Nejsledovanější žánry / typy / původy

• Krátkometrážní
  • Akční
  • Komedie

plakát

Star Trek - Poslední bojiště (1969) (epizoda)

Čtu si zdejší komentáře, ale tenhle díl nelze zjednodušit na téma rasismu. Jeho poselství je univerzální, jak je patrné ze Spockova závěrečného proslovu. Osobně soudím, že menší rozpočet třetí sérii Star Treku prospěl, neboť se tvůrci museli více soustředit na postavy, vynalézavější děj a závěrečné pointy. Výsledkem je několik epizod takřka divadelního rázu.

plakát

Star Trek - V mžiku oka (1968) (epizoda)

Epizoda plná logických a fyzikálních lapsů, ve které jde v zásadě pouze o primitivní vztah Kirka s Trek girl. Jinak je zajímavé, jak se u třetí série, již zatím považuji za nejlepší (snad si to nepokazí), poměrně odchyluji od průměrného hodnocení.

plakát

Star Trek - Rajský syndrom (1968) (epizoda)

The Paradise Syndrom patří mezi nejlepší Startrekovské epizody. Odehrává se během několika měsíců, což zvyšuje závažnost děje, který končí nejtragičtěji ze všech dílů první série. SPOILER: Civilizace je sice zachráněna, ale indiánka Miramanee, která čeká s Kirkem dítě, umírá, když ji její soukmenovci, kteří odhalí, že Kirk není bůh, ukamenují. Pro tuto epizodu je navíc klíčové, že jsou zde představeni tzv. Preservers - bytosti, kteří zachraňují civilizace na pokraji vyhynutí tak, že jimi osidlují neobydlené planety. Je tím tedy konečně vysvětlen počet humanoidních ras v galaxii a jejich vztah k pozemským dějinám.

plakát

Star Trek - Cesta k Babylonu (1967) (epizoda)

Od vztahu Spockových rodičů jsem očekával trochu víc, než jen to ubíjející "it was quite logical". Na Star Treku je obecně smutné, kolik potenciálu je často utopeno v béčkovém provedení.

plakát

Krtek a paraplíčko (1971)

Krtek nejprve málem přivodí bolestivou smrt paraplíčkem štice, aby pak okradl chudáka prodavače melounů, a následně ho ještě s ostatními zvířátky šikanuje. Dceři tenhle díl pouštím s vysvětlujícím komentářem.

plakát

Star Trek - Dveře do vesmíru (1967) (epizoda)

Vizuálně výjimečný díl s poměrně tíživou pointou, který vyžaduje o trochu větší míru soustředění. Asi proto je zdejší hodnocení o něco nižší. Rozhodně se jedná o jeden z lepších dílů první série.

Nosič reklamy (1983)

Název filmu je doslova Syn velké panenky.

Jasný letní den (1991)

I po těch třinácti letech, kdy jsem A Brighter Summer Day viděl v nějaké partizánské kopii poprvé, se jedná o jeden z nejlepších tchajwanských filmů, který jsem si díky restaurovanému originálu mohl nyní konečně užít do posledního detailu.

Leaving Neverland (2019)

Po rozhovoru s kamarádem bych ke svému hodnocení uvedl tyto poznámky: Dokument je film jako každý jiný a nemá nárok na pravdu - jeho pravda je pravda umělecká. ▪ Leaving Neverland sugestivně a plasticky tematizuje zneužívání osobností natolik populární, že měla status poloboha, v čemž, s ohledem na interpretační šíři z toho plynoucí, vidím jeho výjimečnost. ▪ Žádného člověka nelze redukovat pouze na to, jestli byl nebo nebyl pedofil, jestli někoho udal nebo neudal, nebo jestli byl nebo nebyl antisemita atp., vůči čemuž se Leaving Neverland neprohřešuje.