Jméno růže (1986)

Ecovu knihu jsem nečetl a tak nejsem zatížen jakýmkoliv srovnání. A jako takový hodnotím film na výbornou. Atmosféra je vskutku výjimečná. A tak geniální casting jsem ještě nezažil. Takové panoptikum se jen tak nevidí. Hlavně Perlman se pro svou roli jakoby narodil. O Connerym je zbytečné něco zmiňovat. F. Murray Abraham je možná ještě více démonický než v Amadeovi. I ta divoženka byla fajn:-) Jediný problém jsem měl zpočátku s Christianem Slaterem. Ten jeho udivený kukuč mně pěkně štval.

Dracula (1992)

Jeden z nejlepších upírských filmů. Výborné obsazení v čele s démonickým Oldmanem a skvělým Hopkinsem v roli Van Helsinga. Pochvalu si zaslouží i hudba a kamera (ty "nájezdy" kamery mi hned připomněli Evil Dead). Stíny nemají chybu. Výprava taky ujde, ale občas vypadala moc divadelně. Škoda jen, že se ke konci tak nějak vytrácí hutná atmosféra, závěr pak byl pro mne docela mdlý. A taky jsem čím dál víc ztrácel sympatie k těm "dobrým" a naopak jsem čím dál víc fandil Draculovi.

28 dní poté (2002)

Předně musím napsat, že jsem nejdříve viděl pokračování tohoto filmu, 28 týdnů poté, které se mi velmi líbilo, a až poté jsem se dostal k Boyleovu filmu. A ten mě nehorázně zklamal. Vše co se mi líbilo na dvojce tu chybí. Dokonce i ona tísnivá atmosféra opuštěného velkoměsta zde tak trochu absentuje, či spíše nefunguje. Možná za to i trochu může výběr hudby - tam, kde ve dvojce hudba dopomáhá atmosféře, či kde výtečný ústřední motiv dává naléhavost a grády akčním scénám, tak v tomto filmu, když už hudba zazní,často působí jakoby byla z jiného filmu (snad až na závěrečnou vyvražďovačku). Rovněž scénář není zrovna na Oscara. Dialogy jsou občas dost trapné a chování a vývoj postav je naprosto dementní. Hlavně to nelogické chování mě dost štvalo, třeba ta scéna v tunelu mně doslova vytočila. A k tomu všemu je to nehorázná nuda. Radím tento díl přeskočit a začít od druhého filmu. Sice se nedozvíte důvod vzniku té nákazy, ale to vidím spíše jako plus (odteď nesnáším šimpanze ještě více než předtím :-).

Batman a Robin (1997)

WTF?! Během sledování tohohle Batmana jsem si z jakéhosi důvodu několikrát vzpomněl na Power Rangers :-) Jinak Batman hrající hokej s diamantem mně vážně dostal.

Iluzionista (2006)

Kouzelnický film, který nesahá Dokonalému triku ani po kotníky. V porovnání se svým "bratrem" je o dost pomalejší, nudnější a hlavně předvídatelnější. Když je nám na konci filmu ve flashbecku znázorněna ona pointa, kterou naprostá většina z nás odhadla v době, kdy o ní samotní aktéři teprve uvažují, tak je to trochu k smíchu. A zároveň mě tím trochu naštvali, protože tam bylo vysvětleno vše, kromě toho co jsem chtěl vědět (jak dělal duchy, mizel). Z herců podávají dobré výkony Giamatti a Sewell, naproti tomu působí Norton překvapivě nevýrazně, Biel nevěřím ani slovo (jako ostatně vždycky). A kdo má rád české exteriéry ať si přidá k hodnocení jednu hvězdu :-)

Doppelherz (2003)

Manson mi nijak zvlášť nevadí, ale tohle jo. Fakt jen pro hardcore fanoušky. Smysl, pokud to teda nějaký vůbec nějaký mělo, mi uniká a i umělecká hodnota je, fanoušci prominou, mizivá. Od Mansona jsem čekal více invence, hlavně co se vizuální stránky týče. Mansonovy statické obrazy, které ve volném času maluje, na mně nějak působily. Mansonovy pohyblivé obrazy doprovázené jeho hlasem a hudbou nikoliv.

Kriminálka Miami (2002) (seriál)

Naprosto mimo realitu... Update: Ani nevím, co je na tom seriálu trapnější - řešené případy (hlavně způsob jejich řešení a těch technických hovadin, např. že čím více zazoomujeme fotku či video, tím bude ostřejší a detailnější:D), chování postav nebo ta "cool"režie. No asi úplně nejhorší je to, že rozřešení případu je téměř pokaždé dosaženo naprosto dementním a na první pohled nereálným získáním rozhodujícího důkazu (např. získání otisku prstu ze zrnivého a vůbec nekvalitního videozáznamu, OMG). Jinak Caruso je jako Horatio přímo otřesný...

Silent Hill (2006)

Dosud nejlepší filmové zpracování videohry. Silent Hill jsem hrál a dohrál (tedy první díl série, z kterého si film bere nejvíce) a jako takový musím před tvůrci smeknout, poněvadž se jim povedlo hru převést do filmové podoby více než dobře. Docela mě překvapily místy až doslovné citace hry (některé kompletní scény, děj, ale dokonce i stejný pohyb kamery jaký byl v té samé scéně ve hře). Výprava je pro znalce hry naprosto dokonalá. Monstra taky ujdou. Příběhová linie s Seanem Beanem je sice zbytečná, ale dá se přežít (producenti se asi zalekli, že jsou ve filmu jinak téměř výhradně ženy, ale mi by to teda nevadilo :-)). Atmosféra je slušná, ale přece jenom jsem se prakticky vůbec nebál. Možná to je tím, že jsem znal předlohu a tím pádem jsem často uhodnul, co se vzápětí stane. A po náštěvě v démonově pokoji se na nějakou dobu vytratí i ona atmosféra. Ale zase samotné závěrečné "zůčtování" se mi líbilo.

Batman se vrací (1992)

Batman se vrací a s ním i všecny nedostatky co byly v jedničce. Ale přece jenom je to o fous lepší. Už z toho citím Burtona :-) Dalším plusem je Catwoman a Tučňák, zajímavá je i Elfmanova hudba (ale ta Zimmerova z Batman Begins se mi líbila víc). Nicméně ani tento díl si mne nijak nezískal.

Batman (1989)

Tak jsem dnes potřetí za svůj život (a p druhé až do konce filmu) viděl prvního "áčkového" Batmana. A stejně jako při minulých pokusech v rozpětí několika let je můj pocit z filmu takový rozpačitý. Prostě ten film si mě nikdy nezískal. A dnes už mi i připadá, že se na něm poněkud vyřádil čas. Jinak nevím, proč by mi ty akční scény s Batmanem připadaly (hlavně ty z počátku filmu) tak trapné, občas i směšné. Jestli byl Ch. Nolan za něco kritizován v pro mně skvostném Batman Begins, tak za akční scény. Ano, souhlasím že byly občas dost nepřehledné, ale oproti těmto akčním scénám mají přinejmenším alespoň náboj. Pak je pro mne zklamáním, že s filmu tak nějak necítím Burtona. Tu jeho atmosféru, stylizaci atd. Snad až ke konci v té katedrále jsem snad poprvé měl pocit, že Batman pochází z dílny Tima Burtona. Asi bych byl v tomto ohledu více uspokojen s Batman Returns, ale poté co si mě nezískal první Batman, ztratil jsem o tu starou sérii zájem. Co se týče postav, tak i zde Batman Begins válcuje svého předchůdce. A to jak zajímavosti postav, i těch vedlejších, tak i obsazením. Nic proti Keatonovi ani Nicholsonovi, hrají slušně oba dva, ale do varu mě teda rozhodně nedostali. Nicholson se už mi teda líbil i více. Nakonec bych měl asi napsat, že jsem film viděl na Primě s typicky přitroublým českým dabingem, což mohlo (a zřejmě se tak i stalo) ubrat filmu na působivosti. Takže v krátkosti - podle mně jeden z nejslabších filmů Tima Burtona.