Lady Bird (2017)

Fajn film o dospievaní. Ťažko povedať viac, všetko je na správnom mieste, nič ale kvalitatívne nevytŕča (negatívne ani pozitívne). Filmov s podobnou tematikou už vznikla spústa a tento nie je medzi nimi v ničom výnimočný. 6+/10

Tvář vody (2017)

Mne podľa akadémie najlepší film uplynulého roka sadol ako riť na šerbel. A hoci by som sošku možno o čosi viac doprial billboardom, s víťazstvom Del Tora nemám žiadny problém (a nie, ani romanca medzi ženou a rybím mužom mi vôbec neprekážala). Uznávam ale, že je to v zásade naivná rozprávka pre dospelých s občasnými výbuchmi brutality a nahoty. To sú ale takpovediac režisérove trademarky, tak som tušil do čoho idem. Filmársky je ten film jednoducho radosť - réžia, kamera a hudba spolu tvoria výborné filmové obrazy. Jediné, na čom by som ubral bolo pchanie sa do zadku akadémie nasilu vloženou gay postavou, táto linka bola trochu rušivá. 8/10

Signál z neznáma (2014)

Bože, toto bola aká zlátanina! Doteraz nedokážem pochopiť, ako sa z tak nudného filmu Jojke podarilo nastrihať takú údernú upútavku. Celý film očividne vznikol len kvôli záverečnému twistu, ktorý bije do očí takmer okamžite po tom, čo sa (nesympatický) hlavný hrdina preberie v tajomnom výskumnom komplexe. Cesta k nemu je lemovaná patetickými pokusmi o útek a vrstvením tajomna, ktoré sa ale v závere nijak nevysvetlí. Napríklad vôbec netuším o čo „vedcom“ vôbec celým týmto išlo. 3-/10

Tři billboardy kousek za Ebbingem (2017)

Herecký koncert, nebyť rovnako skvelého Sama Rockwella tak je to jasná one (wo)man show Frances McDormand. Celý film je postavený na dramatickom pnutí medzi postavami, z ktorých žiadna nie je zlá, ale nie je medzi nimi ani žiadny anjel. Všetci sa vzájomne rešpektujú, ale to im nebráni robiť si navzájom veľmi nepekné veci. Zároveň film ale nezaprie rukopis svojho režiséra a aj pri svojej vážnej téme dokáže byť neuveriteľne zábavný. Škoda, že niekde v druhej polovici trochu stratí dych a smerovanie. To, že sa v závere nič nevyrieši mi nevadilo, tento film bol o niečom inom. Každopádne mu prajem čo najviac zlatých sošiek. 8+/10

7 životů (2017)

Tento film mi spravil veľkú radosť, a to aj napriek množstvu drobných logických failov a faktu, že v hlavnej multiroli vystupuje Noomy „Studený čumák“ Rapace. Páčila sa mi Wirkolova réžia, zasadenie do dystopickej sci-fi aj celková zápletka. Človek síce nemusí byť nositeľom Pulitzera aby sa dovtípil, k akému koncu film smeruje, ale cesta k tomuto klišé rozuzleniu ma bavila. Technicky je film na úrovni, obmedzený rozpočet nebadať a aj rozmnožená Rapaceová pôsobí prirodzene. Škoda len tých logických zádrhelov, ktoré sťahujú dojem len k vydarenej jednohubke. 7+/10

Borg/McEnroe (2017)

Asi to malo byť niečo ako Howardov Rush z tenisového prostredia, ale toto proste nemalo žiadny drive. Rush som si užil aj keď nie som žiadny veľký fanúšik Formuly 1. S tenisom som na tom podobne, ale týmto filmom som sa regulérne prenudil. Ani záverečný duel, ktorý údajne „navždy zmenil svet tenisu“, ma z letargie nevytrhol. V centre pozornosti je predovšetkým Borg, ktorý sa väčšinu času potáca pred kamerou ako psychická troska a McEnroe akurát čmára po stenách a huláka na dvorci. Snaha o prehĺbenie charakterov flashbackmi z detstva sa tiež minula účinkom. 4+/10

Frankie a Johnny (1991)

Ak by sa film volal "Ako štvaná zver" nikto by sa nemohol ohradiť, že je nepresný. Presne tak sa totiž musela cítiť postava Michelle Pfeiffer (mimochodom vynikajúco zahraná), ktorú Al Pacinu neustále opaľoval až ďaleko za hranice slušnosti. Z tohto dôvodu film veľmi ťažko dokážem vnímať ako romancu - veď tri štvrtiny stopáže je jasné, že s ním tá ženská nechce mať nič spoločné. Mimo neustáleho dobývania Pfeifferovej srdca ale film už nič iné neponúka a tak musím hodnotenie zaokrúliť smerom nadol. 7-/10

Nejtemnější hodina (2017)

V krátkom čase druhý film o operácii Dynamo, ale z tohto som sa na rozdiel od Dunkirku o nej aj niečo dozvedel. Stále ale mám dojem, že to bolo nejak príliš jednoduché (malá skupina vojakov odláka pozornosť Nemcov a civilná flotila medzitým odvezie 300k vojakov domov, thats all). Centrom filmu je samozrejme postava Churchilla stvárneného Garym Oldmanom. Chválospevy na jeho herecký výkon už popísali iní, ja len dodám, že mne až tak výnimočný neprišiel. Radšej ako za tento imitátorský výkon by som mu doprial Oskara za niečo (hocičo) iné. Film mi inak celkom pokazil článok o historických nepresnostiach, alebo skôr o deformovaní histórie v prospech britskej národnej hrdosti (viď hlavne scéna v metre, akokoľvek je inak emočne silná). Vo výsledku je to s Dunkirkom nakoniec kvalitatívna remíza. 6+/10

Táta je doma 2 (2017)

Nakoniec som sa bavil o chlp viac ako v prvom diely, za čo sa film môže poďakovať hlavne Melovi Gibsonovi a tomu, že ma zastihol v takom rozpoložení, že som sa blahosklonne smial aj na plytkom fyzickom humore. S blížiacim sa koncom ale zábavnosť postupne upadala, lebo sa ešte začali riešiť aj seriózne témy ako depresie po rozvode a spoločný spev "Do they know its Christmas" bola trapárna. Na Neesonov fiktívny biják by som sa ale mrkol rád :-) 6-/10

Čas probuzení (1990)

Nech mi nikto nehovorí, že takto sa to v roku 1969 naozaj udialo. Aj keby to bola pravda, tak už len za výber takejto neuveriteľnej slzopudnej témy nedokážem ísť s hodnotením vyššie, lebo z toho čuchám kalkul vybrúsený pre členov akadémie udeľujúcich Oskary. Tentokrát toho bolo už asi príliš a potvrdili sa slová z Tropic Thunder - "Never go full retard." Takže áno, je to hrejivý príbeh, dobre natočený, nepochybne výborne zahraný, ale už za hranicou toho, čo som ochotný akceptovať. 7-/10