Strážci - Watchmen (2009)

Jsem ve velkých rozpacích. Watchmeni jsou velmi kontroverzním filmem, tak náročným a pro neznalce komiksové předlohy tak nepřehledným, že mi po dlouhé době stalo, že nevím co si o filmu mám myslet a opavdu nevím, kolik hvězdiček mám dát. Ovšem narozdíl od svých přátel, co byli se mnou na projekci zklamán nejsem. Snyderovi Watchmeni mají mnoho kladů (vynikající vizuální stránka, povedená akce, slušní neznámí herci, chodály Tylera Batese a skvěle zvolené dobové písničky- vévodí ta úvodní Dylanova). Atmosféra je výborná, tempo vyprávění zajímavé a údajně komiksu velmi věrné. Politicko- sociální satira se mi líbila, postavy nebyly v žádném případě černobílé. Včera jsem Watchmeny viděl a stále tento zážitek stravuji. Prozatím tedy velmi opatrné 4 hvězdičky s tím, že po přečtení komiksu zkouknu znovu. A nejlépe rovnou Director´s cut.

T.M.A. (2009)

Juraj Herz natočil rozporuplný film. Český horor se jen tak nevidí. T.M.A. se však může pochlubit vynikající atmosférou. Je to jasné již od prvních záběrů na temný dům. Musím zde vychválit zejména kameru, různé filtry atd. Film působí špinavě, depresivně, temně, bizarně. Herz si tentokrát servítky nedělal (to se podepsalo na laciných erotických scénách). Herci hrají vesměs poměrně slušně, škoda jen toho přehnaného finále. Celkově se však jedná o povedený horor.

Vzhůru do oblak (2009)

Michael Giacchino na hrad ! Již od úvodu mě z jeho hudby mrazilo. První polovina snímku byla vůbec skvělá, překvapila mě i originalita příběhu (sekvence vyprávějící život jednoho páru až po stáří neměla chybu a zařadí se mezi mé nejoblíbenější scény v animácích vůbec). Totéž se nedá říct o temnější a akčnější druhé polovině, jejíž přechod byl násilný. Ovšem dechberoucí finále tento nedostatek bohatě vykompenzovalo. 90%.

Babylon A.D. (2008)

Nebetyčná béčková hovadina, kde jasně převládá forma nad obsahem. Atmosféra apokalyptického světa je super. Námět je bezpochyby zajímavý, ale bohužel totálně nevyužitý. Škoda céčkového scénáře. Děj je vyloženě plný nelogičností, zmateností a posledních 20 minut postrádá jakýkoliv smysl. Doufám, že tolik opěvovaná režisérská verze bude mnohem lepší. Hudba Atliho Örvarssona je leč neoriginální, ovšem velmi zajímavá.

Bolt - pes pro každý případ (2008)

Zajímavá disneyovka, které nechybí skvělé akční scény (vynikajících úvodních 15 minut), zajímavé dialogy a neotřelý koncept. Škoda Powellovy průměrné hudby a zaškobrtnutí v tempu v polovině snímku. 70%

Cesta do středu Země (2008)

Těžce průměrné dobrodružství pro celou rodinu, které nezachraňuje ani výborná Lockingtonova hudba. Film trpí nezáživnou režií, špatným scénářem a mizernými triky. Zkrátka nepřináší nic nové a kopíruje víceméně slavnější dobrodružné filmy. Stěží 2.

Cestující (2008)

V první polovině celkem příjemná romance s přesvědčivými herci (Anne Hathaway tu nespoléhá jen na svou hezkou tvář a Patrick Wilson má také své kouzlo), s přibývající stopáží začne mysteriozně- detektivní linie nabírat na obrátkách, nelogičnosti se začnou vršit a připitomělá finální pointa celý film málem srazí na kolena. Jako konverzační drama solidní, jako mysteriozní thriller selhává na celé čáře. Takže si vyberte. Hudba Edwarda Shearmura sice nevyniká originalitou, zato je však působivá a velmi dobře funguje. 50%.

Dr. Horrible's Sing-Along Blog (2008) (seriál)

"I have PHD from horribleness." Joss je génius ! Vynikající komiksový muzikál, udělaný za minimální peníze. Jednou bude mít kultovní status. Velmi dobré obsazení seriálových hvězd současnosti (Harris, Fillion), kteří se evidentně při natáčení bavili. Velmi překvapivé je vlastní muzikálové spektrum- chytlavé písničky, které napsal sám Joss a pěvecké nadání ústřední trojice. Není tu nouze o absurdní děj, pověstné hlášky a na žánr atypický závěr, ze kterého zamrazí. Bavil jsem se od začátku do konce, tohleto je pecka !!! Chci další pokračování !

Hancock (2008)

Hancock má u mě tu smůlu, že jsem ho viděl po famózním konkurentovi Temném rytíři. Tomuto majstrštyku totiž nesahá Hancock ani po kotníky. Spíše než celovečerák by se dal Hancock charakterizovat jako solidní (drahý) pilot k připravovanému seriálu. Takhle se jedná o svižnou letní jednohubku, která jen prošumí vzduchem a divák si z ní odnese slušný Powellův motiv, to jak je Charlize Theron pořád sexy, charizma Willa Smithe a vynikajících prvních dvacet minut. Ano, vše se nese v plně komediálním duchu, atypický hlavní hrdina chlastá, mluví sprostě a při potírání hrdinů demoluje vše v okolí. Potom přijde náprava, plno poučujících klišé a jde to z kopce. Celá druhá polovina tak nějak ztrácí kouzlo a působí odflákle, naštěstí však přijde velice rychlý konec a divák si oddechne. Pokud to budete prát jako komiksovou parodii, 50% bude akorát (raděj u tohoto mozek na rozdíl od nového Batmana nechejte doma).

Hellboy 2: Zlatá armáda (2008)

Mně se to líbilo asi tak stejně jako jednička. Zlatá armáda má epičtější příběh, lepšího záporáka, je komediálnější, ztřeštěnější, romantičtější...a taky akčnější. Všeho je víc, například vynikajících monster (kde jen Toro bere ty nápady), absolutorium zasluhuje nová, živoucí postava "plynaře" a Hellboyovi stále fungující hlášky. Herci fajn, triky obstojné a akce lehcce nad průměrem- finále je ovšem zoufale předvídatelné...a nudné. Ostatně příběh kopírující Pána prstenů a Star Wars je průměrný. Hudba se bohužel nezdařila, Elfman má zjevně své nejlepší roky za sebou. Ovšem navzdory nedostatkům, nemám to srdce dát méně jako 4...Takže 75%.