Rysavá jalovica (1970) (TV film)

Pred všetkými filmami o ožran párty amerických tínedžerov bola Rysavá jalovica. Dominantnú časť stopáže strávi hrdina v riadne potrundženom stave a vďaka tomu sa dostane do mnohých roztomilo úsmevných situácii. Króner bol pán. Atmosféra slovenskej dediny na maxime. Tunajšie hodnotenie ale samozrejme vôbec nereflektuje filmárske kvality tohto diela (alebo jednoducho nedokážem takéto veci náležite oceniť). 6+/10

Noc plná zázraků 2 (2015)

To, že k Láske nebeskej nevzniklo pokračovanie má svoj dôvod. Muselo by totiž rozbiť happyendy prvej časti, aby bolo o čom točiť - presne ako sa to stalo s týmto filmom. Navyše dej naprieč mozaikou postáv tentokrát nie je tak zaujímavý ako minule. Najhoršie obišli moji obľúbenci z jednotky, moderátor rádia a Doris. Jediná plnohodnotná línia bola tá s nezodpovedným Santom, u ostatných som mal tak trochu pocit, že sú tu len do počtu. 6+/10

Marie Terezie - Série 1 (2017) (série)

Tento ambiciózny medzinárodný projekt napokon dopadol lepšie ako som čakal. Je to síce prevažne konverzačka, ale režisér dokáže udržať náboj a napätie aj za takýchto podmienok. S obsadením som tiež nemal najmenší problém. Najväčší problém bol ten, že tvorcovia sa akoby nevedeli rozhodnúť či točia historickú drámu, alebo romantickú komédiu. Historicko-vladárska časť ma veľmi bavila, ale popri intrigách kto koho prekotí hrala bohužiaľ len druhé husle. Navyše film končí akoby len v polovici príbehu - ríša je stále v ohrození a Mária Terézia je len na začiatku svojej cesty. Seriálová forma by tomuto počinu sedela oveľa lepšie. 6+/10

Láska na vlásku (2014)

Najväčším problémom tohto filmu je jeho dĺžka. 111 minút je na klasickú rozprávku riadny masaker a všetko sa kvôli tomu strašne vlečie. Kým vôbec dôjde k výmene rolí, tak uplynie aspoň polovica filmu. Niektoré dejové línie sú úplne nadbytočné - z ohrozenia kráľovstva sultánom nadhodenom na začiatku nič nevyplynie a ešte aj pletichy povinne zlého radcu nemajú skoro žiadny dopad na dej. Prestrihať to na normálnu dĺžku, dal by som o hviezdu viac, lebo inak to bolo celkom v pohode. 5/10

Anděl Páně 2 (2016)

Ako sa dalo čakať, toto pokračovanie smrdiace komerčným kalkulom (stačí sa pozrieť na množstvo cameí tunajších "hviezd") je úplne zbytočné a vzniklo len kvôli nesmiernej popularite prvého dielu. Dej tentokrát nestojí za reč - honba za jablkom neponúka žiadne morálne poučenie a slúži len ako krovie k blbnutiu Petronela s Uriášom. To je vďaka ich spoločnej chémii stále dostatočne zábavné, ale žiadna klasika sa tentokrát nerysuje. 6+/10

Král sokolů (2000)

Na naše (a tým myslím aj české) pomery skvelá výprava - málokedy vidím v tunajších filmoch uveriteľne pôsobiace stredoveké mestečko. Ďalšie plus sú cvičené zvieratá (samozrejme sokoly, kone a psy, ale aj kuna a malý maco) a dobre obsadené postavy. Hlavne predstaviteľ hlavnej postavy je sympaťák s tou správnou chlapčenskou drzosťou. Potešil ma aj Kukurov vladár, ktorý nie je typický rozprávkový trtko, ale rázny vodca. Celé zasadenie má vlastne od rozprávok celkom ďaleko, lebo tomuto svetu takmer úplne chýba ich naivita a čiernobielosť (hoci v Langmajerovom zlosynovi nie je ani štipka cti). Škoda, že príbeh - ktorý je inak celkom slušný - je rozprávaný takým kodrcavým a málo zaujímavým spôsobom s mizerným tempom. Kvôli tomu nemôžem ísť s hodnotením vyššie, hoci by som aj rád. 7-/10

Lotrando a Zubejda (1996)

Svěrákov podiel na scenári je z výsledného diela hmatateľný a vďaka nemu vznikla úsmevná rozprávka s mnohými milými momentami (Lotrandove zbojnícke ťahy nemajú chybu). Po presune na "Orient" to už tak dobre nefunguje, ale odľahčená nálada film neopustí až do konca. 7-/10 PS: Pesničky a Zedníček ma moc nebrali.

Nesmrtelná teta (1993)

No toto bol teda riadny hnus. Ten film má presne tú rozostrenú kameru, čo vyzerá ako by sa všetko odohrávalo vo sne (alebo v riedkom opare), ktorú tak nemôžem vystáť. Bohdalová je odpudivá ako vždy (ani nemusí byť namaskovaná) a výprava pôsobí chudobným dojmom (a tie triky!). Vlastne mi na tomto filme nesedí väčšina vecí (vrátane hlavného hrdinu) a tak plusové body zbiera hlavne svieža zápletka, vďaka ktorej boh Rozumu lobotomizuje najprv kráľa a na konci sám seba. 4/10

Dunkerk (2017)

Studené ako psí čumák, ale to od Nolana tak nejak neprekvapuje. Absencia dejového oblúka ale nezabíja len emocionálne spojenie s postavami, ale aj celkový záujem o prezentované udalosti. Tiež zvolená forma (alebo filmárske prostriedky) otupujú hranu diváckej vďačnosti. Napríklad z dogfightov vďaka použitej kamere nie je skoro nič vidieť a tomu málu aj tak chýba šťava. Na zemi a na mori je to už o poznanie lepšie, potápajúce sa lode sú už iná káva, ale aj tak všetko napätie obstaráva len Zimmerov soundtrack. Človek by tiež čakal, že sa aspoň dozvie nejaké historické fakty, ale tu film už nefunguje vôbec. Na pláži vidíme postávať niekoľko stoviek vojakov na ktoré robí nálety jedna stíhačka - admirál potom povie, že vojakov je tristotisíc. Všetky krížniky čo ich mali preplaviť na druhú stranu La Manche idú ku dnu, potom sa ale priplaví pár desiatok rybárskych člnov a bárok a simsalabim - všetci sú zachránený. Wtf. Nolan sa skrátka zas opája svojou výnimočnosťou a ľudia mu to zdá sa ešte stále žerú. Ja už moc nie. 6+/10

Čarovný les (2014) odpad!

Jeden z najpekelnejších filmových zážitkov vôbec. Toľko spievania a pritom ani jedna pieseň. Film otvára jeden takýto štvrťhodinový "song" v ktorom spevavým hlasom deklamuje polovica Hollywoodu. Po desiatich minútach kvílenia som myslel, že zdochnem. Nejak sa mi podarilo prežiť, ale ďalšie pokusy o vraždu prichádzali čo pár minút. Nakoniec som tú tortúru vydržal až do horkého konca, ale fakt netuším prečo som sa dobrovoľne takto trýznil. Aby bolo jasno, tento film má aj svoje kladné stránky (napríklad výpravu, obsadenie... to je asi všetko), ale takéto veci mi jednoducho filmy robiť nesmú. Preto volím exemplárny trest! 2-/10