Rytíři ze Šanghaje (2003)

Už jsem myslel, že dnes nikdo nedokáže natočit zábavnou dobrodružnou komedii - a on ano! A dokonce s Jackie Chanem!

Harry Potter a Tajemná komnata (2002)

Takhle měl vypadat už první díl. Byl jsem napjatý i dojatý :) Podobnost mezi oběma filmy odpovídá velké podobnosti mezi prvními díly knihy. Zdaleka si nemyslím, že by Columbus ustrnul na místě, naopak je místy odvážný až překvapivě. Pro mě osobně jde po slabší jedničce o příjemné překvapení.

xXx (2002)

Nesporně dobře vymyšlená image hrdiny dnešní teenagerské generace. Ale samotný příběh je tak zoufale konvenční, že to skoro bolí. Rozhodně jsou ty dvě hodiny v kině dobrá zábava, ale není důvod, proč si to ještě někdy zopakovat.

Fantom Paříže (2001)

Šíleně stylizovaný film, který si může dát copyright na muže ve vysokých kloboucích a dlouhých pláštích, kráčejících s přehnaným zvukovým doprovodem po mokrých dlažbách. Názorný příklad, že digitální kamera může fungovat i u filmů s vyšším rozpočtem. Osvěžující kousek.

Nejhorší obavy (2002)

Elegantně natočený politický film, který Clancyho předlohu zpracovává přijatelným způsobem, aniž by odsouval do pozadí charaktery hrdinů. V druhé půli se však film dostává do poněkud tradičního předvídatelného americko-ruského konfliktu.

Jak na věc (2002)

Život je někdy složitý, ale většinou si ho komplikujeme sami. Je dobré to občas vidět na plátně, navíc s inteligentním britským humorem. (Doufám, že jste zaregistrovali pozdrav Nicku Hornbymu - na zdi pověšenou vlajku Arsenalu :)

Svět podle Prota (2001)

Milý film, jehož první půle je značně lepší, než ta druhá. Ovšem elegantní vysvětlení identity hlavní postavy Prota zvedá mé hodnocení o jednu hvězdu nahoru.

Ptačí svět (2001)

Oslava přírody, svobody a filmu. Tichou krásu přírody s jejími obyvateli staví tvůrci do kontrastu s naší civilizací. Ale v žádné případě se nejedná o ekologickou agitku, "pouze" o nádherné svědectví, jaké úžasné podoby nabývá život.

Patriot (1998) odpad!

Seagal jako doktor, odhalující kouzlo alternativní medicíny je naprosto geniálně zvrácený námět filmu. Producenti v sobě museli mít opravdu velkou dávku drog, když do toho investovali peníze a nechali ve filmu jeden z nejlepších happyendů - z vrtulníku na město padající léčivé květy. Ach!

Spider-Man (2002)

Jsem zklamaný (spíše kvůli jménu režiséra, než kvůli postavě Spider-mana). Ač film obsahuje celou řadu pozitivních věcí, je zabíjen velkou částí klišé, neuvěřitelně knižních (v comicsu!) dialogů, trapně zahraných postav. Green goblin, ech..co k tomu říct - jeho maniakální smích ve mě vyvolával stejnou odezvu, k hrůznosti nebo důstojnému protivníkovi má hodně daleko. Asi nejlepší věcí proto zůstává postava Petera Parkera, jehož civilní scény jsou tím nejlepším ve filmu. Ale o to více mi kontrastuje "supermanská" část filmu, která často vypadá až směšně. Je to přesně typ filmu, který mě odrazuje od shlédnutí nějakého dalšího comicsového filmu (a to mám comicsy rád!). A na závěr milé děti: "Kdo ubližuje jednomu z nás, jako by ubližoval nám všem!"