťou bohužiaľ nadväzuje na zúfalú dvojku a nie na pohodovú jednotku. Alebo sa séria vyčerpala už prvým dielom, keďže jej pokračovania sú len prehliadkou bezdejovej vaty s nefunkčným improvizovaným humorom. Napríklad dej tohto filmu by sa dal bez problémov zhrnúť do jednej rozvitej vety a jeho námet je zúfalstvo samo (tabuľka nám koroduje, treba ju ožiariť mesačným svetlom a všetko bude v cajku). Zbytočnosť, ktorá nedokáže obhájiť svoju existenciu. 3+/10

Křidýlko nebo stehýnko (1976)

Funés málokedy zlyhá a dokáže neuveriteľne potiahnuť aj slabší námet - tento film je toho dôkazom. Súboj medzi michelinským kritikom a fastfoodom bol síce vyťažený solídne, čo mi ale prekážalo bol Funésov cirkusantský syn, ktorý bol dosť nesympatický a mimo. 7/10

Světáci (1969)

Traja murári sa hrajú na gentlemanov a je z toho roztomilá úsmevná záležitosť. Hlavne v úvode je to takmer muzikál (s takou bizarnou vložkou, že ústredné trio otvára ústa do rytmu skladieb spievaných niekým iným), zábavnosť ale neklesá po celú dĺžku filmu. Na zárez medzi najlepšie snímky všetkých čias to v mojich očiach síce nestačí, ale určite to patrí k najvydarenejším českým komédiám. 8/10

Občanský průkaz (2010)

Napriek nesympatickému hereckému osadenstvu celkom zaujímavý výlet do krušných dôb socializmu. Príbeh je mozaikovitý a tak trochu skáče medzi témami bez toho aby boli poriadne ukončené (napr. story s učiteľkou v škole), ale inak je celkom fajn. Na môj vkus ale tiež trochu dlhé a priveľmi jednostranné (takto zlých komunistov si z týchto retro filmov nikde nevybavujem). 6+/10

Rebel bez příčiny (1955)

Tak toto mal byť ten legendárny a nezabudnuteľný Rebel bez príčiny? No neviem, film ktorý som videl ja síce rozhodne nebol zlý, ale jeho výnimočnosť je pre mňa nepochopiteľná. James Dean bol rozhodne frajer, ale to rebelstvo som príliš nezaznamenal. Ani ako generačná výpoveď film tiež po polstoročí veľmi nefunguje. 6+/10

Dáždnik svätého Petra (1958)

Príjemný film uťahujúci si láskavým spôsobom z náboženstva a naivity dedinského ľudu. Celý čas som mal na perách ľahký úsmev, lebo postavy boli veľmi sympatické a téma filmu veľmi svieža. Jeden z najlepších filmov čo vznikol v tuzemských končinách. 8/10

Divoké historky (2014)

Teda, Argentínčanov je lepšie nesrať, lebo ich chytí vražedný amok. Všetky poviedky majú niečo do seba a skoro všetky majú výbornú pointu. Jednotlivým častiam nemôžem nič vyčítať, ale celok je v tomto prípade menej ako súčet častí. Dôvodom je to, že príbehy nemajú medzi sebou vôbec žiadne prepojenie, čo je v dnešnej dobe aj u poviedkového filmu štandardom. 8+/10

Na východ od ráje (1955)

Hlavný prínos filmu: James Dean mal riadnu charizmu aj keď sa choval ako nespratný puberťák. Inak mi film nič nepovedal - neoslovil ma ani príbehom, ani spracovaním. Ďalší prípad filmu, ktorý asi neviem doceniť. 5/10

Což takhle dát si špenát (1977)

Tak toto zas bolo niečo. Najradšej by som sem prekopíroval môj komentár k "Pane, vy jste vdova!", lebo film je robený podľa rovnakej šablóny. Kopa šibnutých zámien nahádzaných krížom cez seba, bez gradácie, bez smerovania a i napriek snahe točiť komédiu je výsledkom len rozpačitý guláš. Navyše hlavné postavy Menšík a Sovák chovaním maximálne odpudivé. 4/10